İstanbul Kart Nedir? Nasıl ve Nerelerde Kullanılır ?

indirimli istanbul kart nasıl alınır
istanbul kart kullanım alanları, aylık istanbul kart ücreti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ulaşım hizmetlerinin kullanılması amacıyla geliştirilen elektronik bilet işlemi gösteren temassız akıllı kart ürünlerine İstanbul kart adı verilmektedir. İstanbul kart çeşitleri arasında anonim kart, mavi kart, indirimli kart ve ücretsiz kart gibi farklı kart türleri yer almaktadır.

İstanbul Kart Kullanım Alanları

İstanbul otobüs hatları, özel halk otobüsleri, İETT otobüsleri, metro, metrobüs, füniküler hatlar, tramvay hatları, vapur, feribot, banliyö trenleri ve teleferik hatlarında kullanılabilir. Ayrıca Sağlık A.Ş WC girişleri konusunda da İstanbul kart kullanımı sağlanmaktadır. Büfeler, gazete bayileri, marketler, biletmatik noktaları veya İETT satış siteleri üzerinden temin edilebilir.

Temassız çalışma özelliği sağlayan bu kartlar kişiye kullanım kolaylığı sağlamak ile birlikte cüzdanda taşınabilir, hatta cüzdandan çıkarılmadan dahi kullanılabilir. İstanbul’da ulaşım için hizmet vermekte olan araçlar ve noktalar ile birlikte 17 bin üzerinde nokta ve 29 işyerinde elektronik para kartı uygulaması sağlamaktadır.

İstanbul Kart Aylık Ücreti

Yaklaşık 3000 farklı noktada özel temsilciler, İETT gişeleri ve biletmatikler sayesinde kolaylıkla İstanbul kart dolum işlemi gerçekleştirmek mümkündür. Sahip olduğunuz İstanbul kartlara istenilen miktarda bakiye dolumu gerçekleştirebilir ve bu işlemi isterseniz bir gişeden veya insansız dolum makinesinden sağlayabilirsiniz. Kurallar gereğince İstanbul kart içerisine 1 aylık süre dahilinde maksimum 750 TL dolum veya harcama gerçekleştirebilirsiniz.

[irp posts=”251″ name=”Aylık Akbil Nedir? (Aylık Akbil Ücretleri)”]

İstanbul kart aylık ücretleri kartın çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Aylık mavi kart diye bilinen abonman türünde aylık ödenmesi gereken ücret 205 tl olarak belirlenmiştir. Bunun dışında yer alan öğrenci indirimli aylık abonman 85 tl olarak fiyatlandırılmaktadır. Sosyal kart ise yani öğretmen indirim kartı ve 60 yaş için olarak adlandırılan sosyal kart aylık ücreti 125 tl olarak fiyatlandırılmakta. Yakın zamanda bir fiyat arttırımı gelir mi diye İstanbullu vatandaşlar tarafında soru işaretleri oluşsa da şuan için güncel rakamlar bu şekildedir.

Öğrenciler İçin İstanbul Kart

Öğrencilerin ulaşım sistemlerinden daha uygun fiyatlı bir şekilde faydalanabilmesi amacıyla İstanbul kart öğrenci adı verilen indirim imkanı sağlayan bir kart sunulmuştur. Bu kart sayesinde Yüksek Öğretim Kurumu Kanunu ve Çıraklık Eğitim Kanunu kapsamında eğitim içerisinde bulunan öğrenciler indirimli ulaşım şansına sahip olmaktadır. Bu kart sayesinde belirtilen kanunlar çerçevesinde eğitim görmekte olan öğrenciler, Açıköğretim öğrencileri, açık lise öğrencileri ve Kur’an kursu öğrencileri indirim elde etmektedir.

Belirtilen noktada Açıköğretim, açık lise ve Kur’an Kursu öğrencilerinin bu karta sahip olabilmeleri için 20 yaşından gün almamış olmaları ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nda çalışan kaydı bulunmamaları gereklidir. Gereken şartları sağlayan öğrenciler bir ay içerisinde almış oldukları öğrenci belgesi, vesikalık fotoğraf ve SGK üzerinden alınan çalışmadıklarına dair belge ile başvuru merkezlerine başvuru gerçekleştirebilirler. Mesleki eğitim sistemi merkezlerinde görev alan çıraklar ise kurumsal başvuru sayesinde öğrenci kartı alma imkanına sahip olabilecekleri için kurumları ile görüşmelidir. Lakin mesleki eğitim merkezlerinde görev yapan usta öğreticiler ise kart alma imkanına sahip değildir.

İstanbul Kart Yenileme ve Vize İşlemleri

Üniversite öğrencileri vize yenilemelerini yapmayı unutmamalıdırlar Yılda genellikle iki kere vize yenileme işlemi yapılmaktadır. Bu sayede öğrencinin okula devam edip etmediğine göre yenilemeler yapılabilmektedir. Burada önemli olan okula devam ediyor olunmasından çok harç ücretinin yatırılması olmaktadır. Yani okula devamsızlığınız olduğundan dolayı İstanbul Kart vize uygulamasından faydalanamama gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta öğrencinin okula o dönem kayıtlı olması ve öğrencilik haklarından yararlanabiliyor olmasıdır.

Başvuru için online başvuru gerçekleştirilebilir, başvuru internet üzerinden takip edilebilir ve kartlar PTT’den teslim alınabilir. İndirimli öğrenciler ilk defa kart aldıklarında 10 TL ücret ödemesi yaparlar. Vize yenileme durumunda 5 TL ödeme yapılması gerekir. İstanbul kart yenilenmesi durumunda ise 10 TL ücret ödemesi yapılması gerekmektedir. Yine İstanbul kartını kaybedenler ise yeni kart temini için  20 TL ödemek zorundadır. Usulsüz kullanımda ceza alınması ile birlikte ulaşım hizmetlerinde İstanbul kart 1 biniş 1,25 TL,  aylık mavi kart alınmak istendiğinde 200 geçiş için 85 TL, aktarma tarifelerinde 0,55 TL ödeme yapılması, metrobüs tarifesi için 1,10 TL ödeme yapılması gerekmektedir.

[irp posts=”678″ name=”Bankalar Kaçta Açılıyor ?”]

İstanbul Kart İndirimli

İndirimli yapıya sahip olan İstanbul kart çeşitleri arasında öğrenci kart ilk noktada bulunmak üzere öğretmen kartı da bulunmaktadır. Ayrıca 60 yaş indirim kartı çeşitleri yer almaktadır. Öğretmen kartı; temel eğitim kurumları, çıraklık eğitim ve yüksek eğitim kurumlarında eğitmenlik yapan tam sözleşme esasına göre çalışan kişiler tarafından belgelendirilmesi sayesinde talep edilebilir. Ayrıca diğer indirimli kart olan 60 yaş indirimli kart ise gün, ay ve yıl olarak 60 yaşını dolduran yolcular tarafından toplu taşıma araçlarında kullanılabilir. Fakat sadece Türk vatandaşları 60+ kartlarda kullanım gerçekleştirebilir.

İstanbul Kart Öğrenci İstanbul Kartı 50 TL’ye Düşürülecek

İstanbul’un yeni belediye başkanı Ekrem İmamoğlu, ilk icraat olarak öğrenciler için şuan 85 TL olan aylık İstanbul Kart ücretinin 50 TL’ye düşürüleceğini açıkladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*