Finansal Okuryazarlık Nedir? Hayatımıza Nasıl Katkı Sağlar?

finansal okuryazarlık nedir ne işe yarar
finansal okuryazarlık nedir ne işe yarar

Günümüzde ekmek artık aslanı ağzında değil de midesinde diyebiliriz. Bu nedenle ev ekonomisini yönetmek oldukça önemli. Bu anlamda da finansal okuryazarlık öğrenmek gerekiyor. Yine yatırımlarımızı harcamalarımızı doğru bir şekilde yapabilmek için finansal okuryazarlık bize önemli katkılar sağlıyor.

Finansal Okuryazarlık

İnsan hayatının vazgeçilmez bir parçası olan iş hayatı, kimi zaman kafa karıştırıcı hale gelebilmektedir. İnsanlar kazandıkları paranın nereden gelip nereye gittiğini bazen hesaplamada zorlanmakta ve bu konuda sorunlar yaşamaktadır. Finansal buhran içerisine giren kişi, sadece iş alanında değil aynı zamanda insan ilişkileri, sağlık gibi alanlarda da sorunlar yaşamaktadır. Ancak bu durumun bu kadar geniş çaplı bir alana dağılmaması için bazı önlemler alınabilir. Bu önlemlerin başında finansal okuryazarlık gelmektedir.

Bu parçada, finansal okuryazarlık ve hayatımıza sağladığı katkılar hakkında detaylı bilgilendirmelere yer verilmiştir. Verilen bilgiler geniş çaplı bir araştırma sonucu elde edilmiş olup, kaynakça kısmında verilen bağlantılar ile desteklenmiştir.

Finansal Okur Yazarlık Nedir?

Bir kişinin elde ettiği kazancı belli stratejilerle daha verimli kullanabilmesini sağlayan yöntemlerin tümüne finansal okuryazarlık denilir. Kısaca, ilkokulda öğretmenimizin tahtaya “gelir ve gider” “istekler ve ihtiyaçlar” yazarak temelini kavramamızı sağladığı terimdir. Kişinin daha rahat bir dönem geçirebilmesi ve içinde bulunduğu ekonomik şartlara uyumlu hareket edebilmesini sağlamaktadır. Finansal Okur Yazarlık, herkesçe öğrenilmesi ve uygun şekilde hayata geçirilmesi gereken bir kavramdır.

Finansal Okuryazarlığın, sadece aylık geçimi sağlamak için değil aynı zamanda yeni işler kurabilmek için öğrenilmesi gerekmektedir. Karşısına çıkan fırsatları maksimum verim ile değerlendirmek ve yine karşısına çıkan engelleri minimum kayıp ile atlatmak amacıyla birçok kişi tarafından uygulanmaktadır. Özellikle işlerini büyütmüş ve birer marka haline gelmiş insanların, paralarını daha verimli kullanabilmek için Finansal Okuryazarlık eğitimi aldığı görülmektedir.

Finansal okuryazarlık eğitimi internet üzerinden kolaylıkla ulaşabilir durumdadır ve herkesçe öğrenime açıktır. Ayrıca Finansal okuryazarlık ile ilgili birçok kitap bulunmaktadır. İster uzmanlar tarafından verilen eğitimle, ister basılan kitaplar aracılığıyla, isterse internet üzerinden öğrenim ile Finansal okuryazarlık eğitimine ulaşım rahatlıkla sağlanabilmektedir.

Finansal okuryazarlık içerisinde, kriz yönetimi, borç kavramı, gelir gider hesaplama, risk yönetimi, analiz becerisi, tablo okuma, bütçe planı oluşturma, finansal planlama ve daha fazlası hakkında detaylı eğitimler verilmektedir. Ancak, içinde bulunulan ekonomik durumun toplumdan topluma değiştiği ve kişilerin istek – ihtiyaç durumlarının farklılık gösterebildiği düşünülürse, uzman kontrolü doğrultusunda hareket edilmesi, kişinin Finansal okuryazarlık eğitimini hayata geçirebilmesi ve daha sağlam kararlar alabilmesi açısından önem taşımakta olduğu belirtilmelidir.

Finansal Okur Yazarlığın Hayatımıza Sağladığı Katkılar Nelerdir?

