Türkiye’de Piyasalarda Yaşanan Son Gelişmeler

Türkiye, her haber yatırımcısının ihtiyaç duyduğu, oynaklığın ve öngörülebilirliğin birarada olduğu, yükselişte olan bir ekonomi. Borsa İstanbul, Türkiye ekonomisinin, siyasi gelecek, bölgedeki jeopolitik durum ve artan enflasyon hakkındaki belirsizliklerin üstesinden geldiği, yine potansiyel dolu olduğunu gösteren bir ay geçirdi.

Türkiye’de işler iyi yada kötü her an gidebilir, bu yüzden pazarı izleyerek harekete geçmek önemli bir fırsat. Pazar hareketlerine göre, doğru yerde ve zamanda kolayca işlem yapmanızı sağlayacak SimpleFX WebTrader ile yatırıma koyulmadan önce birkaç noktaya bakalım.

Türkiye’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Türkiye, Avrupa ve Orta Doğu arasındaki benzersiz konumu sayesinde gerçekleştirebildiği ticaretler ve politik anlaşmalarla, 900 Milyar’dan fazla Gayrısafi Milli Hasıla ve 90 Milyondan fazla nüfus ile dünyanın 13. Büyük ekonomisi durumunda.

USDTRY son zamanlarda istikrar kazandı, ancak birkaç ay önce Türk lirası bir hafta içinde %25’e düşmüştü, kaynak: SimpleFX WebTrader.

Türk lirası ve Türk Borsalarını etkileyebilecek potansiyel gelişmelere bir bakalım:

Durgunluk mu yoksa “yumuşak iniş” mi?

Türkiye, % 7’nin üzerinde bir GSYİH artışı kaydederek, 2018’in ilk yarısından bu yana kayda değer bir büyüme hızı kaydetti.

 

Ancak Türkiye ekonomisi 2019’da oldukça belirsiz bir görünümde. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 24 Ocaktaki Davos Ekonomik Forumunda verdiği TV röportajında, “Büyümede yavaşlama göreceğiz ama resesyon olmayacak.” dedi ve bunun bir yumuşak iniş stratejisi olduğunu belirtti.

5 aylık EURTRY grafiğinde yüksek düzeyde oynamalar görebiliyoruz. Kaynak: SimpleFX Webtrader

Durgunluk olsun olmasın, Türk ekonomisi bir yol ayrımında. Bu da USDTRY ve EURTRY gibi birimlere karşı Forex’de değişik stratejiler deneme fırsatı ortaya koyuyor.

Hükümet Merkez Bankasına Müdahale Eder mi?

AK Parti hükümeti global ekonomi liderlerine 3 finansal hedef üzerinde yoğunlaştıklarına ikna ediyor: Bütçe, sıkı denetim ve Enflasyonla mücadele.

Bu uzun vadede liranın değer kazanmasını sağlayabilir. Fakat Ekimde %25 ile son 4 yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyon ciddi bir problem olmaya devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Merkez Bankasını büyümeye teşvik ediyor. Merkez bankasına baskı olmaması bilgisi bile pazarı yükselmeye eğimli kılıyor. 16 Ocak’ta Merkez Bankası faizleri %24’te tutma kararı alarak, liranın piyasadaki değerine destek oldu.

Haberleri dikkatli takip etmek bu noktada çok önemli. Şu anda lira stabilize durumda olsa bile, bu her an değişebilir. Geçtiğimiz ağustos ayında bir hafta içinde %25 aşağı düştüğünü hatırlıyoruz.

Her şeye olduğu gibi Türk siyaseti, döviz kurunu da sallayabilecek heyecanlı haberleri getirmeye devam ediyor. Türkiye’deki oy verme davranışını en çok etkileyen şey Ekonomi olduğundan, 31 Mart Yerel Seçimlerinin yaklaştığını unutmamak gerek.

Suriye, Kürtler ve Trump

USDTRY’yi Dünya Haberleri de etkileyebiliyor. 14 Ocak’ta ABD Başkanı Trump’ın, “Biz Suriye’den çekildikten sonra Kürtlere saldırırlarsa, Türkiye’yi ekonomik olarak yıkarız” tweeti atması üzerine yine büyük bir zıplama olmuştu. Buradan bu denli güçlü açıklamaların ve Türkiye’nin son derece karmaşık jeopolitik konumunun lira’nın oynaklığını çok rahat etkilediğini görebiliyoruz.

Borsa İstanbul Yükselişe Geçer mi?

Türk borsası 2018’i zayıf geçirdi. Şirketler son 6 yılın en güçlü yükselişine geçerken, 2019’un ilk haftalarında durum değişiyor gibi görünüyor.

2019’un ilk haftalarından Turkcell hisselerinin olağandışı yükselişi, Türk Borsasının potansiyelini ortaya koyuyor. Kaynak: SimpleFX WebTrader

Borsa İstanbul’un ana endeksi yüzde 9 arttı ve Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. gibi lider şirketler Ocak ayının ilk üç haftasında yüzde 30 arttı. Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. ve Garanti Bankası A.Ş. ise bir sağlam başlangıç yaptı.

Türk ekonomisinin yatırımcılar için ne kadar cazip olduğunu görebiliyoruz. Politik değişkenlerle kolayca etkilenen bu pazar, day trading yapmak için oldukça uygun. Haberleri yorumlamanıza bağlı olarak kısa veya uzun pozisyonlar alabilir, Türk finans dünyasının hassaslığından yararlanarak doğru kararlarla sermayenizi arttırabilirsiniz.

Türkiye’de Son Durum

Türkiye cazip ve gelişmekte olan pazar. Bununla birlikte, bir çok şey hükümetin enflasyonla nasıl başa çıkacağı ve seçimlerden önce destek ivmesini koruyacağına bağlı.

Ticaret gerilimleri hafifliyor ve bölgedeki durum nihayet istikrar kazanmaya başlıyor gibi görünse de, orta doğu tarafında ne zaman ne olacağı hiç belli olmaz.

Her yerde ve her zaman ulaşacağınız yatırım aracınız, SimpleFX WebTrader’ı telefonunuzdan istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Türkiye çevresinde oluşan belirsizlikle, bireysel yatırımcıların kurumsal yatırımcıları bile geçebileceği bu ortamda gözümüz her şeyin üstünde olmalı. Olan biteni yakından takip ederek doğru zamanda tepki verebilmeliyiz. İşte bu yüzden en iyi yatırım aracı cebinizde olmalı. En iyi mobil yatırım uygulaması SimpleFX WebTrader ile saniyeler içinde Türk lirası ve hisseleriyle işlem yapabilirsiniz.

Eğer CFD yatırımlarına yeniyseniz, tam teşekküllü deneme hesabını bir deneyin ya da canlı hesabınızla minimum depozito olmadan işlem yapın.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazı, sponsorlu bir tanıtım yazısıdır. Sitemizin bu sayfadaki ürün veya hizmetle bir ilişkisi yoktur. Bu sayfadaki ürün veya hizmetten doğacak riskler karşısında sitemiz sorumlu tutulamaz. Burada yazılanlar bir tavsiye niteliği taşımaz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*