Gram Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

gram altın fiyatları nasıl belirlenir
gram altın nelerden etkilenir

Altın yüzyıllardır insanoğlu için çok önemli bir maden olmuş ve özellikle tüm maddi işleri ilerletmeyi başarmıştır. Değerli bir maden olmasının sebebi az bulunabilir olması, şeklinin kolay verilebilir olması ve yıllar geçse de şeklini bozulmadan koruyabilmesidir. Sınırlı seviyede bulunması da tabii ki altını değerli yapan şeyler arasında gösteriliyor. Bir yandan devletlerin de pek çok altın rezervi bulunmaktadır. Günümüz dünyasında artık madeni ve kağıt paralara geçmemizden ötürü altın değerini halen kaybetmemiş ve emtia olarak kullanılabilir durumdadır. Özellikle borsalarda altın fiyatları sürekli değişebilmektedir. Altın fiyatları yükselme ve düşme trendine de girebilmektedir. Bunun belirli başlı sebepleri olabilmektedir.

gram altın fiyatları nasıl belirlenir
gram altın nelerden etkilenir

Gram Altın Neden Yükselir veya Düşer?

Bu yükseliş ve sebeplerin ardında yatan pek çok neden bulunmaktadır. İlk başta arz ve talep gelmektedir. Kısıtlı veya düşük bir arz, altının fiyatını yükseğe çekebilmektedir ya da tam tersi de olabilmektedir. Ekonomik verilerin de pek şekilde altını etkilediği görülmektedir. İş raporları, işsizlik raporları, ücret ve üretim verileri direkt olarak altını etkileyebilmektedir.

[irp posts=”170″ name=”Altın Fiyatları Ne Olur ? Uzmanlar Ne Diyor ?”]

Politik belirsizlikler de özellikle altın fiyatlarını artırmada veya düşürmede önemli rol oynamaktadır. Pek çok ülkenin stabil olmayan durumu, altın fiyatlarında değişimlere neden olmaktadır. Devlet rezervlerinin de durumu gram altının fiyatlarını etkileyen bir diğer özelliktir. Pek çok ülke nakit paralarının karşılığını altında tutmaktadır ve bu durum da fiyatları etkilemektedir. Mal ve hizmetlerin fiyatlarının yükselmesi yani enflasyon da bir diğer gram altın fiyatını artıran sebeplerdendir. Özellikle ABD para politikası ve FED kararları altında oldukça yüksek bir etkiye sahiptir. Alınan kararlar neticesinde düşme veya yükselme eğilimi oluşabilmektedir.

Gram altın dolar kurundan direkt olarak etkilenmektedir. Dolar kuru yükseldiğinde gram altın fiyatları yükselmektedir. Dolar kuru geri çekildiğinde ise gram altın fiyatları da düşüşe geçmektedir. Bu nedenle dolar kurunu etkileyen tüm faktörler gram altın fiyatlarını da etkilemektedir.

Gram Altın Alım – Satımı

Günümüzde pek çok banka yatırım olarak insanlara altın satışı yapmakta hatta pek çok internet sitesi de gram altın satışı yapmaktadır. Kuyumcu yerine bu tarz yöntemleri tercih eden insanların da olması gram altına olan talebi de artırdığı gibi fiyatları da artırmaktadır. Pek çok irili ufaklı sebeple birlikte gram altın fiyatlarının artışı olabilmektedir. Bu şekilde artabilen gram altın fiyatları da olabilmektedir ve piyasanın iyi takip edilmesi gerekmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*