Hesap işletim Ücreti Nedir? Hesap İşletim Ücreti Neden Alınır?

hesap işletim ücretleri
hesap işletim ücretleri

Hesap İşletim Ücreti Nedir? Günümüz teknolojisine ayak uydurmuş ve sürekli rekabet içinde olan bankalar müşteriye sunduğu hizmetlerin karşılığı olarak belli bir kazanç üretebilmek ve şirketlerini büyütebilmek  için yeni arayış ve kazanç yollarına ihtiyaç duymaktadır.  Aslında kısaca düşünmek gerekirse likidite her geçen gün daha da çok ihtiyaç duyulan günümüzde bankaların sırf kişinin hesabı var diye aldığı

Hesap İşletim Ücreti Nedir?


Günümüz teknolojisine ayak uydurmuş ve sürekli rekabet içinde olan bankalar müşteriye sunduğu hizmetlerin karşılığı olarak belli bir kazanç üretebilmek ve şirketlerini büyütebilmek  için yeni arayış ve kazanç yollarına ihtiyaç duymaktadır.  Aslında kısaca düşünmek gerekirse likidite her geçen gün daha da çok ihtiyaç duyulan günümüzde bankaların sırf kişinin hesabı var diye aldığı dönemsel ücretlerin anlamsız olduğunu düşünmek zor değildir.

Kişiler, şirketler ve büyük, küçük ölçekli tüm işletmeler nakit akışını hem daha hızlı hem de daha güvenilir olduğu için banka ve finans şirketleri üzerinden yaptığı ve bu işlemlerini dijital bankacılık sistemi veya bizzat yaptığı için belli bir tutar ücret ödedikleri aşikârdır.  İşte bu işlemlerin yapılabilmesi ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesi açılan hesapların nakit bakımından yeterli limitte olmasını nakit limitin yetmediği yerde bankaların hesaplara belli bir faiz tutarında tanımını yapmış olduğu geçici kredilerin tanımlamış olduğunu bilmekteyiz. Zaten banka veya finans kurumu verdiği hizmete karşılık kazanç sağlamıştır bu durumdadır.

Banka Kazancının Arttırımı

Kişilerin veyahut likit akışı olan her işletmenin açmış olduğu hesaplardan alınan işletim ücretinin haksız kazanç olduğunu anlamak zor değildir. Çünkü hesaplarda bulunan nakit akışı gün, hafta veya aylık olarak düzenli bir şekilde perde arkasından kazanç sağladığı aşikârdır. Şöyle kısa bir hesaplama yapmak istersek banka müşterilerinin hesaplarında bulunan vadesiz tutarları belli bir oranla gecelik repo gelirine bağlamak zaten bankaların ekstra bir gelir elde ettiğini ve bu gelirin azımsanmayacak bir gelir olduğunu bilmek zor bir iş değildir. Bunun yanında açılmış hesaplara dönemsel yansıtılan ücretlerin haksız bir rekabet ve kazanç olduğu açıktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*