Fed Faiz Kararı ve Piyasalara Etkileri

fed faiz kararı
fedin faiz kararı, fed sonrası dolar ne olur, fed sonrası altın fiyatları ne olur,

Fed bu akşam faiz oranlarını açıklayacak. Uzun bir süredir piyasalara sürpriz yapmayan Fed’den yine bir sürpriz hamle beklenmemekte. Beklentilere paralel olarak faiz oranlarında herhangi bir değişime gidilmesi beklenmiyor. Ancak Fomc açıklamaları Powell’ın basın toplantısında dile getireceği noktalar piyasalar açısından oldukça önemli olacaktır.

Fed Faiz Arttırır mı ?

Fed’in bu akşam Türkiye saati ile 21:00’de açıklamasını beklediğimiz faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Olurda Fed bir sürpriz yapıp faiz arttırımı yaparsa bu piyasalar açısından ciddi bir sürpriz olarak karşılanır. Bu sürpriz dolar endeksini yükseltecek iken altın, petrol gibi emtiaları ve diğer para birimlerini dolar karşısında güçsüzlendirecek bir gelişme olacaktır. Ancak belirttiğimiz gibi Fed’in bu akşam faiz arttırması beklenmemektedir. Bundan ziyade faiz kararı sonrasında yapılacak açıklamalarda FED yetkililerinden gelecek değerlendirmeler önemlidir.

Fed’in 2019 yılının kalan kısmında faiz arttırımı bekleyip beklemediği önemli bir başlık olacaktır. Diğer önemli bir başlık ise Fed’in büyüme öngörüsü olacaktır. Yine dünya genelinde devam eden belirsizliklere ilişkin atıflar olacak mı yoksa sadece Abd ekonomisindeki gelişmeler mi ön planda tutulacak bu da önemli olacaktır. Bir diğer önemli başlıkta Fed’in enflasyon beklentisi olacaktır. Enflasyon oranlarının faiz arttırımları konusunda ne kadar önemli olduğu Fed tarafından defalarca dile getirilmiştir. Bu nedenle enflasyon beklentileri ve ona yönelik açıklamalar piyasalar üzerinde etkili olabilecektir.

Fed Güvercin Olursa Piyasalara Nasıl Yansır ?

Fed’in güvercin olması demek piyasaların huyuna giden bir FED olması demektir. Şu zaman diliminde Fed’in güvercin olması, faiz arttırımı yapmaması ve yakın zamanda da faiz arttırımı yapmayacağı anlamına gelmektedir. Yani Fed Başkanı Powell bu akşam yapacak olduğu açıklamalarda yılın kalanında bir faiz arttırımı yapılmasının zor olduğuna ilişkin açıklamalar yaparsa bu Fed’in güvercin olduğunu gösterir. Bu da piyasalara şu şekilde yansır;

Altın Fiyatlamaları

Bu durumda altın fiyatları yükselişe geçecektir. Fed’in güvercin olması altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlerin oluşmasına katkıda bulunacaktır.

Dolar Fiyatlamaları

Dolar endeksi Fed’in güvercin tonda ifadeleri ile değer kaybetmeye başlayacaktır. Bu durum küresel piyasalarda doların düşüşüne dolayısı ile TL karşısında da dolar kurunun düşüşüne neden olacaktır.

Fed Şahin Olursa Piyasa Tepkisi Nasıl Olur ?

Öncelikle uzun bir süreden bu yana Fed’in güvercin olacağına dair bir kanaat piyasada oluşmuş durumda. Ancak bugün Fed piyasaları şaşırtıp şahin bir tonda karşımıza çıkacak olursa piyasalara etkisi de oldukça sert olabilir. Yani faiz arttırımı yapmaz ancak şahin tonda açıklamalar gelirse, mesela yıl içerisinde 2 veya daha fazla faiz arttırımına işaret edilirse bu piyasalarda ciddi bir oynaklığa sebep olabilir. Bu durumda piyasalarda şu şekilde fiyatlamalar oluşması beklenebilir.

Altın Fiyatları Ne Olur ?

Altın fiyatları Fed’in şahin tonda açıklamaları sonrasında düşüşe geçecektir. Çünkü dolar güçlenecek ve güçlü dolar ons altın fiyatını aşağı yönlü baskılayacaktır. Bu durumda da altın fiyatlarının gerilemesi kaçınılmaz olacaktır.

Dolar Fiyatı Ne Olur ?

Dolar fiyatı Fed’in şahin tavrı sonrası yükselişe geçecektir. Tüm dünyada yükselecek olan dolar TL karşısında da yükselişe geçecektir. Dolar endeksinin yükselişi ile beraber hem iç piyasa da hem de yurtdışı piyasalarda bozulmalar meydana gelebilecektir. Bu nedenle ülke ekonomileri doların değerlenmesinden negatif etkilenebilecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*