Golden Cross Nedir? Nasıl Yorumlanır? Nerede Kullanılır?

golden cross nedir nasıl yorumlanir
golden cross nedir nasıl yorumlanir

Golden Cross temelde, Death Cross ile birlikte kullanılan ve Death Cross’un tam tersini ifade eden istatistiksel bir analizdir. Piyasayı değerlendiren analistler grafiklerde bulunan ortak kalıpları analiz ederek piyasanın gelecekteki performansına ilişkin yorumlar yapar. Grafik analizleri arasında yer alan Golden Cross, ileriye dönük olarak piyasalarda boğa sezonunun açılışını temsil eder.

Golden Cross Nasıl Meydana Gelir?

Golden Cross, belirli bir zaman dilimi içerisinde oluşan varlığın, ortalama değerlerde fiyatını ölçer ve geleceğe yönelik yükseliş trendini gösterir. Kısa vadeli hareketli ortalama ile uzun vadeli hareketli ortalama eğer yukarı eksende birbiri ile kesişirse, bu kesişme noktasında Golden Cross yorumlaması yapılır. İngilizceden dilimize Altın Kesişimi olarak geçen Golden Cross indikatörü yorumlanırken grafikte yer alan bir diğer indikatör olan MA’dan yararlanılır.

MA, Moving Arena olarak adlandırılan Türkçede Hareketli Ortalama olarak karşılık bulan bir indikatördür. MA indikatörleri, Basit Hareketli Ortalama (SMA) ve Üssel Hareketli Ortalama (EMA) şeklinde iki farklı kategoriye ayrılır. SMA ile EMA arasındaki fark, temelde hesaplama yaparken verilerde gösterdikleri hassasiyettir.

SMA, fiyat verilerinde ortalama değerleri hesaplar. EMA ise hesaplama yaparken mevcut olan verilere yoğunlaşır. SMA’lar bu anlamda belirli bir zaman içerisindeki verileri bir araya getirerek ortalama bir sonuç çıkartırken, EMA’lar yeni verilere her daim daha fazla önem vererek, daha kısa dönemde oluşan verilerden sonuç elde eder. Golden Cros, borsa grafiklerinde bulunan MA indikatöründe meydana gelen kesişim ile kendini gösterir.

MA indikatörü genelde anlık olarak en yeni verileri dikkate alarak oluşur. Bu nedenle özellikle kısa vadeli yatırım yapmayı tercih eden yatırımcılar tarafından takip edilir. Bununla birlikte MA’lar da yatırım stratejisine göre değişiklik gösterebilmektedir. Borsa grafiklerinde yer alan MA’lar içerisinde en yaygın olarak kullanılanı 50 günlük kısa zaman aralığı ile 200 günlük uzun zaman aralığıdır.

Golden Cross Nasıl Yorumlanır?

Golden Cross, kısa vadede bulunan ortalama hareket çizgisinin, uzun vadede ortalama hareket çizgisini kesmesi ile ortaya çıkan bir yükseliş trendi sinyalidir. Tüm satışların gerçekleşmesi ile dip seviyesinin görülmesinin ardından Golden Cross ilk aşamasını gerçekleştirmiş olur. Ardından da kısa vadeli olan trendin, uzun vadeli trend çizgisinin üzerine çıkması ve dip trendin de tersine yönde hareket etmesi ile oluşum sürecini tamamlayarak piyasalarda boğa koşusu başlangıcını simgeler.

Golden Cross olarak değerlendirilecek olan bir hissenin, spekülasyonlardan etkilenen bir hisse olmaması gerekmektedir. Kısa vadede hızlı bir yükseliş veya düşüş sergileyen hisseler Golden Cros kapsamında değerlendirilemez. Orta ve uzun vade yatırımlarda oldukça başarılı sonuçların gözlemlenmesi mümkün olur.

Golden Cros yorumlaması yapabilmek için;

  • Önce herhangi bir ürünün fiyat grafiği açılır.
  • Grafiğe 50 MA ve 200 MA seviyeleri eklenir.
  • Grafikte geçmiş seviyelere doğru ilerlenir ve düşüşün olduğu bölge bulunur.
  • Grafik yavaş hareketler ile ok yönüne doğru ilerletilir.
  • Mumlar yükselmeye başladığı durumda grafikte önce 50 MA seviyelerine gelinir ardından 200 MA seviyeleri geçilir. Burada artık hareketli olan iki adet çizgi de grafiğin altında kalır. Bu aşamada yatırımcı takiplerini sürdürerek 200 MA’nın en alta düştüğü anı gördüğünde bu oluşumu Golden Cros olarak yorumlayabilir.

Piyasalarda Golden Cross hareketini gören yatırımcılar genelde zaman kaybetmeden LONG emri yani alış emrini vermektedir.

Golden Cross Nerede Kullanılır?

Golden Cros, günlük olarak fiyat b ilgisi veren hemen her türlü kripto para grafiklerinde kullanılabilir. Yine bununla birlikte günlük olarak değer gösteren Forex, çapraz kur, hisse senedi, endeks, emtia üzerinde de kullanılabilmektedir. Son derece güçlü bir teknik analiz yöntemi olan Golden Cros, günlük yatırımlardan ziyade daha orta ve uzun vade yatırım yapmayı amaçlayan yatırımcıların oldukça sık kullandıkları bir istatistik analizidir.

Büyük oranda piyasalarda uzun vade olarak işlem gören sayısız borsa işlem grubu üzerinde, oldukça başarılı sonuçlar vermesi nedeni ile yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*