08.11.2018 Dolar Yorumları

dolar ne olur
dolar yorumları, dolar analizi

Dolar tl paritesinde bir süredir devam etmekte olan düşüş hareketi devam ediyor. Dolar tl paritesinde dün yapmış olduğumuz analizimiz içerisinde 5,35 üzerinde tutunan kurda yükselişlerin olası olduğunu vurgulamıştık ve nitekimöyle de oldu dolar 5,41 seviyesinin üzerine kadar yükseldi. Sonrasında dolar endeksine gelen satışlarla gevşeyen dolar kuru yeniden 5,35 seviyesinin altını test etti.

Bugüne baktığımızda doların 5,37 seviyesine yakın fiyatlamalar ile güne başladığını görmekteyiz. Peki bugün dolar ne olur, dolar yükselecek mi yoksa dolar da düşüş trendi devam eder mi ? Piyasalarda yaşanan gelişmeler neler diye merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Piyasalarda Yaşanan Gelişmeler ve Dolar Kuruna Etkileri

Abd seçimlerinin sona ermesi, Trump’ın seçim değerlendirmesi derken 2 gündür dolar endeksinde ciddi bir satış izledik. Öyle ki euro dolar paritesi 1,14 seviyesinin atlında iken 1,15 seviyelerine kadar yükseliş yaşadı. Yine gbpusd paritesinde de hem bu gelişmelere hem de brexit ile alakalı söylemlere bağlı olarak ciddi yükselişler yaşandı. Bugüne geldiğimizde ise hem euro hem de sterlinde bir miktar satış var ve dolar endeksi ufakta olsa değer kazanmaya başlamış görünüyor.

[irp posts=”424″ name=”07.11.2018 Dolar Analizi ve Yorumları”]

Moody’s den Türkiye Tahmini

Dün dxy de yaşanan düşüş ile 5,35 seviyesi altına geri çekilen dolar kuru bugün hem dxy de yaşanan toparlanma hem de Moody’s tarafından yapılan olumsuz açıklamalar nedeni ile 5,37 seviyelerine yakın fiyatlanmakta. Sabah saatlerinde Global Makro Görünüm adlı raporunu yayınlanan Moody’s Türkiye için şu açıklamalara yer verdi.

Çift haneli enflasyon, borçlanma maliyetlerinde  yüksek artış ve yavaşlaşan banka kredileri büyük olasılıkla hanehalkı  satın alma gücü, özel sektör tüketimi ve yatırmlar üzerinde baskı yaratıyor, yurt içi özel sektör talebinde ağır bir daralmaya neden oluyor.
” Türk ekonomisinin 2019 ortasına kadar her çeyrekte daralmasını  bekliyoruz” diyen Moody’s Türk ekonomisinin 2018 yılında  sadece yüzde 1,5 büyüyeceğini ve 2019’da yüzde 2,0 daralacağını  tahmin ettiklerini belirtirken, 2020 yılında yüzde 3 toparlanma  beklediklerini de aktardı. Moody’s ısrarcı şekilde yüksek enflasyon  ve kredilerde beklenen yavaşlamanın büyümeyi engelleyeceğini,  yavaşlatacağını da iddia etti.
Moodys’in ülke ekonomimize yönelik söylemleri bu şekilde oldu. Bu durum biraz can sıkıcı olsa da Moody’s, Fitch ve benzeri kredi derecelendirme kuruluşlarının söylediklerinden ziyade şu dönemde en önemli konu Abd olan ikili ilişkilerin boyutu.
[irp posts=”148″ name=”Gram Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler”]
Abd’nin Halkbank davasında geri adım atması özellikle finans piyasaları açısından oldukça olumlu bir adım olacaktır ve bu durumda Borsa İstanbul’da ciddi bir toparlanma ile birlikte yabancı alımları başlayabilir ve bu durumda dolar kurunda yaşanan geri çekilmenin de devam etmesi muhtemel olacaktır. Peki dolar tl de grafikler bize ne söylüyor ? Bir de gelin birlikte buna bakalım.

Dolar Analizi

Dolar TL paritesinde daha önceki analizlerimizde vurguladığımız 5,3055 seviyesi nokta atışı ile gerçekleşmiş ve ardından dolar kuru yükselişe geçmişti. Bu yükselişlerin 5,45 seviyesi altında kaldığı müddetçe piyasa oyuncuları tarafından yeniden satış fırsatı olarak değerlendirilebileceğini vurgulamıştık. Nitekim öyle de oldu ve dolar tl iki kez 5,42 seviyelerine yaklaşmasının ardından satış yedi ve yeniden 5,35 seviyelerine doğru geri çekildi.

Güne 5,37 seviyelerinde başlayan dolar kuru için olası yükselişlerde  5,417 ve 5,454 seviyeleri ön plana çıkabilir. Kurun bir türlü 5,35 altında kapanış yapamaması yukarı yönlü ihtimali kuvvetlendiren bir etken olmaya devam ediyor. Durum böyle iken yukarıda önemli görünen seviyel 5,454 olmaya devam ediyor. Bu seviyeye doğru yaşanabilecek yükselişleri piyasa oyuncuları satış fırsatı olarak görebilir. Bu nedenle 5,454 seviyelerine yaklaşıldıkça kısa stoplu olmak kaydı ile satış pozisyonu denemek yatırımcıların aklına gelebilir. Ancak bu seviyenin kırılması ise 5,514 direnç bölgesine doğru yeni bir alım dalgası başlatabilir.

dolar analizi
usdtry dolar analizi, 08.11.2018 dolar yorumları

Dolar tl paritesinde düşüşlerin devamı halinde 5,345 seviyesi takip edilecektir. Bu seviyenin altında oluşabilecek saatlik kapanışlar ile 5,29 seviyesine doğru geri çekilmeler mümkün hale gelebilir. Dolar endeksinin bugün nasıl hareket edeceği de dolar kurundaki fiyatlamalar için oldukça önemli görünmektedir.

[irp posts=”66″ name=”Dolar Ne Olur ? Yükselir mi – Düşer mi”]

Dolar endeksinde yaşanabilecek geri çekilmeler ile birlikte 5,29 seviyesi hedef halini alabilir. Dolar endeksindeki toparlanmanın devamı halinde ise  5,417 – 5,454 seviyelerini izliyor olacağız. Dolar kurunda negatif görünümün devamı açısından 5,454 seviyesinin yukarı yönlü aşılmaması oldukça önemlidir. Bu nedenle yaşanabilecek olası yükselişlerin bu seviye altında kalması dolarda düşüş trendini bozmaya yetmeyecek gibi durmaktadır.

[alert type=”warning” icon-size=”big”]Yasal Uyarı: paratrade.net’ da yer alan bilgi, yorum ve paylaşımlar “Yatırım Danışmanlığı” kapsamında olmamakla beraber, bu görüş ve bilgilere dayanılarak alınacak yatırım kararları beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada paylaşılan hiç bir içerik yatırım tavsiyesi veya öneri niteliği taşımamaktadır.[/alert]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*