BSMV Nedir ? Bsmv Oranları

Bsmv oranı 2018 yılında da birçok vatandaş tarafından en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. BSMV, uzun adıyla, Banka Sigorta Muamele Vergisi, son dönemde gündemde epey tartışılmış ve bu verginin kapsamının ne olduğu tartışılmıştır.

BSMV yani Banka Sigorta Muamele Vergisi, bankaların gerçekleştirdikleri bankacılık faaliyetleri sonucu, devlete ödemekle yükümlü oldukları bir vergidir. Bu verginin tahsilatı genel itibariyle vatandaşlardan yapılmaktadır. Bankalar bu vergiyi öderken devlet ve vatandaş arasında aracılık yapan bir kurum olarak hizmet vermektedir. Bankaların, bir başka banka ya da vatandaşla yaptığı işlemlerden doğan vergiler, bankalar tarafından karşı taraftan tahsil edilmektedir.

Banka Sigorta Muamele Vergisinin Kapsamı Nedir?

BSMV, bankaların gerçekleştirdikleri hemen hemen tüm hizmet ve muameleler sonucunda ortaya çıkan ve bankaların lehine bir işlem vergisidir. Banka Sigorta Muamele Vergisini doğuran hizmet ve muamelelerin kapsamı ise oldukça geniştir. BSMV nedir, hangi işlemler BSMV’yi doğurur, kısaca açıklayacak olursak. Bunlar;

  • Bankalar aracılığıyla gerçekleştirilen her türlü, havale ve EFT işlemleri
  • Swift ya da benzeri yurt dışı para transferleri
  • Kredili mevduat hesabı kullanımı
  • Kredi kartı faiz ve kart ücretleri
  • Erken kredi kapama ve ödeme işlemi
  • Hisse Senedi alım satım işlemleri

Banka Sigorta Muamele Vergisi, genel itibariyle yukarıda sayılan işlemler neticesinde bu hizmetlerden yararlanan tüzel ya da bireysel müşterilerden bankanın ya da devletin belirlediği oranlarda tahsil edilmektedir. Genel itibariyle belirlenen güncel BSMV oranları %5’ dolaylarında seyretmektedir. Bu oran banka kurulu tarafından belirlenmektedir.

BMSV Nasıl Hesaplanır?

Birçok kişinin merak ettiği ve kafasında soru işaretleri bırak BSMV, banka tarafından gerçekleştirilen işlemler neticesinde alınmaktadır. Örneğin bir kredi hizmeti üzerinden basit bir hesaplama yapacak olursak; Banka Sigorta Muamele Vergisi, talep edilen faiz kapsamında, %5 baz alınarak hesaplanmaktadır.

BSMV muhasebe kaydı ve BSMV oranları banka tarafından gerçekleştirilen işlemlerin ücretleri ya da faiz oranları doğrultusunda hesaplanmaktadır. Bir başka örnek ile açıklayacak olursak; bir bankadan başka bir bankaya 50 TL’lik yapılacak bir EFT işleminden %5 oranında kesinti yapılarak, 2,5 TL’lik bir vergi size yansıtılmış olur. Bu vergi bankalar tarafından, müşterilerine yansıtılarak, devlete ödenmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*