İnsider Trading Nedir ? Insider Trading Nasıl Yapılır ? Güncel Bilgiler 2021

insider trading nedir
insider trading nedir, nasıl yapılır?

İnsider trading nedir ? Halka açık olan şirketin önemli bilgilere önceden sahip olup, kamuoyuyla bir bilgi paylaşımı yapmadan menkul kıymetler üzerinden yapılan alım satım eylemleri olarak bilinmektedir. Özellikle bu bilgiler bir menkul kıymeti satın alma veya satma kararını doğrudan etkilediği için karar sürecini önemli oranda etkilemektedir.

İnsider Trading Nedir ?

İnsider trading anlam içerisinde ‘’ içeriden öğrenenlerin ticareti ‘’ yada herhangi bir bilgi suiistimali anlamına gelmektedir. Dünyanın her yerinde insider trading yöntemiyle işlemler yapılmaktadır. Kendi içerisinde 3 farklı boyutu olan insider trading nedir sorusuna cevap arayalım.

  • İnsider trading, yasal olmayan yollarla elde edilen bilgiler doğrultusunda kamuoyuna bir paylaşım yapmadan hisse senetleri yada menkul kıymetler üzerinde işlem yapmayı içermektedir.
  • Her ülkenin bu konuda denetleyici kurumları olduğu gibi Türkiye’de bu tarz eylemlere yönelik denetim SPK tarafından yapılmaktadır.
  • İlgili makamlar İnsider trading yöntemiyle haksız kazanca yönelik eylem gerçekleştirenlere hapis cezası verebildiği gibi para cezası da vermektedir.

İnsider trading sakıncalı yöntemlerin başında gösteriliyor. Çünkü bir şirkete ait veri ve analizleri içeren ve kamuoyunun bilmediği bu bilgilerle spekülatif eylemler yapılmaktadır. Özellikle kötü niyetli kişiler bu bilgileri kendi çıkar ve amaçları için kullanmaktadır. İnsider trading uygulamasında anlatılmak istenen, aslında bilgilerin yasal yollardan erişilmemesini içeriyor.

Örneğin bir sorsa üzerinde bir sürü işlem yapılan şirket vardır. Şirketlere ait bilgiler kamuoyu ile belirli tarihler aralığında açıklanmaktadır. Türkiye’de bu bildirimlerin tamamı ‘’ KAP ‘’ üzerinden gerçekleşmektedir. Bahsedilen bilgilerin önceden kamuoyu bilgisine sunulmadan, yalnızca birkaç kişiye sunulması İnsider trading suçunun işlendiğini göstermektedir.

İnsider Trading Örnekleri

İnsider trading yöntemine ait suçların sıklıkla işlendiği görülmektedir. Özellikle ünlü firmaların yönetici kadrolarında bu suçtan hüküm giyen onlarca kişi bulunmaktadır. Yakın geçmişte insider trading suçunu yapanlara birkaç örnekle inceleyelim.

1. Amazon Şirketi

Dünya’ca ünlü e-ticaret sistemi olan Amazon’da insider trading yönteminden payına düşeni aldı. Şirket insider trading olayıyla ünlü basın yerlerinde bir çok skandal başlıklar atılmaktaydı. Amazon şirketinin finansal çalışanı olan Brett Kennedy ismindeki kişi insider trading yöntemiyle suçlandı. Suçu nasıl işlediğine bakılınca ortaya çarpıcı detaylar çıktı.

Brett Kennedy 15 bin dolar para karşılığında şirketin 2015 yılının ilk çeyrek bilgilerini Maziar Rezakhani isimli kişiye para karşılında sattı. Kamuoyunun haberi olmadan önceden bilgileri satan Kennedy özellikle bu suçtan hüküm giymekten kurtulmadı.

2. Yoshiaki Murakami Olayı

Japon yatırımcılar içerisinde Dünya’da en ünlü yatırımcılar arasında bulunan, Mirakami fonunun kurucusu pozisyonunda bulunmaktadır. Olay 2006 yılında Yoshiaki Murakami’nin insider trading olayına karışmasıyla gerçekleşti.

Murakami daha önce bir Japon şirketi olan Nippon’un hisselerini almayı planlıyordu. Yüzde 5 oranında bir hisse almayı planlayan Murakami, halka açık olmayan bilgilere önceden erişim sağladı. Özellikle bu bilgiler ışığında Murakami haksız kazanç sayılan 26 milyar dolara yakın bir kazanç sağladı. Sonrasında Murakami ’de insider trading olayıyla cezaya çarptırılan yatırımcılardan birisi oldu.

3. Joseph Nacchio Olayı

Ünlü telekomünikasyon firması olan Qwest Communiciations yönetim kurulu başkanlığını yapmaktaydı. Joseph Qwest şirketinin 1997 yılı ve 2002 yılı arasında önemli bir pozisyon olan CEO yöneticiliğini yapmaktaydı.

Joseph önemli bir yönetici pozisyonunda şirketin bütün gidişatını görebiliyordu. Özellikle şirket içinde olan sorunları da ilk ağızdan bilen kişiydi. Şirket içerisinde elde ettiği hisse senetlerinin tümünü bu bilgiler doğrultusunda satılmasıyla 50 milyon dolar değerinde bir kazanç sağladı. Suç 5 yıl sonra ortaya çıkınca Joseph insider trading yönteminden hüküm giydi ve cezaya çarptırıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*