Faiz Swapı Nedir? Faizlerin Takas Edilmesi

Faiz Swapı Nedir? Faizlerin Takas Edilmesi

Faiz Swapı, karşılıklı iki tarafın belirli bir ana para tutarını temel alarak gelecekte yapılacak olan faiz ödemelerinin takas edilmesine yani değiştirilmesine denilmektedir. Bu yöntem genel olarak şirketlerin faiz oranı değişimlerine karşı aldıkları zarar etmeye engel olacak önlem olarak kullanılmaktadır.  Faiz swapı işleminde sadece faiz ödemeleri taraflar arasında değiştirilerek ana paranın takas edilmesi sağlanmaz. Faiz swapı genel olarak aynı para birimiyle yapılır fakat farklı para birimleri arasında da yapılabilir. Faiz Swapı konusunu örnekler ile birlikte incelemek adına yazımızın devamını mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Açıklamalar ile Faiz Swapı

Şirketlerin, swap faizi yöntemi ile faizleri birbirleriyle takas etmesi için karşılarında 3 seçenek bulunuyor.

1.      Sabit Faizli Nakit Akışını Değişken Faize Çevirmek

Fixed to floating olarakta bilinen bu yöntem, yatırımcılarına çok düşük bir faiz imkanı sunan Paramix A.Ş. hayal edin. Paramix A.Ş. değişken faiz imkanı ile tahvil ihraç ediyor fakat yatırımcılar bu tahvillere ilgi göstermiyor. Bunun yanı sıra bu şirket borçlarınıda değişken faize göre ödeyerek faiz riskini minimuma indiriyor. Bu durumun sonucunda Paramix A.Ş. sabit faiz oranıyla tahvil satışı yaparak borçlanıyor. Tahvil ihracı sonucunda karşısına çıkan sabit faiz periyotlarını faiz swapı uygulamasını kullanarak değişken faize çeviriyor. Bunun sonucunda Paramix A.Ş. daha ucuz bir fiyata borçlanarak bunun yanı sıra faiz risklerinide en düşük seviyelere çekiyor.

2.      Değişken Faiz Ödemesini Sabit Faize Çevirmek

Floating fixed adı verilen işlem, Paramix A.Ş.’nin taraf olduğu para swap sözleşmesinde karşı taraf durumunda olan DolarForum A.Ş. ‘nin de ihtiyaçları ilk örneğin tam tersi durumdadır.  Paramix A.Ş.’nin sabit faizli bir borçlanma aracına erişimi yok ise sabit faizle borçlanmanın maliyeti Paramix A.Ş.’ye çok yüksek gelecektir. Bu sebeple DolarForum A.Ş.  değişken faiz ile borçlanarak borcunun faizini sabit faize çevirerek aralarında anlaşma sağlıyorlar.

3.      Değişken Faizin Ödemesini Farklı Para Biriminin Değişken Faizine Dönüştürmek

Float to float olarak bilinen bu işlem, swap işleminin yazımızın girişinde farklı para birimleri arasındada olabileceğini söylemiştik. Örnekle açıklamak gerekirse, dolar üzerinden değişken faiz ile borçlanmış olan bir şirket, borcuna ait olan faiz tutarının ödemesini euro para birimi üzerinden gerçekleştirmek isteyebilir. Bunun sonucunda para swap işlemi yaparak işlemi zararsız sonuçlandırabiliyorsunuz.

Forex piyasalarında swap kavramı nedir ? Swap faizi ne demek gibi soruların cevaplarını ayrıntılı bir şekilde anlatan bu sayfaya göz atmanızı tavsiye ederiz. ⇒ https://kriptomix.com/swap-nedir-swap-faizi-ne-demek/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*