Bankalar Kaçta Kapanıyor ?

bankaların çalışma saatleri
bankalar kaça kadar açık, bankalar kaçta kapanıyor, hangi banka saat kaça kadar açık

Teknolojinin gelişmesiyle beraber bir çok işimizi internet bankacılığı üzerinden halledebiliyor olsak da bazı işlemler için bankalara uğramak gerekmektedir. Bu durumlarda bankaların hangi saatlerde işlem yaptığını öğrenmek faydalı olacaktır. Acil bir durumda hangi banka saat kadar açık, bankalar kaçta kapanıyor, acaba banka kapanmadan yetişebilir miyim diye düşünmemek için öncesinde hangi bankanın kaçta kapandığını, kaça kadar açık kaldığını öğrenmekte fayda olacaktır.

Türkiye’de devlet sermayesi ile veya yabancı sermaye ile hizmet vermekte olan onlarca banka kurumu yer alırken, banka kullanıcılarının en çok merak ettiği noktalardan birisi bankaların kaçta kapandığıdır. Genel sistem gereği bankalar sabah saatlerinde açılır ve akşam belirli bir mesai saatine bağlı olarak hizmet vermeyi durdurur.

[irp posts=”678″ name=”Bankalar Kaçta Açılıyor ?”]

Bankalar Kaçta Kapanır ?

Ülkemizde hizmet vermekte olan bankalar için belirlenmiş standart çalışma saatleri yer almaktadır. Ancak her bankaya göre çalışma saatleri değişiklik göstermekle birlikte standart olan nokta, gün içerisinde toplam olarak 7 ile 8 saat aralığında müşterilerine hizmet vermeleridir.

Hizmet standartlarına bağlı şekilde örnek olarak bir banka; sabah saat 09.00’da mesaiye başladıktan sonra öğlen 12 veya 12.30’da mesai arası verilir. Bir saat sonrasında tekrar mesaiye başladıktan sonrasında ise 4 saat daha mesai vererek günü tamamlar. Ancak bazı banka kurumları şubelerinin bulunduğu noktaya da dikkat ederek, çalışma saatlerinde değişiklik gerçekleştirilmektedir. Bu noktada alışveriş merkezleri, havalimanları, resmi kurumlar ve üniversiteler gibi noktalar için mesai saatlerinde değişiklik olabilir.

Bankalar Kaça Kadar Açık ?

Banka kurumlarının hangi saatlere kadar açık olduğu ve işlem gerçekleştirdiği kuruma göre ve bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterebilir. 2019 yılı için düzenlenmiş olan banka çalışma saatlerine göre

  • Vakıfbank şubeleri öğlen 12.30 ve akşam 17.30’a kadar mesai vermektedir.
  • Diğer bir devlet bankası olarak Halk Bankası yine öğlen 12.30’a kadar ve öğleden sonra ise 17.30’a kadar mesai yapar.
  • Ziraat Bankası ise öğlen 12.30 ve akşam ise 17.30’dan itibaren mesaisini tamamlar.
  • Türkiye’de en çok kullanılan özel bankalar arasında ise Türkiye İş Bankası; öğlen 12.30’da mesai arası verdikten sonra akşam 17.30’da kapanır.
  • Garanti Bankası, öğlen 12.30’a kadar mesai yaptıktan sonra akşam 17.30 itibariyle işlemleri tamamlar.
  • Ayrıca Akbank, Finansbank, Denizbank, HSBC, Yapı Kredi Bankası gibi kurumlarda akşam 17.30’da mesai tamamlarlar.
  • Farklı olarak Şekerbank, Odeabank, TEB, Tekstilbank, T-Bank gibi kurumlar ise 17.00 itibariyle mesai tamamlar.
  • Özel bir durum olarak bazı banka kurumları havalimanları, borsa, alışveriş merkezleri ve üniversiteler gibi noktalarda kurulan banka şubelerini 18.30 hatta 19.30 saatlerine kadar açık tutabilmektedir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*