Çin’de Asgari Ücret Ne Kadar? Çin’de Asgari Ücret 2022

Çin'de asgari ücret
Çin'de asgari ücret ne kadar, Çin asgari ücreti 2022

Her yıl düzenli olarak asgari ücret tüm ülkeler tarafından açıklanır. Buna ülkemiz de dahildir. Ancak son yıllarda artan enflasyon ile birlikte asgari ücret yolda iki kere güncellenmeye başlandı. Çin’ de asgari ücret ne kadar diye merak ediyor olabilirsiniz. Çin’de asgari ücret 2022 yılına özel olarak en güncel bilgiler ile sizlere bu içeriğimizde açıklamaya çalıştık. Hem doğru hem de güncel bilgileri burada bulabilirsiniz. Böylece kendi ülkemizi karşılaştırmak isterseniz, rahatlıkla yaşam koşulları, temel ihtiyaç ya da ev fiyatı, kira olanakları gibi imkanlar ile karşılaştırma yapabilirisiniz. Çin’ de çalışmak isteyebilir ve bununla ilgili ön araştırma yağıyor olabilirsiniz. Amaç ne olursa olsun Çin’de asgari ücret için en doğru ve güncel bilgileri yazımızda bulacaksınız.

Çin’de Asgari Ücret Tutarı Ne Kadar?

Çin’de asgari ücret tutarı ne kadar? Bu bölümde buna değineceğiz. 2022 yılına girerken her ülke gibi Çin de asgari ücret açıklamasını yaptı. Çin’ de sabit bir asgari ücret bulunmuyor. Her bölgede farklı asgari ücretler hakimdir. En fazla Şanghay bölgesinde asgari ücret fazladır. Bu ücret 382 USD ye tekabül etmektedir. Çin para birimi Yuan olduğu için Yuan bazından b akacak olursak Shangay 382 USD ile 2400 Yuan’ a eşittir. Onu 2100 Yuan ve 336 USD ile Tianjinj izler. Pekin’ de asgari ücret 330 USD yani 2000 Yuan’ dır.

En düşük maaş ise, 1900 Yuan; 305 USD ile Shandong bölgesidir. Çin’ de çoğunluk asgari ücret ile geçimi sağlar. Bu nedenle çoğunluğun maaşı olarak ortaya çıkan rakamlardır. Ailelerde tek kişi çalışmadığı için, en az iki ve daha fazla kişiler çalıştığı için geçim rahat olmaktadır. Ancak tek kişi çalışan ve 2, 3 kişilik aile olan kişiler bu asgari ücret ile geçim sıkıntısı çekebilir. Çin’ de ortalama olarak bir öğretmen 9000 Yuan, hemşire 10.000 Yuan, avukat 16.000 Yuan maaş almaktadır. Ortalama maaşlar bu şekilde iken, asgari ücret çok fazla düşük olarak görülmektedir.

Çin’ de Asgari Ücretle Alınabilecekler

Çin’de asgari ücret ile çalışarak konut sahibi olmak imkansızdır. Hatta ailedeki tüm bireylerin asgari ücret ile çalışıp konut sahibi olması gene imkansız hale gelmiştir. Anı şekilde konut ve araba fiyatları çok pahalıdır. Ucuz işgücü olarak görülen Çin asgari ücret ile ortalama bir evin kirası ödenebilir.

İkinci bir asgari ücret ile de temel ihtiyaç malzemeli alınarak geçim saplanabilir. Bu nedenle asgari ücret ile alınabilecekler neredeyse yoktur. Ancak gıda çok uygun olduğu için, temel ihtiyaç malzemeleri ucuz olduğu için ihtiyaçlar kolaylıkla temin edilebilir.

Türkiye’de Asgari Ücretle Alınabilecekler

Türkiye’ de asgari ücret 2022 yılı ocak ayı itibari ile 4250 TL oldu. Ancak artan enflasyon nedeniyle alım gücü temmuz ayına geldiğimizde düştü. Bu nedenle temmuz asgari ücret zammı da açıklandı. 1 Temmuz 2022 tarihinde yeni asgari ücret 5500 TL olarak açıklandı. Bu temmuz ayında asgari ücretliler net olarak 5500 TL ile yeni maaşlarını alacak anlamına geliyor. Ancak Türkiye’de asgari ücretle alınabilecekler neler diye soruyorsanız, sürekli artan enflasyon ile birlikte alınacaklara da zam geliyor. Bu nedenle alınan bir malın bedeli bir sonraki hafta ya da ay aynı olamayabiliyor. En güncel hali ile açıklayacak olursak, asgari ücretli yeni 5500 TL lik maaşıyla neler alabiliyor?

