Azerbeycan’da Asgari Ücret 2019

Azerbaycan'da asgari ücret oranları
Azerbaycan'da asgari ücret 2019, Azerbaycan'da asgari ücret ne kadar

Azerbaycan, kardeş olarak nitelendirdiğimiz bir ülkedir. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından ülke kendini birçok alanda geliştirmiştir. Azerbeycan ile Türkiye’nin hem dil hem de kültür anlamında birçok benzerliği bulunmaktadır. Bu sebeple Azerbeycan’a birçok Türk iş adamı yatırım yapmıştır.

Azerbaycan’da Güncel Asgari Ücret

Yatırım yapan firmaların geneli inşaat ve hizmet sektöründe çalışmalar yürütmektedir. Bu firmalarda ise birçok Türk çalışan bulunmaktadır. Azerbeycan’da asgari ücret 2019 rakamları ülkemizde de yeni yılın gelmesiyle beraber fazlasıyla merak edilir olmuştur. Ülkenin Hazer Denizi’ne komşu olması petrol ve petrol ürünlerinin ekonomilerinde büyük bir yere sahip olmasını sağlamıştır. Kısacası ülkenin ekonomisi daha çok enerji sektörüne bağımlıdır.

Azarbeycan ile Türkiye’nin yaşam standartları da benzerlik göstermektedir. Bu yüzden Türkiye asgari ücret 2019 miktarı ile kardeş ülke Azerbeycan’da asgari ücret 2019 miktarı pek farklılık göstermese de bir miktar artış yaşanması beklenmektedir.

Azerbeycan’da 2019 yılı için uygulanacak olan asgari ücret rakamları şuan için açıklanmamış durumdadır. 2018 yılındaki asgari ücret ise yaklaşık olarak 2 bin TL’dir. Azerbeyca’nın kendine ait para birimi Manat’tır. 1 Manat şuan için 3.65 Türk Lirası’na denk gelmektedir. Ülkenin en büyük şehri olan Bakü, İstanbul ile karşılaştırıldığında daha ucuz olsa diğer şehirlere bakıldığında Türkiye ve Azerbeycan’ın yaşam standartları çok benzerdir.

[irp posts=”352″ name=”Katar’da İş İmkanları”]

Azerbeycan’da 2018 yılında ödenen asgari ücret oranı 541 Manat’tır. Azerbeycan’da asgari ücret 2019 rakamları henüz belli olmasa da belirli bir miktar artış göstereceği ön görülüyor. Ekonominin durumuna göre artış oranı değişkenlik gösterecektir.

Azerbeycan’da birçok Türk işçi bulunuyor. Ayrıca şuan Azerbeycan’da çalışmak isteyen birçok kişi de bulunuyor.

Azerbeycan Çalışma Koşulları

2019 yılında Azerbaycan’da asgari ücret rakamları kadar Azerbeycan’daki çalışma koşulları da merak ediliyor. Çoğu konuda olduğu gibi ülkenin çalışma koşulları Türkiye ile benzerlik gösteriyor. Çalışma saatleri firmadan firmaya değişkenlik gösterebiliyor. Genel olarak sabah 8 akşam 4 şeklinde bir çalışma düzeni belirlenmiştir. Azerbeycan’da Türk firmaları genel olarak inşaat sektöründe faaliyet gösterdiği için çoğu Türk Azerbeycan’da inşaat alanında çalışmaktadır.

Azerbeycan’da Yaşam

Azerbeycan’ın şuan için nüfusu yaklaşık olarak 10 milyondur. Bu yüzden şehirler fazla kalabalık değildir ve rahat yaşanılabilir bir durumdadır. Okuryazarlık sıralamasında 13. sırada yer alan Azerbeycan’da, insanların geneli belirli bir eğitim ve kültür seviyesine sahiptir.

Azerbeycan’ın olumsuz yönlerinden biri gelir dağılımı eşitsizliğinin çok fazla olmasıdır. Ancak bu olumsuzluğa rağmen ülkede bulunan kişiler temel gereksinimlerini rahatlıkla sağlayıp geçimini sürdürebilmektedir.

Ülkenin mutfağı da oldukça zengindir. Farklı yemek seçeneklerine ulaşmanız mümkündür. Azerbeycan’da 9 farklı iklim kuşağı bulunmaktadır. Bu nedenle hava ne çok sıcak ne de çok soğuk oluyor.

Azerbeycan’a çalışmaya gidenlerin bilmesi gereken en önemli şey ise ülkeden 1 adet banknot çıkışına bile izin verilmemesidir. Ancak ülke içerisinde istediğiniz kadar birikim yapabilirsiniz ve bu birikimleri yatırıma dönüştürebilirsiniz. Birikimlerinizi Manat üzerinden yapmanız daha faydalı olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*