2019’da Dolar Ne Olur ? Yükselir mi, Düşer mi ?

dolar ne zaman düşer, ne zaman yükselir
dolar ne olur, yükselir mi düşer mi, 2019'da dolar ne olur

2019 yılı piyasalar için bir çok ekonomist tarafından olumsuz geçecek bir yıl olarak tabir edilmekte. Ancak yılın ilk 3 ayında yaşanan gelişmeler o kadar da büyük olumsuzluklarla geçmedi diyebiliriz. Hatta piyasalar açısından olumlu olduğunu da söyleyebiliriz. Yılın kalanında daha uzun bir dönem var önümüzdeki. Peki bu dönemde fiyatlamalar nasıl olur ? Piyasalar hangi gelişmelere odaklanmış durumda derseniz, gelin onlara birlikte bakalım.

2019’da Dolar Ne Olur ?

2019’da dolar kurunu etkileyecek faktörlerin başında Abd ile Türkiye ilişkileri yer alıyor. Normal şartlarda en önemli faktörün Fed’in faiz ve para politikası diyebilirdik bunun yerine ancak bu yıl için Türkiye ile Abd ilişkileri daha ön planda olacak. Geçen sene yani 2018 yılı içerisinde Abd ile yaşanan Rahip Brunson krizi sonrası karışan piyasalar ve iki katına yükselen dolar kuru için bu yıl Abd ile yeni bir kriz yaşanmaması temennimiz. Son dönemde Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alımı ile ilgili ABD’nin tavrı yeni bir kriz yaşanır mı sorusunun güncel kalmasını sağlıyor. Burada yaşanabilecek bir kriz durumunda geçen yılkine benzer olarak dolarda sert yükselişler yaşanma ihtimali gündeme gelebilir.

Abd ile ikili ilişkilerin sonrasında ise en önemli etken FED olacaktır. Abd Merkez Bankası bu yıl içerisinde 1 faiz arttırımı yapacağını daha önce belirtmişti. Beklentileri karşılamayarak faz arttırımını ötelerse dolarda değer kaybı izlenebilir. Ancak 1 den fazla faiz arttırımı yapması ise dolar kurunu yukarı yönlü harekete zorlayacaktır. O dönemki dolar fiyatlamalarına göre dolar yorumları da güncellenebilir. Bu nedenle güncel dolar yorumları ve analizlerini takip etmeyi de ihmal etmemenizde fayda olacaktır.

[irp posts=”630″ name=”Dolar Banknotları, En Büyük Dolar Banknotları”]

TCMB‘nin faiz konusundaki duruşu da piyasaların merakla beklediği gelişmelerden bir tanesi. JP MORGAN ve benzeri kuruluşların bir çoğu Haziran ayında merkez bankasından faiz indirimi beklemekte. Beklentilerin üzerinde bir faiz indirimi gelmesi halinde dolar yukarı, beklentilerin altında bir faiz indirimi olması halinde ise dolar aşağı yönlü bir seyir izleyebilir.

Dolar endeksinin nasıl bir seyir izleyeceği, doların küresel piyasalarda gelişmelerden nasıl etkileneceği de dolar kuru için önemli bir faktördür. Bu nedenle dolar endeksinde yaşanan fiyatlamaları takip etmek de oldukça önemlidir. Bu arada güncel olarak dolar kaç tl diye merak ettiğinizde döviz çevirici modülleri kullanabilirsiniz.

2019’da Dolar Yükselir mi ?

Doların 2019 yılı içerisinde yükselip yükselmeyeceği yatırımcılar tarafından sıklıkla sorulan ekonomi soruları arasında yer alıyor. Bu tip sorulara cevap verebilmek için doğru bir teknik analiz ve temel analiz yapılması oldukça önemli. Sadece bu da yetmemekte ve siyasi öngörü de gerekmekte. Bu nedenle bu tür sorulara net cevap verebilmek oldukça güç olmuştur her zaman. Peki dolar ne olur, ne olursa dolar yükselir diye olaya bakacak olursak şu maddeleri sıralayabiliriz.

