Borsa Nedir, Nasıl Oynanır? Borsada Nasıl Para Kazanılır? |Borsa Rehberi

borsa nedir nasıl oynanır
borsa nedir nasıl oynanır, borsada nasıl para kazanılır

Finans piyasaları denilince akla ilk olarak borsa gelir. Peki Borsa Nedir? Borsa, en kısa tabirle sermaye piyasalarında gerçekleşen değişimler ve oynamalardır. Değerli kâğıt olarak da adlandırılabilen menkul kıymetlerin, emtia ve döviz işlemlerinin, vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin alınıp satılabildiği, halka açılan bir piyasadır. Yatırımcılarına güvenli ortam oluşturan borsa piyasası, sermaye piyasası olma özelliğinden kaynaklı yatırımcılarının düzenli işlem yapmalarını ve üretken olmalarını destekler. İlk defa Belçika’da kurumsallaşan borsa işlemleri, 1409 yılında çıkmış ve hızla yayılmaya başlamıştır. Borsanın gerçek fiyatlar ile alışveriş sağlaması ve güncel fiyatları yansıtması sebebiyle popülaritesi her zaman yüksektir.

Borsa Nasıl Oynanır?

Borsa nedir sorusunu cevapladıktan sonra geçelimbir diğer sorumuz olan Borsa nasıl oynanır sorusuna. Bu sorunun cevabı değişiklik gösterebilecek sorudur. Öncelikle borsa bir oyun değildir. Bahis ve kumar benzeri bakış açısıyla yaklaşılmaması gerekir. Borsa bunlardan çok farklı olmakla birlikte sermaye piyasalarındaki değişimi gösteren şirket hisseleri ve sözleşmeleri halka açık bir şekilde satın alınabilen ve geri satılabilen bir piyasadır. Eğer nasıl oynanır sorusuna cevap vermek gerekirse, borsada işlem yapabilmek için önce yatırımcı olmak ve borsada hesap açmak gereklidir. En önemli nokta, düşük fiyattan alıp yüksek fiyattan satabilmektir. Böylece piyasada birikim sahibi olunur ve yatırım potansiyeli artacaktır. Bununla birlikte borsa takip etmek isteyen ve alım satım yapan birinin gece gündüz piyasayı takip etmesi ve düzenli olarak bu iş için çalışması, zaman ayırması gereklidir. Borsa bu açıdan bakıldığında bir strateji işidir. Hızlı hareket etme, hesaplama yapabilme ve takip ister. Bu gibi özelliklere sahip insanlar borsada kolayca zengin olabilir.

Borsa üzerinden şirketlere ait hisse senedi alma amacı olanların ise uzun vadeli bir yatırım planına ihtiyacı vardır. Stratejik hamlelerle alınan hisse senetlerinin zaman zaman düşüşe geçmesi başta korkutsa da şirketin iş yaptığı sektörü ve mecrayı tanımak bu açıdan yatırımcıyı rahatlatacak ve panikletmeyecektir. Zaman zaman kargaşa yaşatabilen hisse senetlerinden kazanabilmek için uzun vadede hamleler yardımcı olacaktır.

Yatırımcı olma konusunda kararlı kişilerin düzenli okumalara ve araştırma yapmaya ihtiyacı vardır. Bilgi sahibi olduktan sonra piyasanın sıkı takipçisi olmak gerekir. Tıpkı mesaisi olan bir iş gibi düzenli olarak çalışmak önemlidir.

Ülkemizde borsanın tüm işlemlerini inceleyen ve yürütme görevini üstlenen kurum Borsa İstanbul A.Ş ve yapılan bütün işlemlerin hukuken uygunluğunun denetleyen ve kontrol eden kurum ise Sermaye Piyasa Kurulu’dur. Bu kurumları iyi tanımak gerekir. Bununla birlikte bazı yatırım kurumları ve bankalar kullanıcıların borsa işlemlerini ve yatırımlarını onların yerine yürütmekte ve idare etmektedir. Bu işe girmeden önce bankaları ve bu kurumları iyi araştırmak, güvenilirliklerini ve komisyon şartlarını öğrenmek gereklidir.

Borsada Nasıl İşlem Yapılır?

