Dolar Banknotları, En Büyük Dolar Banknotları

dolar banknotları 2019
dolar banknotları, en büyük dolar banknotları, yeni dolar banknotları,1 milyonluk dolar banknotu

Para icat edildiği takdirden bu yana hemen hemen herkesin gündemini işgal etmiş olan bir araçtır. Her zaman paranın mutluluk getirip getirmediği tartışılmış ancak bir türlü net sonuca varılamamıştır. Günümüzde de bu tartışmalar devam etmektedir ve dünyada en çok kullanılan her yerde geçerliliği olan para birimi Amerikan Doları’dır. Abd Doları’nın bir çok banknotu bulunmaktadır. Bu makalemizde sizlere bunlarla ilgili detaylı bilgiler vermeye ve dolar banknotlarını tanıtmaya çalışacağız.

Dolar Banknotları

Dolar, aslında Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi para birimidir. Aynı zamanda da birçok farklı ülke resmi para birimi olarak dolar kullanmaktadır. Bu sebeple doların dünya ekonomisinde önemli bir yeri vardır. Dolar çeşitli banknotlar ve bozuk paralar şeklinde piyasaya sürülür.

[irp posts=”618″ name=”Yıllara Göre Dolar Fiyatları”]

Dolar Çeşitleri

Banknot halinde olanları şu şekildedir:

100 Dolar

Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılan, banknot biçiminde olan en büyük para birimidir. Üzerinde Benjamin Franklin yer olmaktadır ve 100 dolar zaman içerisinde Benjamin Franklin ile özdeşleşmiştir. Bazı kişiler günlük hayatta 100 Dolar yerine Benjamin ifadesini kullanmaktadırlar.

50 Dolar

  1. en büyük dolar banknotu olma özelliğini taşımaktadır. 50 doların üzerinde ise Grant yer almaktadır.

20 Dolar

Banknot biçiminde olan 20 doların üzerinde Jackson bulunmaktadır.

10 Dolar

10 dolarlık banknotlarda Abd paraları içerisinde en çok kullanılan banknotlardan bir tanesi olma özelliği taşımaktadır.

5 Dolar

Üzerinde Hamilton’un yer aldığı 5 Dolar, diğer dolar banknotlarına oranla daha sarımsı bir renge sahiptir.

2 Dolar

2 dolarlık banknotlar piyasada pek sık bulunmamaktadır ve bu yüzden özeldir. Piyasada neredeyse hiç karşılaşılmayan 2 dolar, para koleksiyonu yapanlar için önemli bir parçadır ve üzerinde Jefferson yer almaktadır.

1 Dolar

Üzerinde Washington’un resminin yer aldığı 1 dolar, piyasada en çok dolaşımda olan banknot olma niteliğine sahiptir.

Bozuk para şeklinde olan dolar çeşitleri ise şu şekildedir:

1 Dolar

1 dolarlık banknotlara piyasada fazla rastlansa da 1 dolar değerinde olan bozuk paralara rastlamak pek mümkün değildir.

Half Dolar

Yarım dolar değerinde olan bu bozuk paraya da piyasada rastlamanız pek mümkün değildir.

Quarter Dolar

Hepsinin boyutları ve ön yüzleri aynı olsa da arka yüzlerinde farklı eyaletlere ayıt resimler yer alır. Para koleksiyonu yapanlar genellikle 50 eyaletin bulunduğu paraları ayrı ayrı toplamaya çalışırlar.

10 Cent

Amerika Birleşik Devletleri’nde sıkça karşılaşılan bir bozuk paradır. Bozuk paraların boyutları genellikle değerine göre belirlenmektedir. Ancak 10 cent için bu durum geçerli değildir. 5 centten daha büyük bir miktarı simgelediği halde boyutları 5 centin boyutlarından küçüktür.

5 Cent

Boyutları 10 centten daha büyüktür ve kalınlığı quarter dolardan daha fazladır.

1 Cent

Hem boyut hem de miktar açısından en küçük bozuk para olma özelliğini taşımaktadır. ABD piyasasında en çok dolaşımda olan paralar arasında yer alır.

En Büyük Dolar Banknotu

Bu zamana kadar basılmış olan en büyük dolar banknotu 1 milyon değerindedir. 1998 yılında basılan bu para, Amerika Birleşik Devletleri’nin prestij parası olması amacıyla basılmıştır ve serbest dolaşımda değildir.

1 milyonluk banknotlar, diğer banknotlara oranla çok daha güvenli bir şekilde korunmaktadırlar. Bu banknotlar basılırken aynı zamanda da her biri için sertifika bastırılmıştır. 1 milyonluk banknotlar genellikle para koleksiyonu yapan kişilerin elinde bulunmaktadırlar. Ülkemizde ise 1 milyonluk bir banknot, Manisa’da ele geçirilmiştir. Daha sonrasında ise banknot Türkiye Merkez Bankası’na teslim edilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*