Plakadan Araç Sahibini Öğrenme

plakadan araç sahibi örenme
plakadan araç sahibi bulma

Ülkemizde kanunların sağlamış olduğu ölçüye bağlı olarak kişisel verilerin korunması ve gizlilik ilkeleri kapsamında plakadan araç sorgulama işlemi yapılması için izin verilmemektedir. Bir aracın plakası üzerinden birçok farklı sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir. Ancak bu sorgulamalar sırasında aracın aitlik durumu veya kime ait olduğu öğrenilemez.

Plakadan Araç Sahibi Öğrenilebilir mi ?

Türkiye’de online olarak gerçekleştirilen plaka ile sorgulama işlemlerinde SMS ya da internet sorgulaması sayesinde bu tip bilgileri öğrenemezsiniz. Ülkemizde 2019 yılı itibari ile araç sahibi sorgulama işlemi yapabileceğiniz belirli adresler bulunmaktadır. Bu adresler arasında e-devlet üzerinden araç sahibi sorgulayabilir veya sigorta şirketleri ve sigorta acenteleri sayesinde sorgulama gerçekleştirebilirsiniz.

Alternatif olarak bu sorgulama işlemlerini trafik tescil müdürlüğü ve emniyet müdürlüklerinde yapabilirsiniz. TÜVTÜRK muayene istasyonları kapsamında veya vergi dairelerinde bu sorgulamaları gerçekleştirebilirsiniz. Araçlarınızda hırsızlık gibi farklı durumlar ile karşılaştığınızda, resmi izin alarak yukarıdaki adresleri kullanmanız sayesinde bilgi elde edebilirsiniz. Ancak yaptığınız başvurulara uygun şekilde bu bilgiler direkt olarak sizinle değil emniyet güçleri ile paylaşılır. Sonrasında soruşturma yine aynı emniyet birimi üzerinden yürütülür.

Plakadan Araç Sahibi Sorgulama

Gerek internet üzerinde gerek SMS gibi yöntemler ile plakadan araç sorgulama yapmak istediğinizde, gizlilik nedenlerini göz önünde bulundurulduğu için devlet tarafından buna izin verilmemektedir. Sadece plaka numarasına sahip olduğunuz araç sahibine ulaşmak ve böyle bir sorgulama gerçekleştirmek ülkemizde mümkün değildir. Bu nedenle olumsuz bir durum ile karşılaştığınızda, emniyet güçlerine başvurarak bu konuda destek alabilirsiniz.

Emniyet güçleri bu olumsuz durum ile ilgili sizinle bir bilgi paylaşmak isterse, bu bilgiyi size sunacak ve soruşturmayı yürütecektir. Aksi takdirde elde edilen bu resmi bilgilerin açığa çıkarılması söz konusu olamaz. Bir araca ait bilgileri öğrenmek için e-devlet üzerinden işlem yapabilirsiniz, ama plakadan aracın kime ait olduğunu öğrenemezsiniz.

Çok önemli durumlar ile karşılaştığınızda, plaka bilgileri sayesinde aracın bilgilerini, durumunu ve özellikleri gibi birçok noktasını öğrenebilirsiniz. Kasko ve sigorta şirketleri karşılaştığınız çalınma ve kaza gibi durumlara da size yardımcı olmak için emniyet güçleri İle bağlantılı bir şekilde çalışır. Emniyet güçleri ise bu bilgileri kendi bünyesindeki özel sistemler ile elde eder.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*