Ons Altın ve Gram Altın Yorumları 12.11.2018

altın günlük yorumları
altın yorumları, ons altın analizi, güncel gram altın fiyatları

Geçtiğimiz hafta yapmış olduğumuz altın analizleirmiz içerisinde 1,237 dolar seviyesini aşmayı başaramayan ons altın fiyatlarında bir baskı oluştuğunu vurgulamıştık. Ons altın fiyatlarında oluşan aşağı yönlü baskı haftanın son işlem gününde bizi 1,210 dolar seviyesinin altına itmişti. Zaten yapmış olduğumuz grafik çalışmalarında da 1,217 dolar seviyesinin atlına doğru düşüşler yaşanırsa 1,203 dolara kadar yeni bir düşüş hareketini beklediğimizi bir çok kez vurgulamıştık.

[irp posts=”491″ name=”12.11.2018 Dolar Yorumları”]

Bu sabaha baktığımızda dolar endeksinde yukarı yönlü bir hareket oluşmaya başlamış durumda. Sterlin ve euro geri çekiliyor. Altın ons fiyatı da 1,208 dolar civarında seyrediyor. Dxy’de ki toparlanma devam eder ise 1203 dolar ons hedef noktamız gerçekleşebilir. Bu seviyenin altına doğru satışlar hızlanır ise daha önce kısa vadeli trend başlangı noktamız olarak belirttiğimiz 1,194 dolar seviyesini izliyor olacağız.

Bugün ons altın fiyatı ne olur, yükselir mi yoksa düşer mi, buralardan altın alınır mı gibi sorulara grafiklerimiz neler söylüyor bir de onlar üzerinde değerlendirme yapalım.

Ons Altın Analizi

Ons altında günlük grafiği incelediğimizde geçen hafta vurguladığımız noktalar destek seviyeleri olmaya devam ediyor. 1203 dolar ve aşağıda 1194 dolar seviyeleri altın ons fiyatlarının geleceği açısından oldukça kritik 1194-1203 dolar aralığının altıda oluşabilecek fiyatlamalar altında negatif hareketi hızlandırabilir. Bu durumda yıl içerisinde gördüğü dip noktası olan 1,160 dolar seviyelerine kadar gevşeme sürebilir.

ons altın analizi
ons altın fiyatı analizi

Bugün için aşağıda izleyeceğimiz ilk kritik nokta 1,203 dolar seviyesi. Şu sıralarda 1210 doların altında fiyatlanmakta olan ons burayı hedefleyebilir. Bu seviyenin üzerinde tutunmayı başarabilmesi halinde ise 1214 dolar seviyesini yukarı yönlü geçme uğraşı içine girebilecek olan ons altın fiyatı için bu hafta Trump’ın ülke liderleri ile yapacak olduğu görüşmelerde önemli olacak. Bugün dolar endeksinde yaşanan toparlanma ons altın fiyatlarını aşağı yönlü olarak baskılamaya devam ediyor. Ons altının rahat bir nefes alıp yeniden yükselişe geçmesi için dxy bazlı baskının sona ermesi gerekiyor.

[irp posts=”148″ name=”Gram Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler”]

Dolar endeksi ise bu sabaha 97,30 seviyesinin üzerine yükselerek başlamış bulunuyor. Dün ki dolar analizimizde dolar endeksindeki hareketliliğe dikkat çekmiş ve euro dolar paritesi ve gbpusd paritesinde yaşanabilecek geri çekilmelerin fiyatlamalar üzerinde etkili olabileceğini vurgulamıştık. Nitekim euro dolar paritesi 1,13 seviyesinin altına sterlin dolar paritesi ise 1,29 seviyesinin altına gerilemiş durumda. Durum böyle iken onsda aşağı dolar tl de yukarı yönlü baskı kaçınılmaz bir hal alıyor. Bu nedenle dolar endeksinin yönünü yakından takip ediyor olacağız.

Gram Altın Yorumları

Haftayı 210 lira seviyesinin üzerinde kapatan gram altın bugün ons altın fiyatlarının aşağı yönlü seyrinden pek etkilenmedi çünkü ons altın düşerken dolar tl paritesi yükseliyor. Dolar tl paritesi 5,46 dan kapanmıştı. Şu sıralarda ise 5,50 seviyesinin üzerine doğru bir yükselişe başlamış durumda. Durum böyle iken gram altın hafif pozitif seyrediyor. Günün geri kalanında ons altın ve dolar tl fiyatlamaları gram altın fiyatı açısından önemli olacak.

[alert type=”warning” icon-size=”big”]Yasal Uyarı: paratrade.net’ da yer alan bilgi, yorum ve paylaşımlar “Yatırım Danışmanlığı” kapsamında olmamakla beraber, bu görüş ve bilgilere dayanılarak alınacak yatırım kararları beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada paylaşılan hiç bir içerik yatırım tavsiyesi veya öneri niteliği taşımamaktadır.[/alert]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*