Carry Trade Nedir ? Nasıl Yapılır? Riskleri Nelerdir?

Carry Trade nedir
Carry Trade nedir, nasıl yapılır

Düşük faizle farklı bir ülke tarafından yerel para birimiyle borç alınıp, çok düşük faizlere alınan bu parayı dolara çevirmektedir. Bu işlem farklı para birimlerinde de yapılabilir. Özellikle düşük faizle alınan para daha yüksek faiz veren ülkenin para birimine çevrilir. Dünya’da carry trade ismi verilen işlemler sıklıkla yapılmaktadır. Tahmini olarak bu yöntemle yıl için 1 trilyon dolardan fazla işlem yapıldığı düşünülmektedir. Carry Trade nedir, nasıl yapılır? Gelin bu sorunun cevaplarını ve detayları yazımızda paylaştık.

Carry Trade Nedir ?

Profesyonel yatırımcılara hitap eden bu yöntem oldukça karlı bir yöntem olarak bilinmektedir. Fakat yöntemin kendi içerisinde çeşitli riskleri de bulunmaktadır. Carry trade yatırımcılar arasında döviz taşıma ismiyle anılmaktadır. Carry trade ‘’ Keri Treyd ‘’ diye okunmaktadır. Özellikle carry trade işlemlerine bakıldığında forex yatırımcılarının sıklıkla tercih ettiği görülmektedir. İşlem hacmi carry trade yöntemlerinde bir çok yönteme göre daha yüksektir.

Carry trade nedir ? Neden Yapılır ? Carry trade işlemlerin yatırımcının amacı düşük faizle elde ettiği borç üzerinden yüksek sayılabilen bir faizle değerlendirilmesi neticesinde kar elde etmektedir. Potansiyel bir kar payı bulunması carry trade yönteminin sıklıkla yapılmasını sağlıyor. Özellikle büyük yatırımcılar büyük portföyler üzerinden yüksek alım yaptığında muazzam kazançlar ve kayıplar oluşmaktadır.

Arbitraj yöntemi ile benzerlikleri bulunsa da Carry trade yöntemi bununla aynı değildir. Çünkü bilindiği üzere arbitraj ülkelerin yerel para birimlerindeki oluşan boşluk neticesiyle para kazandırmaktadır. Carry trade yöntemine bakıldığında ise faiz oranları üzerinden elde edilen kar marjını göstermektedir.

Hatta carry trade ile borç alınan para yüksek faizle başka bir para birimine dönüştürüldükten sonra tahvil, emtia ve bono gibi ürünlere dönüştürülmektedir. Bunun amacı ise yatırım bekletilip, uygun bir zaman diliminde tekrar dönüştürülmeyle daha fazla faiz kazancı getirmesidir.

Carry Trade Nasıl Yapılır ?

Carry trade nasıl yapılacağı konusunda bir örneklendirmeyle anlatmaya çalışalım. Mesela Amerika ülkesinde faiz oranını yüzde 1 civarında olduğunu varsayalım. Buna oranla Türkiye’de faiz oranının da yüzde 10 olacağını düşünelim. Amerikan dolarının günümüzde değerinin şuan 8.70 civarında olduğu bilinmektedir.

Bu bilgiler eşliğinde yatırımcı olan kişi eğer Amerika’dan yüzde 1 oranıyla 1000 dolar borca sahip olması durumunda bu rakam Türkiye’de 8.700 TL’ye denk gelecektir. Özellikle Türk lirasına çevrilen paranın yıllık faiz oranı yüzde 10 olduğundan yıl sonunda kazanç getirecektir. Çünkü yıl sonunda yüzde 10 oranıyla değerlenen paranın dönüşü 9570 TL olacaktır. 9570/8.70 hesaplandığında Amerikan doları üzerinde 1100 dolara denk gelecektir.

Elbette bu durumda yıl içinde alınan döviz oranıyla çevrilen ülkenin döviz oranı büyük bir değişikliğe sahip olmamalıdır. Bu küçük para biriminde bile 100 Amerikan doları değerinde kar edilmektedir. Büyük paralarla yapılan carry trade yöntemi düşünüleceği üzere muazzam kazançlar bırakmaktadır. Fakat riskli bir yöntem olduğu da bilinmektedir. Döviz üzerindeki oran hareketliliği değişken bir yapıda seyrederse, carry trade yöntemiyle zarar etmek mümkündür.

Carry Trade Riskleri Neler ?

Yatırımcılar bu yöntemle para kazanmayı amaçlıyorsa öncelikle döviz kurları üzerinde gerçekleşmesi öngörülen artan ve azalan değeri iyi bilmelidir. Çünkü yatırımcı bu yöntemle bir nevi gerçekleşmeyen bir zaman diliminde ön görü sahibi olmaktadır. İyi bir araştırmaya carry trade işlemi yapılması tavsiye edilmektedir.

Araştırmadan yapılan carry trade yöntemlerinde yatırımcıların büyük bir bölümü kar yerine zarar ediyorlar. Bu yöntemle kurun aynı düzeyde sabit kalması öngörülmektedir. Aksi taktirde yüzde 10 değer kaybı sonrası, elinize geçecek tutar bu oranla azalacaktır. Borç alınan paranın ödemesi zararla sonuçlanması normaldir. Carry trade işlemleriyle kar etmeyi amaçlayanların iyi bir piyasa döviz araştırması sonrası bu işe girmesi gerekir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*