Seçim Sonrası Dolar Yorumları

dolar yorumlari, seçim sonrası dolar yorumlari, dolar ne olur

Merakla beklenen 2018 parlemento ve cumhurbaşkanlığı seçimi sona erdi ve seçimin ilk turda sona ermesi ile birlikte piyasalarda bir nebze de olsa olumlu bir hava oluşmuş gibi duruyor. Yaklaşık %3 primlenen borsa ile birlikte 4,60 seviyesi altına gerileyen dolar kuru için 2018 yılının kalan kısmı ve 2018 yılı için beklentiler neler, yabancıclar nasıl dolar yorumları yapıyor, firmaların dolar kuru beklentileri neler gibi soruları bu makalemizde cevaplamaya çalışacağız.

Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları Erdoğan’ın %52,5 ile Cumhur ittifakının oylarının tamamına yakınını aldığını ve böylece yenilmezlik ünvanını koruduğunu gösteriyor. Erdoğan’ın oylarında 2014 seçimlerine göre (%51,8) hafif bir yükseliş görülüyor. Millet ittifakının adaylarına bakıldığında İnce %30,7 ile CHP’nin %22,8’lik halk desteğinden daha fazla oy alırken, Akşener (%7,3) ve Demirtaş’ın (%8,4) oyları İyi Parti (%10,1) ve HDP’nin (%11,6) desteğinin gerisinde kaldı. Her ne kadar muhalefet tarafından seçim sonuçlarına ilk etapta itirazlar gelse de sonrasında seçim sonuçlarının kabul edildiğini bu nedenle artık seçim sonuçlarının resmi olarak açıklanmamış olsa da bu veya buna yakın olacağını söyleyebiliriz.

Açıkçası seçimlerin ilk turda bitmesini piyasaların çok da fazla beklemediğini gözlemlemekteydik. Ancak seçim beklentilerin aksine ilk turda sonuçlanınca bir anda analistlerin paylaştığı dolar yorumları da bazı değişiklikler göstermeye başladı. Seçim sonuçlarının açıklanması sonrasında dolar karşısında toparlanan Türk Lirası için kısa vadeli trend hareketi kapanış bazında 4.5880 seviyesinde destek oluşturuyor.Göstergelerin aşırı alım bölgesinden aşağı yönlü hareketlere işaret ettiği kur için 4.5880 seviyesinin altında yaşanılacak kapanışlar sonrasında Temmuz/Kasım zirvelerinden oluşan kanal hareketinin üst bandını oluşturan 4.506 seviyesi test edilmesi beklenebilir. Yukarı yönlü oluşacak hareketlerde ise 4 Haziran zirvesi olan 4.678 seviyesi 19 Haziran zirvesi olan 4.775 öncesindeki direnç seviyesi olarak karşımıza çıkıyor.

Bundan sonraki süreçte ekonomide hangi politikalar izlenecek, ekonomi bakanı kim olacak, ekonomiden sorumlu bakanlar ve onların görüşleri ne olacak. Cumhurbaşkanı’nın faiz ve kur ile alakalı düşüncelerinde değişmeler olacak mı gibi sorular cevap buldukça ekonominin yönü kısa vadeli olarak daha tahmin edilebilir hale gelecektir diye düşünüyoruz. Bu ortamda Borsa İstanbul’un nasıl bir tepki gerçekleştireceği de kurun gidişatı açısından önemli olacak. Seçim sonrası açılışında 100k seviyesine yaklaşan ancak buradan yaklaşık 1500 puanlık bir satış yiyen Bist100 endeksinin 100 k üzerine atıp tutunup tutunamayacağı ve buralardan yabancı alımlarının gelip gelmeyeceği merak konusu olmuş durumda.

dolar yorumlari, seçim sonrası dolar yorumlari, dolar ne olur

Yabancı kuruluşlardan bir çoğu seçim öncesi TL pozisyonlarını azaltmayı önerirken ve TL ye karşı farklı para birimlerinin alımını önerirken seçim sonrası ise bu beklentilerini durdurmuş durumdalar ancak yine de kısa vadeli pozitif hareketlerden sonra çok da kalıcı bir TL pozitif hareket beklemediklerini de belirtmekteler. Bundan sonrası için dolar tahminleri ekonomik gelişmelere ve yeni hükümetin oluşturacağı ekonomi politikalarına göre şekillenecek gibi duruyor.

