ABD’de Asgari Ücret Ne Kadar? Amerika’da Güncel Asgari Ücret 2022

ABD'de asgari ücret ne kadar, Amerika'da saatlik asgari ücret kaç dolar
ABD'de asgari ücret ne kadar, Amerika'da saatlik asgari ücret kaç dolar

2022 yılında artan enflasyon rakamları insanların alım gücü üzerinde ciddi bir kayba neden olmaya başladı. Türkiye’de TÜİK’e göre enflasyon rakamı %70 üzerine çıktı. ABD’de ise enflasyon yükseliyor olsa da henüz %10’un altında. Buna karşın ABD Merkez Bankası FED attığı sert adımlarla enflasyonu düşürmeye çalışıyor. Türkiye’de asgari ücretle geçinebilmek neredeyse imkansız hale gelirken ABD’de durum nasıl? AMerika’da asgari ücret ne kadar? Abd’de asgari ücretle geçinebilmek mümkün mü? ABD’de saatlik asgari ücret kaç dolar gibi soruların cevaplarını bu makalemizde bulabileceksiniz.

Amerika Hakkında Kısa Bilgiler

Yurt dışında çalışmak veya yaşamak deyince insanlar tarafından arzu edilen yerlerin başında şüphesiz Amerika Birleşik Devletleri gelmektedir. ABD, sahip olduğu ekonomik, akademik ve sosyal imkânlar nedeniyle birçok kişinin gitmeyi hayal ettiği bir ülkedir. Birleşmiş Milletlere bağlı bir örgüt olan Uluslararası Göç Örgütünün (IOM) yayınladığı bir rapora göre, Amerika Birleşik Devletleri dünya sıralamasında en fazla göç alan ülkelerde birinci sıradadır.

Özellikle göçmen alımlarında yürürlükte olan “Green Card” gibi uygulamalar, Avrupa’nın tersine ABD’ye girişi kolaylaştırmaktadır. Peki, pek çok kişinin hayalini süsleyen bu ülkede çalışanların aldığı maaşın alt limitini oluşturan asgari ücret tutarı ne kadar? Ev fiyatları ve kiraları, temel ihtiyaç malzemeleri için harcanması gereken tutarlar ne durumda? Gelin cevaplara birlikte bakalım.

ABD Asgari Ücret Ne Kadar?

Amerika Birleşik Devletleri’nde asgari ücret 7,25 dolardır. Rakamın azlığı sizi yanıltmasın çünkü burada kastedilen saatlik ücrettir. Yani Amerika’da saatlik asgari ücret uygulaması mevcuttur.

Saatlik periyotlarla ifade edilen ABD asgari ücreti eyaletlere göre küçük farklılıklar gösterebilmektedir. Ayrıca bir diğer önemli ayrıntıda, federal kurumlarda işçilere ödenen asgari ücretin, normal asgari ücretin çokça üstünde olduğudur. Ülkede genel bir prensip olarak neredeyse her sektörde, çalışanların bir yıllarını doldurmalarının ardından maaşlarına ciddi oranda zam yapılmaktadır.

ABD’de yönetime Joe Biden’ın gelmesinin ardından Biden, Federal kurumlarda çalışan asgari ücretlilerin asgari ücret tutarlarının 15 dolara yükseltilmesine dair tasarının kabulü için gerekli kararnameye imzasını atmıştır. Yani anlayacağınız ABD’de asgari ücret olarak nitelendirilen tutar bütün kurumlar arasında homojen bir yapıya sahip değildir.

ABD Asgari Ücret Kaç TL?

ABD’de asgari ücret aylık olarak hesaplanınca 1200 dolar ile 2400 dolar arasında bir rakama tekabül etmektedir. Buda en düşük ihtimalle güncel kur verilerine baktığımız zaman aşağı yukarı 20.000 Türk lirasına denk düşmektedir. Bu rakam, Türk lirasına çevrildiği zaman çok yüksek bir meblağ gibi görülebilir ancak doların ABD’nin resmi para birimi olduğunu unutmamak gerekir. Yani ABD’de yapacağınız herhangi büyük ya da küçük çaplı alışverişte ödemeniz gereken tutarı direkt olarak dolar şeklinde cebinizden çıkartacaksınız. O yüzden bahsettiğimiz rakamların ABD’nin iç piyasası içerisinde değerlendirilmesi gerekmektedir.

