Dolar Yorumları – 30.10.2018

dolar ne olur
dolar yorumları, dolar analizi

Dolar tl paritesinde aşağı yönlü seyir etkisini devam ettiriyor. Haftanın ilk işlem gününde Cumhuriyet Bayramı nedeni ile ülkemizde piyasalar kapalıydı ancak yurt dışı piyasaları açıktı. Yurtdışı forex piyasalarında işlem gören dolar tl paritesinin 5,51 seviyesine kadar gerilediğini gözlemledik.

[irp posts=”308″ name=”30.10.2018 Ons ve Gram Altın Yorumları”]

Bugüne baktığımızda ise hafif toparlanmaya çalışan bir dolar kuru görüntülüyoruz. 5,55 seviyesine yakın işlemlerin sürdüğü dolar tl paritesinde bugün nasıl bir fiyatlama olabilir ? Dolar yükselir mi yoska düşüş hareketi devam eder mi ? Tüm bu sorulara teknik analiz eşliğinde cevap bulmaya çalışacağız.

Dolar Yorumları

Brunson’ın tahliyesi sonrası devam eden düşüş hareketi kısmen yataya sarmış olsa da devam ediyor diyebiliriz. Dolar kurunda yaşanan düşüşler 5,50 seviyesini kırmakta zorlanıyor gibi görünse de grafikler hala aşağı yönlü hareketi destekler nitelikte kalmaya devam ediyor.

dolar yorumları
dolar tl paritesi grafik analizi

Dolar kurunda olası yükselişlerde 5,63 seviyesi direnç noktası olarak karşımıza çıkıyor. 5,63 seviyesi altında kalacak yükselişlerin yeniden satış baskısı oluşturabilme ihtimali yüksek. Bu nedenle yatırımcılar olası yükselişlerde kısa stoplu olarak 5,63 seviyesine yakın satışlar denemek isteyebilirler.

Dolar TL 4 saatlik grafiğinde denge noktası olarak 5,558 seviyesi ön plana çıkıyor. Bu seviye altında kapanışlar aşağı yönlü hareketi destekleyebilir. Aşağı yönlü hareketlerin devamı halinde 5,50 seviyesi kritik bir destek noktası olarak karşımıza geliyor. Öte yandan Borsa İstanbul’un güne alıcılı bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. Ancak Bist100 endeksinin açılışı olumlu olsa dahi geçen hafta içerisinde satışa döndüğünü gözlemlemiştik. Bu nedenle de dikkatli olmakta fayda var.

Dolarda 4,540 seviyesinin altına inilmesi halinde 5,48 ve 5,42 noktaları önemli olacaktır. 5,50 altına fiyatlamaların kayması halinde saatlik ve günlük kapanışlar oldukça önemli bir hal alacak. Anlık düşüşler fake hareketler olarak kalabilir. Bu nedenle satış dalgasının hız kazanması için 5,50 seviyesi denge noktası olabilecektir.

[irp posts=”267″ name=”Dolar Kuru Tahminleri, Dolar Beklentileri”]

Geçtiğimiz hafta euro ve sterlinde başlayan satışlarla güçlenen dolar endeksi henüz TL karşısında bir aksiyon gösterebilmiş değil. Türk Lirası son dönemde bir çok para birimine göre olumlu ayrışmaya devam ediyor. Tabi bu devam ediş ne kadar sürer orasını tahmin etmek zor olsa da, politik olarak yeni bir sorun yaşanmadığı takdirde yukarı yönlü hareketlerin satış fırsatı olacağını beklediğimiz dolar kuru için aşağı yönlü beklentimizi devam ettiriyoruz.

Dün Abd borsalarında ciddi anlamda satışlar yaşandı ancak sonrasında satışlar yerini pozitif bir havaya bıraktı. Abd borsalarının yeniden satışa geçmesi halinde Borsa İstanbul’da da satışlar görülebilir. Bu da dolar tl kuruna pozitif bir yansıma yapabilir. Bu nedenle bugünlerde teknik analizden ziyade piyasa takibi yapmak oldukça önemli olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*