Borsa Neden Düşüyor? Ne Zaman Yükselir? (Detaylı Borsa Analizi)

borsa neden düşüyor ne zaman yukselir
borsa neden düşüyor ne zaman yukselir

Milyonlarca yatırımcının aklında aynı soru var. Bu borsa neden düşüyor? Borsadaki düşüş ne zaman son bulur? Hisseler ne zaman yükselişe geçer? İşte tüm bu soruların cevapları ve son dönemde Borsa İstanbul’da yaşanan ilginç fiyatlamalar hakkında önemli detayları bu makalemiz içerisinde bulabilirsiniz.

BORSA NEDEN DÜŞÜYOR?

Normal şartlarda borsayı düşüren ve yükselten faktörleri biliyoruz. Bu bilgilerimize dayanarak borsanın baskılanmasına neden olan bazı etkenler var. Nedir bunlar derseniz, elbette ki ilk akla gelen faiz politikası oluyor. Yani TCMB’nin faiz artırımlarına devam etmesi nedeniyle borsa bir miktar cazibesini yitirmeye başlamış durumdaydı. Bu nedenle 8,200 puan üzerinden bir satışla karşılaşma ihtimalimiz oldukça yüksekti. Ancak yaşanılan düşüşün sadece faiz artırımlarının yansıyan düşüşü olmadığı aşikar. Çünkü faiz artırımları ile düşmesi gereken hisselerde bir düşüş baskısı oluşmazken, yan tahtalar da çok sert satışlar yaşandı.

7,300 puan seviyesine kadar gevşeyen BİST100 tarafında bazı hisselerde düşüşler yıllık %70’in üzerine yükseldi. Bunlara örnek vermek gerekirse cante, imasm gibi hisse senetleri örnek verilebilir. Bu hisselerin düşüşlerinde patronlarının da etkisi büyük oldu. Bu nedene yatırımcıların hem şirket patronlarına hem de bunlara hem de bunlara karşı ses çıkarmayan SPK yetkililerine öfkesi büyük.

Borsada son dönemde yaşanan düşüşte pay oynayan detaylardan bir tanesi de GUBRF hisse senedinde yaşananlar. Aylar önce bedelsiz başvurusu yapan Gübre Fabrikaları’nın bu başvurusu SPK tarafından reddedildi. Ancak SPK bunu bültende yayınlamak yerine, şirket bu bilgiyi kapta paylaştı. Tabii öncesinde VİOP tarafında alınan pozisyonlarla binlerce yatırımcı mağdur edilmiş oldu. Günlerdir taban serisini bozamayan hissenin borsadaki düşüşte büyük pay sahibi olduğu düşünülüyor. Öyle ki GUBRF hisse senedinde tabanın kalkması durumunda borsanın da yukarı döneceğine inananların sayısı epey bir yüksek.

BORSADA DÜŞÜŞ NEREYE KADAR DEVAM EDER?

Hisse senedi piyasasında yaşanan düşüşlerin nereye kadar süreceği merak konusu. Bu konuda net cevap verebilmek oldukça zor. Ancak hem teknik anlamda hem de psikolojik anlamda destek seviyelerine yakınız. Buna karşın likiditenin azlığı borsanın özellikle de yan tahtaların aşırı düşüşündeki temel nedenlerden biri olarak görünüyor. Yılbaşı olması nedeniyle yatırımcıların bir kısmı tatilde, bir kısım yatırımcısının ise VİOP tarafında terste kaldığı ifade ediliyor. Bu nedenle spot piyasada işlem hacmi oldukça düşük kalıyor. Dolayısıyla bir yükseliş yaşanacaksa bu yükseliş Varlık Fonu alımları ile olabilir. Yılbaşından sonra ise piyasada likiditenin bir miktar daha bollaşmasını bekliyoruz. Noel tatilinden dönen yabancı yatırımcıların da ucuz fiyatlardan hisse alma isteğiyle borsa tarafında yükselişin başlayacağını  öngörüyoruz.

Borsada düşüşün nerede duracağını net olarak tahmin etmek güç olsa da, aşağıda maksimum 6,700 puana kadar bir gerileme alanı gördüğümüzü ifade edelim.6,700-7,100 puan aralığından yukarı sıçrama yapmasını öngördüğümüz borsada bu dönemde hisse seçimlerinin önemi ortaya çıkacaktır.

BORSADA BAZI HİSSELERİN ZİRVELERİNE UZAKLIK SEVİYELERİ

Hisse senetlerinde ciddi bir volatilite var. Bu volatilite son günlerde genellikle aşağı yönlü çalışıyor. Öyle ki onlarca hisse senedi bir kaç gündür devamlı olarak %3’ün üzerinde değer kaybı ile günü kapatıyor. Bazı hisseler var ki yatırımcının canını fena halde yakıyor. İşte bazı hisselerin rekor seviyelerine uzaklıkları;

Hisse Adı

Zirve Rakamı

Anlık Fiyat

Dip Seviye

IMASM

75,04

12

11,81

CANTE

60,95

16,03

15,83

PAMEL

413,70

108,50

107,40

HEKTS

44,18

20

19,86

Görüldüğü üzere, Borsa İstanbul zirvesinden yaklaşık %15 düşmüş olsa da bazı hisse senetlerinde yılın zirvesine uzaklık %70’in üzerinde. Borsada dibin dibi vardır dedikleri adeta bu hisselerde gerçekleşen fiyatlamalara örnek gösterilebilir gibi. Yani borsanın bir oyun alanı olmadığı, yatırımcılara para dağıtılan bir alan olmadığı unutulmamalıdır iye hatırlatmak istiyoruz.

HALKA ARZ HSSELERİ NEDEN DÜŞTÜ?

Borsada diğer bir sıkıntı ise halka arz hisselerinde yaşanan düşüşler. Henüz yen arz olan, üsteik SPK tarafından yüzde 20 iskontolu vs. gibi terimlerle halka arz olduğu ifade edilen şirketlerin hisseleri daha halka arz olduğu haftalarda bir %20 daha düşüyor. Bu gerçekten olacak iş değil. Hiç bir güvence olmadan halka arz edilen bu şirketler ne fiyat istikrarı sağlıyor ne de başka br şey. Tamamen kredi masrafından kurtulmak için halka arzı bedava para olarak gören bu tip şirketlerin halka arz edilmesi piyasaya gveni iyiden iyiye azaltıyor. Ayrıca zaten olmayan her geçen gün azalan likiditenin halka arz hisselerine yığılması da borsa geneline olumsuz yansıyan diğer bi faktör olarak gösteriliyor.
Bu bölümde borsa neden düşüyor, borsa ne zaman yükselir tarzında gelen sorulara cevap vermeye çalıştık. Sayfamızı güncellemeye devam edeceğiz. Borsada yaşanan fiyatlamaları, son dakika haberlerini takip etmek için bizi izlemeye devam edin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*