ABD’de, ülkemizde ki refah düzeyinin oldukça üstünde bir seviyeye sahip olunması ile birlikte bu durum özellikle gıda, tekstil gibi sektörlerde çok da fazla bir mesafeyi ifade etmez.

ABD Temel Malzeme Fiyatları ve Türkiye Temel Malzeme Fiyatları Karşılaştırması

Amerika’da temel ihtiyaç malzemeleri ülkemize kıyasla kur bazında daha pahalıdır. Ancak iç piyasa içerisinde düşünüldüğü zaman özellikle hayat şartlarının çok pahalı olmadığı yerlerde durum oldukça rahattır. Bunula birlikte, birçok Avrupa ülkesine kıyasla maaş – fiyat dengesi ABD’de biraz daha olumsuzdur. Aynı zamanda ülkede alt limitten asgari ücret alan çalışan sayısı oldukça azdır. Şimdi birlikte ABD’deki temel malzeme ve genel gıda fiyatlarına ve bu fiyatların ülkemizle kıyasına bir bakalım.

ABD’de bir kilo unun fiyatı 1,31 dolardır. Türkiye’de 1 kg unun fiyatı 10 TL ile 14 TL arasında değişmektedir. Buda yaklaşık olarak 0,80 dolara denk düşmektedir.

Bir kilo şekerin fiyatı ABD’de 1,14 dolar iken Türkiye’de bu fiyat yaklaşık olarak 9 TL civarlarındadır. Bu da 0,55 dolar civarında bir fiyata karşılık gelmektedir.

Bir kilo pirinç ABD’de 3,62 dolar iken Türkiye’de 1 kg pirinç 14 TL dolayındadır. Bu da yaklaşık olarak 0,80 dolara tekabül etmektedir.

Amerika’da bir litre sütün fiyatı 1,93 dolardır. Ülkemizde bir litre süt için ödenmesi gereken tutar ise 10 TL kadardır. Bu da yaklaşık olarak 0,60 dolar etmektedir.

Eğer Amerika’da 12’li bir yumurta kolisi almak istiyorsanız ödemeniz gereken tutar bu sefer 3,32 dolardır. Türkiye’de ise 20 TL ile 25 TL arasında değişmektedir. Bu rakam yaklaşık olarak 1,5 dolara denk gelmektedir.

Gelin şimdide meyve ve sebze fiyatlarına ve iki ülke arasındaki kıyaslarına bir bakalım.

ABD’de Meyve ve Sebze Fiyatları Karşılaştırması

ABD’de bir kilo patates fiyatı 1,94 dolardır. Türkiye’de ise 2022’de artan enflasyon rakamlarından patates de nasibini almıştır. Şu sıralarda 1 kilogram patates fiyatı 12-15 TL aralığında satılmaktadır. Yani yaklaşık 75 cent veya 0,75 dolar denilebilir.

Bir kilo soğan fiyatı Amerika’da 1,50 $ iken Türkiye’de son hafta da yaşanan yükselmeler ile 6,50 TL bandına çıkmıştır. Buda yaklaşık olarak 0,35 dolara denk düşmektedir.

Bir kilo elmanın fiyatı ABD’de 3,34 dolardır. Türkiye’de ise 8-12 TL aralığındadır. Buda 0,60 dolar eder.

ABD’de bir kilogram muz fiyatı 1,14 dolardır. Ülkemizde ise 17 TL civarlarında yaklaşık olarak 1 dolar civarında bir fiyata sahiptir.

ABD Ev Fiyat ve Kiraları 2022

Amerika’da ev fiyatları eyaletten eyalete ve metrekare büyüklüğüne göre değişim göstermektedir. Özellikle New York, Los Angeles ve San Francisco gibi yerlerde fiyat ve kiralar oldukça pahalıdır. Bu yüzden ikamet ettiğiniz şehrin kazandığınız maaşa uygun bir yer olması gerekmektedir. Hadi detaylara biraz göz gezdirelim.

Ortalama bir eyalette şehir merkezinde bulunan bir odalı bir dairenin kirası 1400 dolara yakındır. Eğer merkez konumunda üç odalı bir daire arıyorsanız ise 2500 dolar civarında aylık bir ödemeyi gözden çıkarmanız gerekecektir. Şehir merkezlerinin dışına çıktığımız zaman ise 1100 dolara bir odalı bir daire bulmak mümkündür. 3 odalı bir daire için ise 1900 dolarlık bir miktar yeterli olacaktır.

