Katılım Endeksi Nedir? Katılım Endeksi Hisseleri Nasıl Alınır?

katılım endeksi nedir, katılım endeksine giren ve çıkan hisseler
katılım endeksi nedir, katılım endeksine giren ve çıkan hisseler

Borsa İstanbul’da işlem gören çok farklı sektörlerden şirketler var. Bunların bazıları İslami açıdan yasaklanmış ürün üreten şirketler. Bazıları da dini prensiplere uygun işler yapıyor. Yatırımlarını dini açıdan sorun çıkarmayacak şirketlere yönlendirmek isteyen yatırımcıların tercihi genellikle katılım endeksine dahil olan şirketlerin hisseleri oluyor. Bu bölümde katılım endeksi nedir? Katılım endeksi hisseleri hangileri gibi soruları cevaplayacak ve katılım endeksi çeşitleriyle ilgili bilgiler vereceğiz.

Katılım Endeksi Nedir?

Borsada katılım endeksi denildiğinde aslında çok yabancı bir kavram olarak gelmiyor. Kulak aşinalığı herkeste var gibi. Çünkü ülkemizde Katılım Bankacılığı son yıllarda ciddi anlamda gelişme gösterdi. Nasıl bankada parasını faize yatırmak istemeyen Katılım Bankacılığına yöneliyorsa borsada da buna benzer bir şey yapmak istemişler aslında. Adına da Katılım endeksi demişler.

Katılım endeksi de kendi içerisinde ayrılıyor. Katılım Tüm Endeksi, BIST Katılım 100 Endeksi, BIST Katılım 50, BIST Katılım 30, BIST Katılım Sürdürülebilirlik, BIST Katılım Temettü endeksleri gibi birden fazla katılım endeksi çeşidi bulunuyor.

Katılım endeksi her ne kadar dini açıdan problem olmayan şirketleri listeliyor gibi görünse de bu tam olarak doğru kabul edilemez. Çünkü din adamları arasında borsanın tamamen haram olduğunu söyleyen din adamları da var. Ayrıca son gelen güncellemelerle CCOLA gibi bir hisse senedi de katılım endeksine dahil olmuş durumda. Yani müslümanların bu kadar protestoda bulunduğu CCOLA’nın hissesine yatırım yapmak ne kadar dini prensiplere uygun orası tartışılır gibi duruyor.

Katılım Endeksine Dahil Hisseler Neye Göre Belirlenir?

Hisseler katılım endeksine dahil edilirken karşılaması gereken kriterler bellidir. Bu kriterler önceden Borsa İstanbul tarafından duyurulmuştur.

Katılım endeksin dahil olacak hisseler helal iş modeli ile para kazanıyor olması gerekir. Yani içki üreten bir firma veya casinoları olan bir şirketin katılım endeksine dahil dilmesi beklenemez.

Faiz kredileri ve faizli gelirlerinin düşük olması da katılım endeksine dahil olurken şirketlerin gözetmesi gereken detaylar içinde yer alır. Katılım endeksi hisseleri topluma ve doğaya şirket faaliyetleri ile pozitif etkisi olması da beklenir.

Katılım Endeksi Hisseleri

Bahsettiğimiz gibi birden fazla katılım endeksi türü var. Bu endekslere dahil olan hisseler yılın belli dönemlerinde açıklanıyor. Aynı şekilde endeks bünyesinden çıkarılan şirketler de açıklanıyor. Son açıklanan  bildirime göre 1 Temmuz itibarıyla geçerli olacak listede İsrail destekçisi olarak lanse edilen CCOLA’nın da er alıyor olması yatırımcılar tarafından çok konuşuldu.

Son güncelleme ile birlikte;

ADESE

IMASM

CANTE

BAKAB

BEGYO

BIENY

CIMSA

GENIL

EUPWR

gibi çok sayıda şirket endekse dahil oldu. Bazı hisseler ise katılım endeksine uygunluğunu yitirdikleri için bu endeksten çıkarıldı.

EDATA

DMRGD

PNLSN

ULUUN gibi senetler ise katılım endeksi olmaktan çıkarıldı.

Diğer katılım endeksi hisseleri ve endeksten çıkarılan diğer hisseler için https://borsaburada.net/katilim-endeksi-hisseleri-belli-oldu/ sayfasından takip edebilirsiniz.

Katılım Endeksi Hisseleri Avantajlı mı?

Bu endekse dahil olan hisselerin avantajları nedir diye baktığımızda en öneli avantajı taliplisinin çok olması denilebilir. Çünkü diğer hisselere dini değerlerle uyuşmadığını düşünen yatırımcılar katılım endeksi hisselerine daha rahat yatırım yapabiliyorlar. Burada aslında önemli olan nokta bireysel yatırımcılardan ziyade kurumsal yatırımcılar. Öyle ki Arap ülkelerinde kurulu şeriat fonları Türkiye’den katılım endeksine dahil olan hisselerde yatırımlarını yapıyorlar. Bu endekslerde yer almayan hisse senetlerine ise mesafeli kalıyorlar. Dolayısı ile en önemli artısı Arap sermayesini daha kolay çekebilecek hisseler konumuna gelmiş olmalarıdır.

Kısaca toparlayacak olur isek, katılım endeksine dahil olan hisselerin avantajlı bir pozisyona geldiğini söyleyebiliriz. Ancak bu durum kesin olarak bugünden yarına hisseye olumlu bir hareket getirecek diye bir söylem de bulunmak yanlış olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*