 • FED’in faiz arttırımı yapması halinde dolar/tl yükselişe geçer.
 • TCMB‘nin faizleri beklentilerin üzerinde indirmesi halinde dolar tl paritesi yine yukarı yönlü hareket eder.
 • Abd ile Türkiye arasındaki ilişkilerin bozulması dolar kurunu yükseltecek bir başka etkendir.
 • Her türlü savaş ve terör olayları dolar kurunu yukarı doğru itecek gelişmeler arasında yer alır.
 • İç siyasette yaşanacak sorunlar dolar kurunun yükselmesini sağlayacaktır.
 • 2019 yılında enflasyon oranlarının yükselişini sürdürmesi doları yükseltecek faktörlerden bir tanesi olabilir.
 • Yine yıl içerisinde Türkiye’den gelecek ekonomik verilerin olumsuz olması halinde dolar tl yükselişe geçecektir.
 • Abd’den gelecek olan ekonomik verilerin olumlu olması halinde dolar endeksi yükseleceğinden, dolar Türk Lirası karşısında da yükselişe geçecektir.

[irp posts=”618″ name=”Yıllara Göre Dolar Fiyatları”]

Dolar 2019’da Düşer mi ?

Dolar düşer mi sorusu yine yatırımcıların en çok sorduğu ekonomi ile alakalı sorulardan bir tanesi olmaktadır. Özellikle dolar alımı yapmak isteyen yatırımcılar dolar ne zaman düşer veya dolar düşer mi diye sıkça sorular sormakta. Yine bu sorulara da ne olursa dolar düşer diye bir maddelendirme yaparak cevap vermeye çalışalım.

 • Abd ile Türkiye’nin ikili ilişkilerin olumlu devam etmesi ve S-400 alımı ile patriot alımı hakkında devam eden görüşmelerin sorunsuz halledilmesi dolar kurunda düşüşe neden olabilecektir.
 • Fed’in yıl içerisinde faiz arttırmaması dolar kurunun düşmesini sağlayacak bir gelişme olarak karşımıza çıkacaktır.
 • TCMB’nin yıl içerisinde kendisinden beklenen faiz indirimini yapmaması veya beklentilerin altında faiz indirimi yapması yine dolar/tl de düşüş yaşanmasını sağlayacaktır.
 • TCMB‘nin dolar satışı yapması dolar kurunun TL karşısında düşmesini sağlayacaktır.
 • Suriye meselesinin sorunsuzca çözülmesi ve Suriyelilerin evlerine dönmesi hem iç siyaseti yatıştıracak hem de doları aşağı çekecek bir gelişme olacaktır.
 • 2019’da Türkiye’nin ekonomik göstergelerinin iyileşmesi doların Türk Lirası karşısında düşmesini sağlayacaktır.
 • 2019’da Abd’den gelecek ekonomik verilerin olumsuz olması, dolar endeksine değer kaybettirecektir. Bu durumda küresel piyasalarda değer kaybedecek olan doların TL karşısında da değer kaybetmesi kaçınılmaz olacaktır.

Doların 2019’da seyrine ilişkin önemli bilgileri sizlerle paylaştık. Dolar düşecek mi yoksa yükselecek mi hep beraber takipte olacağız. Belirttiğimiz noktaları iyi analiz etmeniz ve piyasayı takip etmeniz halinde dolardaki düşüş ve çıkışları doğru değerlendirme şansınız yükselebilir. Yine de doların yönünü etkileyebilecek farklı etkenlerde zaman içerisinde gelişebilir. Bu nedenle dolar tl işlemi yaparken oldukça dikkatli olmanızda fayda olacaktır. Yine dolar kurunda yaşanan gelişmeleri takip etmek için dolar forum adresimizi sık kullanılanlara eklemeyi de ihmal etmeyin deriz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*