Altın Fiyatları Ne Zaman Yükselir ?

altın fiyatları ne olur yükselir mi
altın fiyatı ne zaman yükselir

Altın fiyatları son dönemde yatırımcılar tarafından oldukça sık takip edilmekte. Son zamanların dibine kadar düşen ons altın fiyatları ve tüm zamanların en yükseğine çıkan gram altın fiyatları yatırımcıların kafalarını karıştırmışa benziyor. Bir çok yatırımcıdan altın fiyatları ne olur, altın ne zaman yükselecek gibi sorular oldukça sık sorulmaya başlandı.

Altın Fiyatı Ne Zaman Yükselir ?

Ekonomik gösterge niteliği taşıyan altın fiyatları ülkeler açısından büyük önem taşımaktadır.Bu bakımdan bir yatırım aracı olarak tüm dünyada kabul gören altın fiyatları üzerinde ülke içerisindeki hareketler ve küresel faktörler dahil birçok etmenin etkisi bulunmaktadır.Peki tüm dünyayı ilgilendiren altın fiyatları ne zaman yükselmektedir ? Bu sorunun cevabı için yazıyı sonuna kadar okumaya devam edelim.

altın fiyatları ne olur yükselir mi
altın fiyatı ne zaman yükselir

Altın Fiyatlarının Yükselmesinde Etkili Olan Faktörler

 

Doların Düşmesi:

Altın fiyatları  dolar üzerinden fiyatlandırıldığından dolayı dolar altın fiyatları üzerinde doğrudan etkili olmaktadır. Altın ons fiyatları dolar ile ters yönlü hareket ederler. Gram altın ile dolar arasında ise daha çok doğru yönlü bir ilişki vardır. Yani dolar tl paritesi yükseliş yaşandığında genellikle gram altın fiyatı da yükselmektedir.

[irp posts=”170″ name=”Altın Fiyatları Ne Olur ? Uzmanlar Ne Diyor ?”]

Altın’a Talebin Fazla Olması :

                Enflasyon oranlarının yüksek çıkmasıyla birlikte paranın değer kaybetmesine bağlı  olarak insanların bu değer kaybından etkilenmemek için yatırım amaçlı değerli bir maden olan altın almaya başlaması yani altın’a olan talebin artması fiyatların yükselmesine neden olur.

Küresel Kriz :

                Dünya çapında yaşanan ekonomik kriz veya jeopolitik istikrarsızlıklar insanları güvenli limanlara yönlendirirler. İnsanların eskiden beri güvenli bir liman olarak gördükleri yatırım aracı ise altındır. Dünya genelinde ons olarak bilinen altın ülkemizde daha çok gram altın şeklinde takip edilmektedir. Ülkemizde altına yatırım yapan kişilerin çoğu da gram altın yatırımı yapmaktadırlar.

Ekonomik Politika :

Merkez Bankasının tutumları , özellikle ABD Merkez Bankası gibi dünya ekonomisinde söz sahibi olan kilit bankaların açıklamaları ve düzensiz ekonomik politikalar , yatırıcımları bu istikrarsızlıktan etkilenmemek adına altına yönlendirir ve altın fiyatları yükselir.

Faiz Oranlarının Düşürülmesi :

Faiz oranlarının düşürülmesiyle birlikte, parası altın dışında diğer  yatırım araçlarında bulunan insanlar, örnek veriyorum doları varsa bunu bozdurarak daha güvenli olan altına yatırım yapar ve böylece yine talebin artmasına bağlı olarak fiyatlarda yukarıya doğru hareket eder.

Takı ve Aksesuar :

Altın fiyatları Hindistan, Çin gibi büyük nüfuslu ülkelerin altın talebi arttığında bundan etkilenmektedir. Bu nedenle yaz aylarında bazen altın fiyatlarında yükselişler yaşanabilir. Tabi bu durum ülkemizde çok fazla geçerli değildir. Daha çok Hindistan kaynaklı olarka gerçekleşmektedir. Evlenecek olan çiftlerin Altın bilezik , kolye , set vb. çeşitlerinden alması fiyatların bir miktar yükselmesine neden olur.

 

Yazıyı tamamen okuduysanız şu sonuca varmış olabilirsiniz.Sınırlı bir rezerve sahip olan altına bazı faktörler nedeniyle talebin artması , altın fiyatlarının da yükselmesi anlamına gelmektedir.İnsanların altına yönelmesinin nedenleri farklı farklı olabilir.Ancak sonuç genellikle her zaman aynıdır. Altın’a olan talebin artması fiyatları da yukarıya çekecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*