Aile Şirketi Nasıl Kurulur? Nelere Dikkat Edilmelidir

Aile Şirketi Nasıl Kurulur? Nelere Dikkat Edilmelidir

Aile şirketi kurmak fikri birçok kişinin aklına gelmiştir. Aktif bir şekilde kazanç sağladığınız işlerinizden emekli olduktan sonra boşta kalmamak amacıyla iş kurarak kazanç sağlama fikrinizi Aile şirketi kurarak gerçekleştirebilirsiniz. Her ne kadar aile olsa da bu kişiler ile iş kurma fikrini ortaya attığınızda planlı ve programlı hareket etmeniz gerektiğini unutmamanız gerekiyor. Yan yana zaman geçirirken gayet mutlu olduğunuz kişiler ile yapacağınız işler düşünüldüğünde bile insana farklı farklı heyecanlar katmaktadır. Buna rağmen iş dünyasının kişiler üzerine vereceği sorumluluklar bazı durumlarda sorun çıkarabiliyor. İş hayatında sürekli birlikte vakit geçirdiğinizde mutlu olduğunuz kişiler ile aranızın bozulma ihtimali bile bulunuyor. Aileniz veya akrabalarınız ile iş kurma fikri bulunuyorsa mutlaka bu konularda yazdığımız makaleyi okuyarak motivasyonunuzu her zaman üst seviyede tutabilirsiniz.

Aile Şirketi Bile Olsa Disiplin Ön Planda Olmalıdır

Aile şirketi olarak kuruluşlar ve kurumlar, aile içerisinde bulunan kişilerin sevgi ve saygı ortamında çalıştığı işletmelerdir. Her ne kadar saygı ve sevgi olsa da bazı kişilerin gelir elde etmek ve kazanç sağlamak amacıyla elini taşın altına sokması gerektiğini bilmek gerekiyor. Şirketinizin durumunun her geçen gün kötüye gitmesi ve zarardan zarara koşması motivasyonunuzu günden güne dibe çekecek ve sorunları beraberinde getirecektir. Aile işletmesi olsa bile ekonomik düşünceler her zaman ön planda olacaktır. Şirket içerisinde bulunan kişilerin her zaman disiplinli bir şekilde hareket etmesi bu konuda sorunlar ile karşılaşmamanızı sağlayacaktır.

İşletme İçerisinde Yetkili Seçiminin Doğru Yapılması

Aile şirketi kurulma aşaması sonrasında işletmenin merkezinde bulunacak kişinin kesinlikle doğru kişi olmasına özen göstermelisiniz. Bu kişinin yöneticilik konusunda gerektirdiği kurallara fazlasıyla dikkat etmesi gerekiyor. Ülkemizde örf ve adetlere göre hareket edildiğinde söz hakkı genelde yaşı büyük olan kişilerde olmaktadır. Fakat aile şirketlerinde durum bu şekilde değil, bu konuda en fazla bilgisi olan ve tecrübe sahibi olan kişide olmalıdır. Aksi taktirde üst paragrafta açıkladığımız motivasyon ile ilgili sorunlar sürekli ortaya çıkacaktır. Anlaşmazlıkların sonucu ise şirketin kepenk kapatması olması kaçınılmaz bir durumdur. Bu sebepten dolayı bu tür seçimlerde fazlasıyla dikkatli olunmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*