Bu dönemde yatırımcıların dolar tl paritesinde işlem yaparken oldukça dikkatli olması gerektiğini vurgulayabiliriz. Çünkü kurdaki volatilite gerçekten de artmış durumda ve özellikle forexde işlem açmakta olan yatırımcıların dikkatli hareket etmeleri yararlarına olacaktır gibi duruyor.

Son olarak az önce Morgan Stanley’in Türkiye için seçim sonrası yapmış olduğu açıklamalar ise şu şekilde ;

MORGAN STANLEY, “ODAK NOKTAMIZ AÇIKLANACAK YENİ KABİNE OLACAK”

MORGAN STANLEY, “YENİ KABİNE PARA VE MALİYE POLİTİKASININ YÖNÜ KONUSUNDA ÖNEMLİ SİNYALLER SAĞLAYACAK”

MORGAN STANLEY, “SEÇİM SONUÇLARI STATÜKONUN DEVAMINA İŞARET EDİYOR, BU STATÜKO SON YILLARDA VARLIK FİYATLARI İÇİN POZİTİF SONUÇLAR ÜRETMEDİ”

MORGAN STANLEY, “YEREL PARA CİNSİNDEN TAHVİLLER VE KURLARDA TOPARLANMA İÇİN DAHA İYİ HUYLA DIŞ ORTAMA İHTİYAÇ VAR VE BİZ BUNUN OLACAĞINI ÖNGÖRMÜYORUZ”

Morgan Stanley’in de belirtmi olduğu gibi bundan sonraki süreçte nasıl bir ekonomi kabinesi olacak, ekonomiyi nasıl yönetecekler gibi soruların cevapları Türk Ekonomisi için hayati öneme sahip olacak. Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz ve kur açıklamaları da piyasa tarafından ve piyasa oyuncuları tarafından takip ediliyor olacak.

Genel anlamda kısa vadede dolar ne olur diye baktığımızda seçim sonrası paylaşılmakta olan dolar yorumları içerisinde geri çekilmelerde 4,506 ve sonrasında 4,40 seviyelerinin hedef noktası haline gelebileceği ancak 4,40 altında kalıcı fiyatlamaların çok da beklentiler dahilinde olmadığı belirtiliyor. Tepki alımlarının gerçekleşmesi halinde ise 4,775 seviyesi önemli bir konumda olacaktır. Bu seviye üzerindeki fiyatlamalar yeniden risk primini arttıracak iken şuan için bu tür bir yükseliş hareketi kısa vadede piyasa oyuncuları tarafından beklenmiyor ancak 2018 yılı sonu dolar kuru beklentisini bir çok yabancı kurum 5 lira 10 kuruş civarında tutmaya devam edeceğini açıkladı. Yani 2018 yıl sonu dolar kuru için Fed faiz artışı beklentileri ile dolardaki yükselişin devamı yabancı yatırım fonları tarafından bekleniyor. Bu nedenle dolar yorumları içerisinde olası düşüşlerde 4,40-420 bandından alım yapılması uygun olabilir diye düşünceler paylaşılmakta.

Tabi finansal piyasalarda her an herşeyin değişebileceği unutulmayarak işleme girilmesi daha makul sonuçlar doğuracaktır. Özellikle bu dönemde dolar tl paritesinde yani usdtry paritesinde işlem yapmak oldukça riskli ve kayıp kazanç oranı da bir o kadar yüksek olabilecek bir yatırım aracıdır. Yani yüksek riskli bir yatırım aracı olarak karşımızda durmaktadır. Yapılacak olan kaldıraçlı işlemlerin bu riski daha da arttıracağı unutulmamalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*