Borsada Yabancı Takas Oranı Nedir? Neden Önemlidir?

borsada yabancı takas oranı
borsada yabancı takas oranı

Borsada işlem yapanlar, yabancı takas oranını yakından takip ediyor. Borsanın yönüyle ilgili birtakım veriler elde edilmesini sağlayan yabancı takas oranı, ülkemizde borsa ile ilgilenenlerin dikkatini çekiyor. Peki yabancıların alım satım işlemlerini gösteren yabancı takas oranı, bizim için neden bu kadar önem taşıyor?

Borsada Yabancı Takas Oranı

Yabancı takas oranı, yabancı yatırımcıların bulunduğu veriyi gösterir. Hisse senedi piyasasında yer alan ve alım satım yapan yabancılar, finansal açıdan güçlü olduklarında piyasaya ciddi oranda yön verebiliyor. Aslında piyasada yabancı takas oranı için en net ifadeyle bir algı türü diyebiliriz. Borsanın temeli analize dayansa da, yabancı takas oranı yatırımcılarda beklenti oluşturan veriler bütünüdür. Daha net anlatacak olursak; yabancıların bir hisseye fazla ilgi göstermesi ve hisse almaya devam etmesi, yatırımcılarda o hissenin yükseleceği beklentisini oluşturur.

BİST (Borsa İstanbul) verilerinde de bu durum geçerlidir. Eğer yabancılar sürekli artan miktarlarda para girişi yaparsa, bu durum yatırımcıların beklentilerinin karşılandığı ve bu nedenle devamlı borsaya yatırım yaptığı şeklinde algılanır. Yabancı takas oranı, yıllara göre siyasi ve ekonomik gelişmeler doğrultusunda ilerleme ya da gerileme gösterir.

Borsada Yabancı Takas Oranı Nasıl Görülür?

Borsada yabancı takas oranı için yatırımcıların beklenti meselesi diyebiliriz. Alım-satım temelli borsa da, tek başına bir analiz tekniği değildir. Bu durumda yabancı takas oranının artması durumunda hisseler düşebildiği gibi, yabancı takas oranının düşmesi durumda hisseler de yükselebilir. Daha çok kısa vadeli alım-satım hareketlerinde etkisi görülmektedir. Finansal açıdan ciddi miktarda uzun vadeli alımlar, piyasada uzun süreli etki oluşturabilir.

Yabancı takas oranı, yabancı yatırımcıların ülkemizde yatırım yapabilirliği konusunda verileri yansıtır. Yabancıların temel amacı kendi parasını katlamak olsa da, yatırımları sayesinde ülkemiz borsasına kazandırdıkları da önemli. Bu sayede büyük şirketler, mali açıdan daha ekonomik kaynak bulabilirler. Yabancı takas oranı, ülkelerin yatırım yapılabilirliği konusunda büyük önem taşır.

Borsada yabancı takas oranları ücretli programlar sayesinde görüntülenebilir. Matriks, FXPlus, İdeal Data gibi uygulamalar üzerinden hangi hissede yabancı alımı, hangi hissede yabancı satımı var görülebilir.

Yabancı Takas Oranı Neden Önemlidir?

Borsada yatırım yapanlar, yabancı takas oranı verilerini takip ederek kazanma şansını arttırabilir. Ülkemizde yabancı yatırımcıların hisseye olan ilgisi azaldıysa, hisse fiyatları düşecek demektir. Yabancı takas oranı, borsa endeksinde yabancı payı olarak görülür. Ayrıca, yatırımcılar tarafından seçilen hisse senetleri yabancı payı üzerinden görülebilmektedir.

Borsada takas analizi, yabancı takas oranı ve genel takas analizi şeklinde ikiye ayrılır. Yabancı takas oranı demek, sadece yabancıların hissedeki payının incelenmesi demektir. Burada temel algı, bizim borsa hacmimizin küçük, yabancı yatırımcıların elindeki finansal gücün de yüksek olduğu. Borsacıların genel tabiriyle hisseleri yükselten de düşüren de yabancı yatırımcılar.

Yatırımcılar, hisseleri yabancıların tuttuğu algısını oluşturuyor. Yani Türk yatırımcılar yabancı takas oranı verilerini dikkate alarak, yabacılar yatırım yapıyorsa biz de yapalım, çekilirse biz de çekiliriz düşüncesine kapılıyor. Yabancı takas oranında bu durum en göze çarpan detaydır.

Yabancı takas oranının ülkemiz borsasında önemi büyük. Borsada işlem yapan herkes, yabancı takas oranını göz önünde bulunduruyor. Bu sayede kendi kârını yükseltmek için borsaya giren yabancı yatırımcılar, ülkemiz borsasına hayli kazandırıyor. Hisselerde yabancı yatırımcıların oranının artması, yabancıların hisseyi topladığı şeklinde yorumlanır. Eğer bir hissede yabancı payı azalıyorsa, o hissenin büyük oranda değer kaybedeceği algısı oluşur.

Yabancı Takas Oranı Neye Göre Değişir?

Yabancı takas oranı genelde siyasi gelişmelere göre hızlı bir değişim içindedir. Bu nedenle yabancı yatırımcılar, ticari işlerle pek uğraşmadan direk kur meselesi ve değer yatırımını göz önünde bulunduruyor. İstedikleri kârı elde ettikten sonra da, ya hisse değiştiriyorlar ya da piyasadan tamamen çekiliyorlar. Bu hızlı değişimler de, bizim yatırımcılarda büyük beklenti oluşturuyor.

Ülke ekonomisinin iyi olduğu dönemlerde Borsa İstanbul’da genel olarak yabancı alımında artışlar gözlenir. Bir başka senaryoda ise geleceği ve beklentisi olan sektör veya şirket hisselerinde yabancı alımları yaşanabilir. Tersi durumlarda ise yani ülke ekonomisi kötüye giderken, BIST tarafında da yabancı satışları kaçınılmaz olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*