Aylık Akbil Nedir? (Aylık Akbil Ücretleri)

Aylık Akbil veya İstanbul Kart Akıllı Bilet kelimelerinin kısaltılmış halidir. İstanbul’da kullanılan toplu taşımalarda kullanıldığı ve temassız elektronik kart şeklinde olduğu için 2014 yılında akbilin kaldırılmasıyla beraber yerini İstanbul Kart’a bırakmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi – BELBİM tarafından geliştirilmiş olan kart sistemi olan İstanbul Kart, Metro, İETT, deniz vapurları, banliyö tren seferlerinde kullanılabilir. Farklı tür kullanıcılar ve kullanım tipleri için farklı tür İstanbul Kart çeşitleri vardır.

Bu kart türleri:

  1. Mavi kart (abonman),
  2. İndirimli İstanbulkart (öğrenci, öğretmen, 60 yaş),
  3. Ücretsiz İstanbukart (65 yaş, şehit eşi ve ailesi kartı, gazi kartı, milli sporcu kartı),
  4. Sınırlı kullanımlı kartlar bulunmaktadır.

Çok tercih edilmesi sebebiyle, aylık akbil nedir, nasıl alınır, fiyatları ne kadardır ve daha fazla sorunun cevabını yazımızda sizin için derledik. Aylık akbil kısaca, aylık sabit bir fiyat ödenmesi karşılığında, belli sayıda geçiş hakkı veren kart türüdür. Bu kart yalnızca deniz otobüslerinde geçerli değildir.

Aylık Akbil Fiyatları

Aylık akbil fiyatları 2018 yılı itibariyle,

Tam kart kullanıcıları için: 205 TL,

Öğrenci kart kullanıcıları için: 85 TL,

Sosyal kart kullanıcıları için: 125 TL olarak belirlenmiştir.

Aylık Akbil Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aylık akbil başvurusu içn İstanbul Kart’ın resmi internet adresini ziyaret ettikten sonra, mavi kart sekmesini daha sonra kartı nasıl temin ederim sekmesini, ve son olarak online başvuru sekmesini tıklayarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuz için kimlik veya kimlik yerine geçen pasaport, sürücü belgesi gibi belgeleriniz, 1 adet fotoğrafınız, ve kart alım ücretinizi teslim etmeniz gereklidir. Bu ücretler, eğer ilk kez kart ediniyorsanız 10 TL, vize için 5 TL, kartı yenileme yapmak istiyorsanız 10 TL, kartın çalınması veya kayıp olması halinde 20 TL olarak belirlenmiştir.

Aylık Akbil’i Nerede Doldurabilirim?

Kartını aldıktan sonra aylık akbil nerelerde doldururum diyenler, bütün kart dolum işlemleri için İstanbul genelindeki dolum noktalarından aylık dolum işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Size en yakın dolum noktasını öğrenmek için İstanbul Kart’ın resmi adresini ziyaret edin.  

İstanbul Kart Aktarma Ücretleri 2019

Bildiğiniz üzere İstanbul trafiği le meşhur bir megakent. B kentte bir yerden bir yere ulaşabilmek için bazen farklı araçlar değiştirmemiz gerekiyor. Bu durumlarda birden fazla kez toplu taşıma ücreti ödememiz gerkeiyor. Belediye yapmış olduğu çalışma ile bu şekilde aktarma olarak basılan yolcu geçişlerinde fiyat tarifesinde farklılıklar uyguluyor. İstanbul kart aktarma ücretleri 2019 tarifisine göre 1 aktarma 1,85 olarak ücretlendirilmektedir. 2. aktarma ücreti olarak ise 1,40 TL ve 3. aktarma ücreti olarak 0,90 tl olarak ücret çekimi İstanbul Kartlarımızdan yapılmaktadır

Aylık Öğrenci Akbil Fiyatında Önemli Gelişme

İstanbul’un yeni belediye başkanı Ekrem İmamoğlu, ilk icraat olarak öğrenciler için şuan 85 TL olan aylık akbil  ücretinin 50 TL’ye düşürüleceğini açıkladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*