Borsa nedir, nasıl oynanır sorularını cevaplandırdık. Peki borsada nasıl işlem yapılır? İlk yapılması gerek resmi bir yatırımcı olmak ve borsada hesap açmaktır. Bundan önce yapılması önerilen şey piyasayı tanımak, öğrenmek ve borsa tecrübesine sahip insanlardan fikir almaktır. Bir yatırımcıyı izlemek borsaya yeni başlayan biri için örnek olacaktır. Aynı şekilde hangi borsaya hangi alanda iş yapan şirketlere yönelmesi gerektiğini bilen yatırımcılar düzenli ve sistemli bir çalışma yürütür. Borsa takibi için açılan uygulamaları telefon veya bilgisayarlara indirerek takip etmek de girmeden önce fikir sahibi yapabilir. Yine aynı konuda yardımcı olacak hizmeti veren aracı şirketler de vardır. Bunlardan sonra borsa hesabı açılır ve yatırım yapılacak alana dikkat edilir.

İşlem yapabilmek için öncelikle Sermaye Piyasa Kurulu’ndan alınacak bir lisansa sahip olan bir bankaya veya aracı kuruluşa ihtiyaç vardır. Burada bir yatırım hesabı açılır. Lisansa sahip olan kuruluş ve şirketleri görebilmek için Sermaye Piyasa Kurulu’na ait resmi sitede yayımlanan güncel listeleri kontrol etmek gerekir.

Aracı kurumların titizlikle incelenmesi yatırımcının lehinedir. Bu kurum ve bankaların sözleşmelerini inceleyip, komisyon oranlarını ve şartlarını öğrenmek yatırımcı için önemlidir. Zira yapılan yatırımlar ve borsa ile olan bütün bağ bu aracı kurumlardan sağlanır. Masraflar ve kesinti olarak en makul aracı seçildikten sonra bir yatırım hesabı açmak gereklidir. Firmaların kesintilerini karşılaştırabilmek için hisse senedi komisyon oranları başlığına göz atabilirsiniz.

Hesap açmak ve aklınızda kalanları öğrenmek amacıyla en yakın şubeye giderek yüz yüze de bilgi alınabilir. Şubeye gidildiğinde gerekli bütün belgeleri onaylayıp imzaladıktan sonra yatırım hesabınız açılacak ve aktif duruma gelecektir. İstenilen miktarda para yatırılarak başlanabilir. Yüksek miktarlarda para yatırmak şart değildir. Artık borsayı takip ederek işlem yapabilir ve aracı kurumunuzla iletişim halinde olarak yatırımcı olabilirsiniz. Bazı ayrıntıları hizmet alınan kurum halledecektir.

Borsadan Nasıl Para Kazanılır?

Borsa nedir, nasıl işlem yapılır gibi soruları cevaplandırdık. Gelelim en önemli hususlardan biri olan para kazanma konusuna. Borsadan nasıl para kazanılır diye düşünen herkesin aklındaki klasik fikir düşük fiyattan alıp yüksek fiyatta satmaktır. Gerçekten de en yalın haliyle amaç budur.

Para kazanmak için önceden bilinmesi gereken noktalar vardır. Yapılan yatırım aracını tanımak ve girilen sektörü bilmek yatırımcı için artı sağlayacaktır. Hangi zaman aralıklarında, hangi gelişmelerde ve hangi dünya durumunda yükselip düştüklerini gözlemlemek iyi bir yatırımcı olma yolunda yardımcı olur.

Yatırımcıların hiç bilmedikleri bir alana yönelmemeleri gerekir. Böyle bir durumda risk durumlarını tahmin edemez ve akıllıca hamleler yapamayıp zarara uğraması muhtemeldir.

Başkasının aklıyla hareket etmek ve örneğin “x piyasasına yönelin” gibi önerileri dinlemek de yatırımcıyı hataya düşürecektir. Başkalarının düşünceleri ve hamleleri karşıdaki yatırımcıyı hataya düşürmek amacıyla ortaya atılmış olabilir. Bu gibi riskler alınmamalıdır. Bunun yerine takip edilen alanı iyi tanımak, okumalar yapmak ve analizlerde bulunmak kazanç sağlayacaktır. Borsada analiz yaparken indikatör desteği alabilirsiniz. Gap boşluğu var mı, PU oluşumu var mı gibi detaylara da grafik okurken dikkat etmekte fayda olacaktır.

Borsa risklidir. Bu gerçeği unutmadan hareket etmeli ve panik olmamak gereklidir. Borç parayla borsaya girilmemeli ve borsadan gelecek paraya da bel bağlamamak gerekir. Hedef koyulan kâra ulaştıktan sonra parayı çekmek ve çok bekletmemek de stratejik bir hamle olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*