Finansal Okuryazarlığın sadece eğitimini almakla kalmayıp aynı zamanda hayata geçirilmesi durumunda hayatımıza sağladığı bazı katkılar bulunmaktadır. İşte Finansal Okur Yazarlığın Hayatımıza Sağladığı Katkılar :

 1. Elde edilen gelirin verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır.
 2. Gelir ve gider hesaplama ile hayatımıza düzen getirmektedir.
 3. Borç kavramını öğreterek, ödemeler nasıl yapılırsa daha iyi bir sonuç alınabilir, bu konu üzerinde çalışmaktadır.
 4. Risk yönetimi ile olası tehlikeleri ve avantajları öngörerek, minimal zararlar yaşamanızı ve maksimum verim almanızı sağlar.
 5. Kriz yönetimi ile, yaşanan sorunu panik altında karar vermeden soğukkanlı bir şekilde karşılamanızı sağlar.
 6. Analiz becerisi ile sadece finansal olarak değil aynı zamanda hayatınızın diğer alanlarında da durum analizi yapabilmenizi sağlar.
 7. Bütçe planlaması yaparak daha rahat ve düzenli bir dönem geçirilmesini sağlar.
 8. Tablo okuma becerisini benliğinize katmanızı ve oluşturulan şemaları pürüzsüz bir şekilde anlayabilmenizi, belirlenen stratejileri rahatlıkla hayata geçirebilmenizi sağlamaktadır.
 9. İstek – ihtiyaç dengesinin kurulmasını, gereksiz harcamalardan kaçınılmasını sağlamaktadır.
 10. Sadece borç kapatmayı veya aylık geçimi sağlamayı değil aynı zamanda işlerinizi büyütme imkanı bulmanızı sağlar.
 11. Oluşturulan tablolar ile tekrar tekrar düşünmenizi önler ve olası zaman kayıplarının önüne geçer.
 12. Aşıladığı düzen kavramı ile günlük hayatınızda da analitik düşünmenizi, işlerinizi düzen içerisinde gerçekleştirmenizi sağlamaktadır.
 13. Kişiye planlama becerisini katmaktadır.
 14. Belirlenen hedef doğrultusunda en uygun adımları atmanızı sağlar.
 15. Finansal okur yazarlık terimlerini kavrayarak, bu konuda uzman kişilerin söylediklerini anlayabilir ve uygulamaya geçirebilirsiniz.
 16. Bu alanda ilerleyerek çevrenizdeki insanlara tavsiyeler verebilir veya Finansal Okur Yazarlık dersleri verebilirsiniz.
 17. Tasarruf etmeniz gereken dönemleri ve gelirinizin arttığı dönemleri rahat bir şekilde öngörebilirsiniz
 18. Ayrıca Finansal Okuryazarlık, ilerlemenize yardımcı olacak mevcut uygulamalardan faydalanabilmenizi ve fırsatları yakalamanızı sağlamaktadır.

Tüm bu katkıları ile Finansal Okur yazarlığın oldukça faydalı olduğunu ve içinden çıkılamayacak durumları bile, belli stratejiler doğrultusunda aşılır hale getirebildiğini görmekteyiz. Parayı yönetmeyi ve doğru kullanmayı öğrendiğinizde rahat bir nefes alacak, ilerleyen dönemlerde zarardan kâra geçiş yaptığınızı fark edeceksiniz. Ayrıca belli platformlar üzerinden finansal okuryazarlık eğitimlerine ulaşmanız mümkündür.

Finansal Okuryazarlık Eğitimi Veren Siteler

Finansal okuryazarlık eğitim hayatınızda öğrenebileceğiniz bir şeydir. Örneğin, ekonomi, iktisat gibi bölüm okuyanların finansal okuryazarlık hakkında daha fazla bilgi sahibi olması beklenebilir. Ancak okulda öğretilenler ile pratikte uygulanacaklar aynı olmayabiliyor. Bu nedenle bir çok alanda finansal okuryazarlık öğrenme imkanı vardır. Günümüzde bir çok siteden de finansal okuryazarlığınızı geliştirme imkanı bulabilirsiniz.

1- Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi

“ Finansçı olmayanlar için finans” başlığı altında finansal okur yazarlık eğitimi alabileceğiniz sitelerin başlıcalarındandır.

2- Campus Online

Yöneticiler için finansal okur yazarlık eğitimi sağlamaktadır.

3- İstanbul Boğaziçi Enstitü

Birçok program ve eğitimine ek olarak finansal okur yazarlık eğitimi vermektedir.

4- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

“Herkes İçin Ekonomi” sloganı ile, vatandaşlara farkındalık sağlamak amacıyla verilen eğitimlerdir.

5- Udemy

Diğer projeleri ile de sık sık karşımıza çıkan Udemy, finansal okur yazarlık alanında da eğitim vermektedir.

6 – Sosyal Medya

Günümüzde sosyal medya sadece resim paylaşmak, arkadaşlarla görüşmek için kullanılmıyor. Finansal okuryazarlık anlamında özellikle twitter ciddi bir alandır. Önde gelen ekonomi profesörleri ve sayfaları takip edilebilir. Güncel ekonomi haberleri, analizler ve püf noktaları takip edilerek daha sağlıklı yatırımlar yapılabilir. Finansal okuryazarlığınız arttıkça yatırımlarınızı ve harcamalarınızı daha doğru alanlarda yapma ihtimaliniz de güçlenecektir.

Bunun gibi birçok finansal okur yazarlık eğitimi veren site ve sosyal medya hesapları halihazırda bulunmaktadır. Derin bir araştırma yaparak finansal okur yazarlık eğitimi veren kişi ve sitelerden kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*