Kredi Kartını Nakite Çevirme Yolları, Kartı Nakit Paraya Çevirmek

kredi kartını nakite çevirme yolları
kredi kartını nakite çevirme yolları

Kredi kartları, günümüzde neredeyse hepimizin sahip olduğu en yaygın ödeme araçlarından biridir. Beyaz eşya veya elektronik aletler gibi pahası yüksek olan ürünlerden tutun, satın aldığımız en küçük parça eşya için dahi kredi kartı ile ödeme yapmamız mümkündür. Özellikle taksit imkanı açısından tek seferde ödeme yapmakta zorlanacağımız ürünlere sahip olma fırsatı kredi kartlarının en çok tercih edilme sebeplerinden biridir. Ancak tüm bu olanaklara rağmen bazen nakite ihtiyaç duyarız. Böyle durumlar için akla gelen ilk seçenek bankadan kredi çekmektir. Ne var ki kredi faizleri çok yüksek olabilmektedir. Bu sebeple çekilen naktin fazlası faiz olarak geri ödenir. Yüksek faizden kaçınmak isteyen müşteriler, alternatif yollara yönelmektedir. Kredi masrafları ve uzun süren onay süreçleri ve tüm bu işlem külfetlerine karışmak istemeyen kişiler kredi kartını nakite çevirme yollarını ararlar. Çünkü bu yol çok daha az masrafla ve çabuk şekilde ihtiyacı karşılayabilir.

Kredi Kartını Nakite Çevirme Yöntemleri

Eğer nakit ihtiyacınızı kredi kartınız ile gidermeye karar verdiyseniz, bunun için birkaç yol bulunmaktadır. İlk olarak tabi ki kredi kartından nakit avans kullanma imkanınız vardır. Ancak aynı kredi gibi bu işlemin de belli bir masrafı vardır. Bankalar tarafından farklı oranlarda işlem karşılığı faiz kesilir. Zaten alınan faizler yüzünden kredi çekmek istemeyen müşteriler için nakit avans cazip bir fırsat değildir. İkinci seçenek olarak bu tarz işlemler için kuyumcular tercih edilmektedir. Kuyumcudan alacağınız fiziki altını kredi kartından öderseniz, satın aldığınız altını hemen satarak anında paranızı nakit olarak elde edersiniz. Bu işlemde dikkat etmeniz gereken kuyumcunun sizden alacağı komisyon tutarıdır. Çünkü altın alım satım arasında fiyat farkı bulunmaktadır.

Örneğin 710 TL ye aldığınız bir çeyrek altını tahmini olarak 680-690 TL arası bir fiyata satabilirsiniz. Eğer komisyon ödemek istemiyorsanız kendi çevrenizden nakit para ile alışveriş yapacak biri için istediği ürünü kredi kartınız ile satın alıp ona teslim ederek, nakit paranıza anında ve komisyonsuz şekilde sahip olabilirsiniz. Buna benzer başka bir seçenekte arkadaşlarınızla gittiğiniz bir restoranda tüm hesabı kendiniz kredi kartınızla ödeyerek , diğer kişilerden size nakit vermelerini sağlamak olacaktır. Başka bir seçenekte kredi kartınızla alışveriş yaptığınız zincir marketlere aldığınız ürünü iade ederek size nakit olarak geri ödeme yapılmasını sağlamaktır. Başkasının yapacağı ödemeleri kendi kartınızla yaparak aynı şekilde nakit sahibi olabilirsiniz.

Örneğin faturasını ödemek isteyen bir kişi adına işlem yaparak ondan parayı alabilirsiniz. Fatura ödemeleri zaten ücretsiz şekilde yapıldığı için bir kaybınız olmayacaktır. Son olarak e ticaret sitelerinde indirimde yakaladığınız fırsat ürünlerini taksitle satın alarak, sahip olduğunuz eşyaları satabileceğiniz uygulamalara yükleyerek normal fiyatına alıcıların beğenisine sunabilirsiniz. Bu yöntemde kredi kartınızı nakite çevirmenin yanı sıra kâr etme olasılığınız bile bulunur. Ayrıca işlem yapacağınız kredi kartı ve sitede chip para tarzı ödüllendirme sistemi varsa, bu da bonus olarak size kalacaktır.

Kredi Kartını Nakite Çevirirken Alınabilecek Ürünler

Kredi kartını kullanarak nakit sahibi olmak isteyen kişilerin en çok dikkat etmesi gereken husus ödeyecekleri komisyon ve işlem ücreti oranlarıdır. Bunun için KDV oranları fiyatının içinde bulunan ürünler tercih edilir.

Örneğin tekel bayiden alacağınız bir ürün veya petrol çeşitleri KDV si fiyatına dahil olduğu için bu işlemlerde özellikle tercih edilir. Buna telekomünikasyon şirketleri de dahildir. Telefonuna TL yüklemek isteyen bir kişi için ödemeyi kredi kartınızdan yapıp ondan nakit karşılığını almanız avantajlı bir seçenek olacaktır.

Kredi Kartını Nakite Çevirmek İçin Önerilmeyen Yollar

Kredi kartını nakite çevirmek için birkaç seçenek daha bulunmaktadır. Ancak yapılması etik olmamakla birlikte sizden fazlaca masraf kesintisi uygulanacak olan işlemlerden kaçınmanız gerekir.

Örneğin tanıdığınız bir işyeri sahibinden alışveriş yapmış gibi pos cihazı ile kredi kartınızdan ödeme alarak size nakit vermesini isteyebilirsiniz. Veya bir e ticaret sitesinde gerçek olmayan iki hesap açılarak biri alıcı biri satıcı olarak ortada olmayan bir ürünün satışının yapıldığına dair kredi kartından ödeme gerçekleşir ve sahte alıcı da ürünü aldığını onayladığında gönderici hesabına nakit olarak bu para geçer. Ancak bu tarz işlemler hem illegal hem de komisyon kesintisi açısından dezavantajlıdır ve kesinlikle önerilmez.

Yararlanılan Kaynaklar

https://anlikdoviz.co/makale/kredi-kartini-nakite-cevirme-yollari.html

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*