Boğa Tuzağı Nedir? Nasıl Anlaşılır? Boğa Piyasası Aşamaları

boğa tuzağı nedir 2021
boğa tuzağı nedir, nasıl anlaşılır

Boğa Tuzağı borsada kullanılan ayı tuzağının tam tersi yapılan davranışa verilen isimdir. Ayı tuzağındaki piyasadaki değerler ciddi oranda düşüşe geçerken boğa tuzağında bu değerler inanılmaz derecede artışa geçer. Ancak her ikisi de yatırımcıları kandırmak için kullanılan davranışlardır. Yüksek oranda bir düşüşe geçmeden önce senetlerinin imzalanması için boğa tuzağı hazırlanır. Özellikle acemi yatırımcılar da tıpkı ayı tuzağında olduğu gibi boğa tuzağına da çok çabuk kanarlar.

İlk başta hızlı bir biçimde üst noktalara çıkan senet ya da endeks yine aynı şekilde hızlı bir şekilde düşüş yapar ve yatırımcıları bu şekilde tuzağa düşürür. Genelde piyasa durgunken ve önemli bir direnç yaşandığı durumlarda boğa tuzağı meydana çıkar. Yatırımcılarda senetleri imzalatmış bulunup tuzak sonrası zarara uğradığını anlarlar.

Piyasada düşüş trendi bulunan fiyatların yatırımcıların işlemleri ile hızlı bir şekilde dirençlerini kırması ve yükseliş trendine girmesine sebep olmasıdır. Kısa süre sonra yükseliş hareketi sonlanır, fiyatlar düşüşe geçer böylece küçük yatırımcılar borsadaki yapay yükseliş ile kandırılmış olur. Fiyatların daha da yükseleceğini düşünerek yüksek fiyatlardan varlık almış olurlar. Boğa tuzağını kuran büyük yatırımcılar ise elindeki varlıkları yüksek fiyattan tecrübesiz yatırımcılara satmış olurlar.

Boğa tuzağı, ayı tuzağı yatırımcılarının kısa süreli boğa yatırımcısı kılığına girerek alım yapmalarıyla gerçekleşir. Boğa tuzağı teknik olarak ayı tuzağının tam tersidir. Boğa tuzağı ve ayı tuzağı yeni yatırımcıları kandırarak menkul kıymet almaya ve satmayı sevk ederler. Menkul kıymetlerin fiyatını da istedikleri yapay seviyede tutarlar. Bu teknikler piyasadaki arz ve talebin serbest bir şekilde karşı karşıya gelerek fiyatların belirlenmesi temeline dayanır. Fiyatlar yükselişini sürdürerek piyasayı iyimser bir hale getirir. Yatırımcı da her zaman daha ucuza alıp daha pahalıya satarak kar elde etmek ister. Bu sebeple de piyasalarda yatırım çılgınlıkları çok fazla olur ve tecrübesiz yatırımcılar hemen heyecana kapılırlar. Çok acele ederler ve hemen kar elde etmek isterler böylece de tuzağa düşerler.

Boğa piyasası

1. Aşama: Bu aşamada boğa piyasasında zarar etmiş yatırımcılar olumlu beklentilerin tükenmesi ile birlikte satışa geçerler ve büyük yatırımcı fiyatı ucuzlamış olan varlığı satın alır. Bu aşamaya toplama aşaması da denir. Hala bir belirginlik söz konusu değildir.

2. Aşama: Toplama işleminden sonra hareketlenmeye göre diğer yatırımcılar da alım dalgasına girerler. Bu aşamada düşüşün bittiği olumlu bir hava söz konusudur. İşte bu aşamada da alım dalgası başlamış olur.

3. Aşama: Hacim artışı ile piyasada doygunluk oluşur. Piyasadaki alıcılar ortadan çekilmişlerdir. İşte bu aşama Boğa piyasasının sonunun göstergesidir. Varlıklarını yatırmak isteyen ya da varlık satın almak isteyen yatırımcılar bu hileli tuzağa düşmemek için söylentilere göre hareket etmemeli, acele hareket etmemeli ve trend analizlerini iyi incelemelidirler. Yoksa yatırımcılar mal varlıklarını ortaya koyup kar elde edeyim derken zarara girebilirler ve piyasa avcılarına av olabilirler. Bunun için çok düşünmek ve mantıklı hareket etmek gereklidir. Piyasadaki yapay hareketlenmelere ve şişirmelere kapılmamak gerekir.

Panik Yapmamak Gerekiyor

Kripto paralar (Bitcoin Cüzdan) ile yatırım yapan kişiler boğa tuzağı ya da ayı tuzağı ile sıklıkla karşılaşır. Bu durumda piyasada yeni olan yatırımcılar bu tuzağa kolay bir şekilde kanar çünkü piyasadaki durumu görünce paniğe kapılırlar ve ellerindeki senetleri bir an önce elden çıkarmaya bakarlar. Bu durumda yapılması gereken ilk şey piyasadaki bu tuzaklara hemen kanmamak ve piyasayı iyi araştırmak anlık olarak gündemi takip etmelidir.

Genelde balina yatırımcılar adı verilen tecrübeli yatırımcılar bu tuzağı kullanarak acemi yatırımcılardan inanılmaz bir kâr elde ederler. Onlar piyasadaki bu tuzaklara alışık olduğu için ellerindeki malları ya da senetleri olması gerektiği gibi satışa sunmaktadır. Piyasa değerleri ilk etapta yükselişe geçerek yatırımcıları heyecanlandırır ve kısa süre içinde aşağı çekilerek ayı tuzağı ortaya çıkar.

Boğa Tuzağı Nasıl Anlaşılır?

Boğa tuzağı ve ayı tuzağı piyasa grafiklerinde kolaylıkla incelenir. Piyasada bir denge çizgisi bulunur ve bu çizgi çok kısa aralıklar ile aşağı yukarı hareket ediyorsa boğa tuzağı durumu yaşanıyor demektir. Bu durumlarda birkaç gün daha bekleyerek durumu analiz etmek gerekir. Tecrübesiz yatırımcılar bu iniş çıkışlara kolay bir şekilde aldanıyorken tecrübeli yatırımcılar piyasadaki değerlerin normale dönmesini bekliyor. Böylece daha kârlı yatırımlar yapılıyor ve kazanan da bu direnişi bekleyip görenler oluyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*