Fed Faiz İndirirse Ne Olur? Fed’in Faiz İndirmesi Piyasaları Nasıl Etkiler?

fed faiz indirirse ne olur
fed faiz indirirse ne olur, dolar ne olur, piyasalar nasıl etkilenir

Son dönemde ekonomi gündeminin 1 numaralı konusu Fed’in faiz kararları. ABD Merkez Bankası Fed, enflasyonla mücadele için faiz artırım sürecine girdi. 2023 yılı ortasına kadar da faiz artırımlarına devam edeceği düşünülüyor. 2024 sonrasında ise yeniden faiz indirimlerinin gündeme gelebileceği belirtiliyor. Peki Fed faiz indirirse ne olur, Fed neden faiz indirir? Bu ve benzeri Fed faiz kararı ile ilgili soruların cevaplarını ve daha fazlasını makalemizde bulabileceksiniz.

FED Faiz İndirirse Ne Olur? Piyasalar Nasıl Etkilenir?

ABD Merkez Bankası Fed, büyümeyi desteklemek, paranın faize değil de reel yatırımlara yönelmesini sağlayabilmek için faiz indirimlerine gidebilir. Tabi yatırımcılar şu an için Fed’in faiz artırım sürecini yaşamaktalar. Yani Fed’in faiz indirimi sonrasında piyasalarda nasıl bir fiyatlama olacağına dair net bilgileri olmayan yeni yatırımcılar var.

Fed faiz indirirse ne olur, Fed faiz artırırsa ne olur gibi sorular, son günlerin en çok aranan sorularından bazılardır. Amerika Merkez Bankası, her yıl 7 haftalık aralıklı bir şekilde toplantılar gerçekleştirir. Toplamda ise 8 defa toplanır. Bu toplantılar ile birlikte faiz oranı hakkında kararlar alınır.

Yapılan toplantıların genel konusu ise gecelik faiz noktasındaki kararlardır. Bu faizlerin artırılıp azaltılmaması noktasında alınacak her türlü karar piyasaları da etkilemektedir. Ayrıca bu faiz oranlarının sabit kalması da söz konusudur. Gecelik faiz oranları ise bankaların birbirlerine borç para verirken ortaya çıkan faiz oranlarıdır.

Faiz Nedir? Faiz Oranlarının Mantığı

Bir ülkenin ekonomi içerisinde yer alan alım satım aktiviteleri ile birlikte paranın hareket etmesidir. Bu hareket ile birlikte ekonomide alım satım işlemleri yavaşlayabilir ya da artabilir. Bu durum sadece paranın el değiştirmesi ile alakalıdır.

Faiz oranlarının ise bu denli bir öneme sahip olmasının nedeni; ekonomiye can verecek ya da öldürecek bir etkisinin olmasıdır. Faiz oranları arttığında, bankalar arasındaki borç paralarında fiyatı pahalılaşmaktadır. Bu durumda ise müşteriler zarar görür. Verdikleri her türlü kredide yüksek faiz oranları mevcuttur.

Kredi çekme maliyetinin artması gibi bir durumda ise borçlanmaları artıracaktır. Bu borçlanmalara bağlı olarak daha az harcamalar gerçekleştirilir. Bu durumlara bağlı olarak da şirketlerin yapmak istedikleri yeni yatırımlar için çektikleri kredilerin maliyeti artar.

Bu genel bilgiler ışığında ise faiz, daha risksiz bir yatırımdır. Üretime dayalı olarak işlemlerini yürüten şirketler, kolay bir getirisi olan faizi tercih etmeye başlarlar. Üretimin bu denli azaldığı bir noktada da ülke ekonomisi daha az gelir kaynağı elde edecek demektir.

Faiz Neden Artırılır?

Faiz artırma durumunun bu kadar kötü olduğu biliniyorsa neden faiz artırılır? Parasal bir genişlemenin gerçekleştiği bir ekonomide, büyüme hedefleri de geliyorsa ülke ekonomisinin sağlığı için gerekli bir eylemdir. Faiz aslında enflasyon ile mücadele sağlamaktadır.