Ev fiyatlarını ise şehirleri ayırarak inceleyebiliriz. Mesela San Antonio’da bir evin fiyatı ortalama 202. 600 dolardır. Daha kalabalık bir yer olan Houston’da ise 222.300 dolar dolaylarındadır. Şikago ’da bulunan evlerin fiyat ortalaması ise 228.600 dolar ile benzer bir fiyat aralığı göstermektedir.

Biraz daha pahalı yerlere bakacak olursak Miami, Washington ve New York’u inceleyebiliriz. Miami’de ev fiyatları 400.000 dolar civarındadır. Washington’da ise bu tutar 500.000 dolara kadar çıkmaktadır. Ülkenin en pahalı noktalarından biri olarak gösterebileceğimiz New York’ta ise ortalama bir ev fiyatı 550.000 dolar civarındadır.

Ülkenin ev fiyatlarının en pahalı olduğu yerler ise Los Angeles ve San Francisco’dur. Bu bölgelerde ev kira fiyatları oldukça uçuktur. Satın almak için de ciddi rakamları gözden çıkarmak gereklidir.

Los Angeles’ta merkeze yakın civarlarında ev fiyatları ortalama 1 milyon doların üzerindedir. Biraz merkezden uzaklaştıkça 650 bin dolar civarına da evler bulunabilir. Lüx ev fyatları 3-4 milyon dolar civarındadır. San Francisco’da ise bir ev fiyatı 5 milyon dolara kadar çıkabilmektedir.

ABD – Türkiye Asgari Ücret Kıyaslaması

ABD ile Türkiye arasında son dönemde asgari ücret kıyaslamaları yapılıyor. Türkiye’de asgari ücretle alınabilecekler, Amerika’da asgari ücret ile alınabilecekler tarzında kıyaslamalar. Bu durum gerçekten oldukça komik. 1. si ABD’de asgari ücretle çalışan sayısı Türkiye’ye göre çok çok daha az. 2.’si ise gerçekten ABD’de Türkiye’ye oranla yaşam kalitesi çok daha fazla.

Özellikle 2022 yılında artan enflasyon nedeniyle Türkiye’de bir asgari ücretlinin rahat bir yaşamı bırakın barınma ihtiyacını karşılayabilmesi bile çok zor. Öyle ki asgari ücretin 4,250 TL olduğu İstanbul’da ev kiraları ortalama 5.000 TL. Daha fazla bir söze gerek yoktur herhalde.

Yiyecek masrafları vb. detayları da yazımız içerisinde paylaştık. Bazı ürünleri doları TL’ye çevirerek düşündüğünüzde bile Amerika Türkiye’den daha ucuz kalıyor. ABD’de de son dönemde enflasyon artışı yaşanıyor ancak oradaki enflasyon %10 altındayken Türkiye’de resmi rakamlar %70’in üzerinde enflasyon olduğuna işaret ediyor. Dolayısı ile son yıllarda iki ülkede yaşanan fiyat artışları değerlendirildiğinde Türkiye’de asgari ücretle geçinebilmenin oldukça zor olduğunu rahatlıkla belirtebiliriz.

Son olarak Türkiye’de enflasyonun bu denli yükselişinin arka planındaki en büyük nedenin yükselen dolar kuru olduğunu belirtmek gerekir. ABD’nin para birimi dolar olduğu için, onlar para biriminde yaşanan değer kaybında dolayı bir enflasyon yaşamıyorlar. Ancak Türkiye’de Türk Lirası son bir yılda 2 kattan fazla değer kaybetti. Dolayısı ile insanların alım gücü geriledi. Bu yüzden insanlar dolar ne olur, dolar kuru daha yükselir mi gibi soruları sormakta. Dövizin daha fazla yükselmesi enflasyon artışını tetikleyeceğinden acil önlemler alınması çağrısı yapılsa da, şu ana kadar atılan adımlar dolar kurunu frenleyebilmiş görünmüyor. Bu arada yükselen dolar kuru nedeniyle Türkiye’de asgari ücretin 250 dolar altına gerilediğini de hatırlatarak yazımızı burada noktalayalım. Dilerseniz Çin’de asgari ücret ne kadar başlığına da göz atabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*