Bankalar Kaçta Açılıyor ?

banka açılış saatleri
banka kaçta açılıyor, bankaların açılış saatleri, bankalar ne zaman açılıyor

Dünyada teknolojinin ilerlemesi ile birlikte bankalardan yapılabilen bir çok işlem internet şubeciliği aracılığı ile de yapılabilmektedir. Ancak yine de bankalara gitmek durumunda kaldığımız zamanlar olmaktadır. Bu tür durumlarda bankaların açılış saatleri içerisinde gitmemiz gereklidir Eğer sabah erken saatlerde gideceksek hangi banka saat kaçta açılıyor buna dikkat etmek gereklidir.

Bankalar Kaçta Açılıyor ?

Ticaret, resmi işlemler, memuriyet veya bireysel işlemler için banka kurumları ile işlem gerçekleştirmek istediğinizde, çoğu zaman işe gitmeden önce işlemlerinizi tamamlamak isteyebilirsiniz. Çoğu kişi ise bankalardaki işlemlerini sabah erken saatlerde başlatarak, uzun süre alacakları için tamamlamak istemektedirler. Bu gibi durumlarda herkesin en çok merak ettiği soruların başında bankaların kaçta açıldığı bulunmaktadır.

[irp posts=”674″ name=”Bankalar Kaçta Kapanıyor ?”]

Ülkemizde bankalar standart olarak belirli saatler arasında hizmet vermekle birlikte açılış ve kapanış saatleri çoğunlukla kendi belirledikleri saatlerden oluşur. Tahminen her banka kurumu sabahtan öğlene kadar 3 ya da 3,5 saat ve öğleden sonra ise 4 saat hizmet vererek 7,5 veya 8 saat gibi bir hizmet süresi içerisinde çalışırlar. Bu hizmet süresine bağlı olarak yaz veya kış aylarında değişebilen mesai saatlerine göre çoğunlukla bankalar sabah 9 veya 9.30 saatleri ile mesai vermeye başlarlar.

Bazı özel durumlarda Türkiye İş Bankası, Ziraat Bankası veya özel bankalar bulundukları noktanın ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde mesai saatleri değiştirebilirler. Örneğin, Türkiye İş Bankası bazı AVM’lerde ve resmi kurumlarda ya da havalimanı gibi noktalarda mesai saatleri değiştirmektedir. Örneğin, Atatürk Havalimanı İş Bankası şubesi 24 saat boyunca hizmet verirken, birçok farklı noktada 10.00 itibarıyla başlayan mesai 18.30’a kadar uzayabilmektedir.

Genel olarak belirli mesai süreleri ile birlikte devlet bankaları en çok işlem gerçekleştirilen kurumlar olmaktadır. Bu çerçevede

  • VakıfBank; 9.30’da açılır, 12.30’da ara verir ve 13.30’da tekrar mesaiye başlar.
  • Halk Bankası; sabah 09.00’da açılır, 12.30’da ara verir ve 13.30’da tekrar mesaiye başlar.
  • Ziraat Bankası; sabah 09.00’da açılır, 12.30’da ara verir ve 13.30’da tekrar mesaiye başlar.

Genel olarak devlet bankaları 17.30 saati ile birlikte mesai saatlerini bitirir ve kapanır. Ülkemizde bankalar hafta içleri Pazartesi-Cuma günleri aralığında hizmet verir ve hafta sonları açılmazlar. Özel bankalar için ise

  • Akbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Finansbank, Denizbank, HSBC, Yapı Kredi, TEB, Tekstilbank gibi birçok kurum sabah 09.00 itibari ile mesaiye başlar.
  • Birkaç banka saat 9.30 itibarıyla mesaiye başlarken bankalar genellikle 12.30’da mesai arası verip 13.30’da öğlen mesaisine başlarlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*