Günümüzde ise en büyük örneklerden biri ABD’dir. Pandemi döneminde faizleri 0-25% bandına çekip burada bırakmıştır. Bu duruma bağlı olarak da varlık alımları gerçekleştirilerek hızlı bir şekilde ABD ekonomisi canlanmıştır.

Varlık Alımları Ne Demek?

Varlık alımları, halktan borç para almak için gerçekleştirilen borçlanma senetlerinin yeniden halktan para karşılığında geri satın alma işlemidir.

Borçlanma senetlerinin yeniden Fed’e dönmesi ve halka ise yeni basılan dolarların verildiğini görmüştük. Fed ise bu geri alımların tamamını durdurmak istiyor. Ekonomiye yeni bir para basmanın zarar vereceğini düşünüyor. Bu durumu da engellemeyi planlıyor.

Peki Fed faiz indirirse ne olur?

  • Dolar da hızlı bir düşüş gözlemleriz. Piyasa içerisinde hızlı bir şekilde hem borç alma fiyatının düşeceğini, hem de borç verme fiyatının düşeceğini görürüz. Çünkü piyasa içerisinde her zaman bir şeye kolay ulaşılırsa ve piyasa da bol olursa o şey değersiz olur.
  • Doların bütün para birimleri karşısında değer kaybettiğini görürüz. Gelişmiş ülke para birimleri hızlı bir hareket ederek, dolara karşı değer kazanmaya başlar.
  • Dolar endeksi olan DXY’de hızlı bir şekilde geri çekilmeye başlar.
  • Borsalarda yükseliş yaşanır. Borsalarla birlikte kripto para piyasası, altın ve emtia ürünlerinde de yükseliş yaşanacaktır.

Fed faiz indirirse sorusuna aslında ABD piyasaları gözüyle yorumladık.

Peki Fed faiz indirirse Avrupa Piyasaları Nasıl Etkilenir?

  • Fed’in faiz indirmesi durumunda dolar, Euro karşısında değersizleşmeye başlar.
  • Bu değersizleşme ile birlikte Euro/USD paritesi yükselmeye başlar.
  • Aslında buradaki faiz indiriminin nedeni; doların değersizleşmesi ve ABD’nin ihracatının artırılması amaçlanır.
  • Euro’nun dolar karşısındaki satın alım gücü artacaktır.
  • Bu durumlara bağlı olarak ABD, Avrupa’ya çok rahat bir şekilde mal satabilir.

Bu noktaya kadar; dolar ve Euro karşılaştırılması yaptık.

Peki Fed faiz indirirse altın fiyatları ne olur?

Piyasa içerisinde bilinen yegane şey; dolar ve altının birbirlerinin hareketlerini umursamadığıdır. Faizin düşmesi demek, paranın tahvilden çıkması demektedir. Bu durumda para yeni yerler aramaya başlar. Bunların başında ise altın gelmektedir. 2008-2012 yılları arasında elde ettiğimiz verilere göre FED faiz indirdikçe, altın fiyatları yükselişe geçmişti.

Fed faiz indirirse borsada neler olur?

Faizi en sevmeyen yatırım araçlarından birisi ise Borsadır. Faizlerin yükselmesi demek borsa üzerinde satış baskısı yaratır. Fed faiz indirirse büyük bir ihtimalle borsalar da yükseliş gözlemlenir.

Bu durumun en büyük örneğini ise; 2008 yılında yaşanan ekonomik kriz sonrasında parasal bir genişleme açıklayan FED, borsaların ralliye başlamasını sağlamıştır.

Genel bir anlamda Fed faiz indirirse ne olur sorusuna, bütün piyasaların endeksi üzerinden incelemeler yaptık. Bu incelemeler kapsamında dilediğiniz işlemleri yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*