Bes Nasıl İptal Edilir ? Bireysel Emeklilikten Çıkış

bes iptali nasıl yapılır
bes iptali nasıl yapılır, bireysel emeklilik iptali, bes nasıl iptal edilir

Otomatik olarak oluşturulan bireysel emeklilik sistemi, çok basit yöntemler sayesinde iptal edilebiliyor. BES kısaltması ile adlandırılan bireysel emeklilik sistemi, bazı süreler aralığında küçük miktarlar yatırım yapılması ile isteyen her kişinin uygulatabildiği bir sistem olarak biliniyor. Özellikle son yıllarda popüler bir sistem olarak birçok kişinin hayalini oluşturan bu sistem sayesinde devlet katkısı da alınabiliyor.

Ancak bazı kişiler bireysel kararları ile bazı kişiler ise otomatik olarak bu sisteme dahil olduğunda, bes nasıl iptal edilir konusunu merak ediyor. Kendi arzusu ile sisteme katılan kişiler, 10 yıl boyunca sistemde kaldığı sürece devlet katkısından da faydalanabiliyor. Bu koşulda devlet tarafından %25 katkı sağlanıyor. Eğer, bu koşulda sistemden ayrılırsanız, biriken ödemelerinizi toplu bir şekilde alabiliyorsunuz. Ayrıca alternatif şekilde emekliliğinizin başlangıcında maaşın üstüne ek ödeme almanız da mümkün olabiliyor.

45 yaş altında bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, kamu veya özel sektör çalışanları olmak üzere bu sistemden yararlanabiliyor. Resmi gazetede yayınlandığı günden itibaren yürürlüğe girmiş olan bu sistem, bazı kişilerin maaşından kesinti yapılması ile otomatik olarak da uygulanabiliyor. Ancak bu durumda maaşından kesinti olmasını istemeyen kişiler de bes nasıl iptal edilir konusunu merak ediyor.

Otomatik Oluşturulan Bes Nasıl İptal Edilir?

Kamu veya özel kurum çalışanlarının maaşlarından otomatik kesinti yapıldığında bes nasıl iptal edilir konusunda çok kolay bir işlem yapabilirsiniz. Otomatik olarak maaşlardan kesilen bireysel emeklilik sistemi kesintileri, bazı kişiler için avantaj olarak görülse de bazı kişiler bu kesintileri maaşlarında hiçbir zaman istemiyor. Eğer, bu durumu istemiyorsanız, sadece bir kısa mesaj ile iptal işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Otomatik bireysel emeklilik sisteminden çıkış işlemini gerçekleştirmek için CAY yazdıktan sonra TC kimlik numaranızı yazarak 3907’ye kısa mesaj göndermeniz yeterli oluyor. Bu işlemi gerçekleştirmeniz sonrasında her ay maaşınızdan yüzde 3 kesinti yapılması gibi istemediğiniz bir ödemeden kurtulabilirsiniz. Tüm telefon operatörleri üzerinden cep telefonunuzla aynı mesajı aynı numaraya yollayarak iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu sistemin iptal edilmesi için yasal bir süre bulunuyor. Çalışan kişilerin sisteme dahil edildiklerinin bildirilmesinden sonra iki ay içerisinde iptal hakkı doğuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*