Yeni yapılan zamdan önce Türkiye’ de asgari ücret ile 62 kg. et alınabiliyordu. Ancak yeni yapılan zamların olması, et fiyatında bir atışı getirmedi. Aksine 55 kg. et alınabiliyor. Çünkü enflasyon da hızla yükselerek alım gücünü azaltıyor. Asgari ücretin 5500 TL olması ve bir somun ekmeğin de 5 TL olması ile birlikte dengeler değişti. Bir asgari ücretli maaşı ile 1100 adet somun ekmek alabiliyor.

Çin’de bir asgari ücretli vatandaş gıda ihtiyacını, temel ihtiyacını karşılayabilir durumdayken Türkiye’ de asgari ücret açlık sınırının altında kalmıştır. Bu nedenle asgari ücretli vatandaş temel ihtiyaçlarını ve gıdasını karşılayamaz duruma gelmiştir. Artan sebze ve meyve fiyatları ile bir asgari ücretlinin evine tahıl ve kuru baklagillerden başka bir şey giremez olmuştur. Türkiye’ de bir 500 gr lık makarnanın 8TL olması, ekmeğin 5 TL olması, Tuvalet kağıdının 110TL olması gibi değerinin çok çok üzerinde rakamlar telaffuz edilmeye başlanmıştır. Bu durum da temel ihtiyaç ve gıda söz konusu olduğunda asgari ücretlinin geçinmesini zorlaştırmaktadır.

Çin’de Ev Fiyatları ve Kiraları

Çin’de ev fiyatları ve kiraları nelerdir diye merakınız bulunabilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli özellik, ev fiyatlarının ya da kiralanacak alanın bölgeye göre ciddi oranda değişmesidir. Ev satın alma işlemine baktığımız zaman burada işler metrekare başına olacak şekilde ilerler. Metrekare başına 40.000 Yuan olarak bir fiyat düşünülebilir. Bu durum Çin’ de ev sahibi olmamın çok güç olduğunu gözler önüne sermektedir. Aynı şekilde kiralar da buna mukabil pahalıdır.

Çin’de ev kiralarını ortalama olarak sizler için paylaştık. 1+1 veya 2+1 ortalama bir ev kirası Pekin için; 6500 Yuan, Şhangay için 7000 Yuandır. Asgari ücretin en az olduğu Guangzhou için ise 3500 Yuandır. Görüldüğü gibi asgari ücretten daha fazla olan ev kiraları vardır. Bu nedenle Çin’de ortalama ailelerin iki kişi asgari ücret ile çalıştığı, bir maaşı ev kirasına verip, diğer maaş ile de geçim sağladıkları bilinmektedir. Bunun yerine asgari ücret ile çalışan kişiler genellikle tek odalı kiralama işlemi sağlamaktadır. Bunlar da 400 Yuan ortalamasına tekabül etmektedir. Ancak çocuklu ailelerin tek odada yaşaması güç olduğu için 1+1 evlerde kiraya çıkmaktadır.

Çin’de Temel İhtiyaç Malzemesi Fiyatları

Çin’ de ev fiyatları ve kiraları oldukça fazladır. Ancak Çin’ de temel ihtiyaç malzemesi fiyatları inceleyecek olursak, yaşam bu anlamda uygunlaşır. Asgari ücretli çalışan kişiler temel ihtiyaçlarını almakta zorlanmaz. Çin’ de evde yemek pişirmek biraz daha lükse ve tercihe kaçan bir durumdur. Türkiye denildiği zaman akla ev yemekleri gelir. Ancak Çin’ de kültür bu şekilde gelişmemiştir.

Asgari ücret ile geçimini sağlayan kişiler her gün üç öğün dışarıda yemek yiyebilir ve bunun maliyetli dönüşü olmaz. Türkiye’ de son enflasyon ile gıda zamları dışarıda yemek yemeği güç hale getirmiştir. Ancak Çin gıda konusunda her gün dışarıda yeme ve içmeyi karşılayabilir niteliktedir. Asgari ücretler düşük olsa dahi, gıda fiyatları ve temel ihtiyaç malzemeleri ile bunu dengeleyebilmektedir. Buna uygun asgari ücret belirlenmektedir. Dünyanın en büyük ekonomisi konumunda bulunan ABD ekonomisinde durumlar nasıl? Orada asgari ücretle neler alınabiliyor diye merak diyorsanız ABD’de asgari ücret başlığına bakabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*