Hisse Senedi Komisyon Oranlarının Önemi Nedir?

hisse senedi komisyon oranları neden önemli
hisse senedi komisyon oranları neden önemli

Hisse senedi yatırımlarınızı yaparken tercih edebileceğiniz iki seçenek vardır. Bunlardan birincisi bankalar iken ikinci seçeneğiniz aracı kurumlardır. İşlemlerinize başlamak için hesap açmadan önce, hangi yolun sizin için avantajlı olduğuna karar vermeniz gerekir. Çünkü iki tarafın da kendi içinde avantajları bulunmaktadır. Sizin için doğru olan karar ise tamamen işlem şeklinize bağlıdır. Eğer gün içinde alım-satım yapıyor ve sık sık işlem açıyorsanız, dikkat etmeniz gereken en önemli nokta hisse senedi komisyon oranlarının düşük olmasıdır. Analiz yaparak emek verdiğiniz ve risk aldığınız işlemlerde karınızı söz konusu kuruma vermek istemiyorsanız, sizin için kolaylık sağlayan ve tabi ki güvenilir bir tercih yapmanız gereklidir.

Hisse Senedi Alırken Banka mı, Aracı Kurum mu?

Uzun vadeli hisse senedi işlemleri için komisyon oranları çok önemli değildir. Çünkü sürekli al-sat işlemi yapılmayacaktır. Uzun vadeli yatırımcılar için komisyondan daha önemli olan yatırım yapılan kurumun güvenilirliği olacaktır. Aklınızda hiç şüphe olmadan varlıklarınızı burada saklayabilmeniz gerekir. Ancak gün içinde veya sıklıkla al-sat yapıyorsanız sizin için en önemli nokta komisyon oranları olacaktır. Komisyon oranları tüm kurumlara göre değişiklik gösterebilmektedir.

Bankaların asli işleri menkul kıymet alım satımlarına aracılık etmek olmadığından hisse senedi komisyon oranları genellikle daha yüksek seviyededir. İşlem hacminiz çok yüksek olsa dahi, size uygulanacak komisyon oranında indirim kısıtlı olacaktır. Oysa ki aracı kurumlarında hesap açarken, rekabet ortamı ve tabi ki bu firmaların tek işinin menkul kıymetlere aracılık etmek olması sebebiyle, daha esnek şartlar sunabilmektedirler. Özellikle portföyünüz geniş ve gün içi işlemlerden hacim oranınız yüksek ise komisyon için pazarlık etme şansı bile bulabilirsiniz. Bankaların ve yatırım yapmayı düşündüğünüz aracı kurumların komisyon oranlarını internet sitelerinde bulabilirsiniz.

Hisse Senetlerinde Aracı Kurum Avantajları Nelerdir?

Aracı kurum seçerken yatırımlarınızı riske etmemek için SPK lisanslı ve büyük firmaları tercih etmelisiniz. Eğer doğru tercih yaptıysanız, hem komisyon olarak hem de alacağınız destek açısından bir adım öne geçebilirsiniz. Çoğu bankaya göre aracı kurumda emir işlemleri daha hızlı gerçekleşir. İşleminizde bir problem yaşamanız durumunda yatırım bölümünden destek alarak sizin adınıza emir üretilmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle ani düşüşlerde veya kaybetmek istemediğiniz karlarda daha hızlı aksiyon almanız mümkündür.

Aracı kurumlarda yararlanabileceğiniz en büyük fırsatlardan biri de ücretsiz anlık ekran tanımlaması olacaktır. Bildiğiniz gibi bankaların yatırım uygulamalarında fiyatlar 15 dakika geriden gelmektedir ve bu durum ani fiyat değişikliklerini farketmenizi engelleyebilir ve sizi zarara uğratabilir. Anlık fiyat ekranlarını kullanmak istediğinizde ise sizden ücret talep edilir. Ancak yeterli hacim veya portföye sahipseniz aracı kurum ile bu imkandan ücretsiz faydalanabilirsiniz. Anlık ekranlar gün içi işlem yapan yatırımcılar için vazgeçilmezdir.

Düşük komisyon ücretlerine geri dönecek olursak ufak bir örnek ile bunu açıklamak daha kolay olacaktır. Örneğin bir banka sizden binde 2 ücret alıyorsa ve sizin 10 bin TL lik bir alım yaptığınızı varsayarsak 20 TL komisyon ödersiniz. Aynı şekilde satım esnasında da 20 tl daha ödeyip toplamda 40 tl banka komisyonu ödemiş olursunuz. 1 günde 5 kez bu şekilde işlem yapsanız günlük 200 tl, aylık (20 günden ) 4000 TL komisyon ödemiş olursunuz. Ancak eğer aracı kurumla düşük komisyon oranları için anlaşma sağlarsanız, alacağınız rakama göre bu komisyonu 1000 TL ye kadar düşürebilirsiniz. Bu da bankaya vereceğiniz komisyonun sizin cebinize kalması anlamına gelir.

Hisse Senedi Hesabını Nasıl Açabilirim?

Hisse senedi hesabına sahip olmak oldukça basittir. Eğer bankada işlem yapacaksanız internet bankacılığına girerek yatırım kısmından hesap açıp işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Burada size sorulan soruları cevaplamalı, aldığınız risk türüne göre uygunluk testini tamamlamalısınız. Eğer aracı kurumda hesap açmak isterseniz bunun da çeşitli yöntemleri vardır. Seçtiğiniz kurum, siz internetten hesap açtıktan sonra kurye ile belgeleri gönderebilir veya mail yoluyla size iletilen belgeleri imzalayıp taraflarına kargolamanızı isteyebilir. Gerekli işlemlerden sonra yatırım dünyasında siz de yerinizi alabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*