Dolar Düşer mi – Ne Zaman Düşer ?

dolar ne zaman düşer, dolar düşer mi 2018

Türkiye ekonomisi açısından son derece önemli olan dolar fiyatı, genellikle vatandaşlar tarafından ekonominin bir yansıması olarak görülmektedir. Yani doların yükselişe geçtiği dönemlerde Türk Ekonomisi zor dönemden geçiyor iken doların düştüğü dönemlerde ise Türkiye Ekonomisi şahlanıyor gibi bir algı vatandaşların zihninde bulunmaktadır. Durum böyle olunca da doların fiyatı her dönem ülkemizde tartışma konusu olmakta ve her daim gündem de kalmaktadır. Son zamanlarda ise aşırı yükselen dolar kuru neticesi ile ciddi anlamda ne zaman düşecek bu dolar kuru ya da bir başka deyişle Türkiye ekonomisi ne zaman düzelecek diye sorular vatandaşlar tarafından sorulmaktadır. Peki herkesin merak ettiği sorular dolar ne zaman düşer, dolar düşer mi, dolar neden düşmüyor gibi soruların cevapları nelerdir. Gelin bunlara birlikte göz atalım.

Dolar Düşer mi ?

Son 1 yılda ciddi bir yükseliş yaşayan dolar kurunun ne zaman düşüşe geçeceği merak konusu haline geldi. Gerçekten de neredeyse 5 liraya ulaşan dolar kuru hem yatırımcıları ürkütüyor hem de vatandaşları. Durum böyle iken de her yerde dolar ne zaman düşer sorularını duymak mümkün oluyor. Ayrıca dolar kurunun yükselişi yabancı yatırımcıyı da ülkeden kaçırırken, artan faiz oranları borsaya yatırım yapmayı düşünenlerin aklını çelerek paranın faize yönlenmesini sağlıyor. Durum böyle olunca da doların yükselişi piyasalar açısından can sıkıcı durumlar yaşanmasına neden oluyor. Dolar ne zaman düşer sorusuna net cevap verebilmek maalesef oldukça zor ancak dolar hangi durumlarda düşer, ne olursa dolar geri gelir bunları sıralamaya çalışacağız.

  • TCMB Faiz arttırır ise dolar düşer.
  • Küresel Piyasalarda dolara olan talep azalır ise dolar düşer.
  • Yeni kabinenin açıklayacağı ekonomi politikaları yatırımcılar tarafından olumlu karşılanır ise dolar düşüşe geçer.
  • Özellikle Hazine ve Maliye Bakanı olan Berat Albayrak ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomiye ve piyasalara yönelik söylemleri olumlu olur ise ve Merkez Bankası bağımsızlığı vurgulanır ise dolar düşüşe geçer.
  • Gelişmekte olan ülkelere para girişleri çoğalırsa TL güçlenir ve dolar kuru düşüşe geçer.
  • Ohal’in kaldırılacak oluşu doların düşüşüne destek olabilir.
  • Para fonlarının ekonomi yönetimine güven duyuyor oluşu Türkiye’ye sıcak para sokacağından yine doların düşmesini sağlayacak etkenlerdendir.
  • Abd faiz oranlarını indirir ise dolar düşer.
  • Abd sıkılaştırmacı para politikasından genişleyici bir para politikasına geçer ise dolar kuru yine ülkemizde düşüş gösterecektir.
dolar ne zaman düşer, dolar düşer mi 2018

Dolar Ne Zaman Düşer ?

Doların düşüşü için ya TL nin değer kazanıyor olması ya da Abd dolarının değer kaybediyor olması gerekir. Özellikle TL ‘nin değer kazanacağı faiz arttırımı vb. konularda dolar kuru çok daha sert düşüşler yaşamaktadır. Terör olaylarının son bulduğu dönemlerde Türk Lirası’nın değeri yükselmektedir dolayısıyla dolar kuru da ülkemizde değer kaybetmektedir. Yani genel anlamda ülke içerisindeki olumlu gelişmeler dolar kurunun düşüşüne fırsat verirken ülke içerisinde yaşanan olumsuz durumlar ise dolar kurunda yükselişlerin yaşanmasını sağlamaktadır. Tabi bu kuram yurt içerisinde geçerlidir. Yurt dışı piyasalar kaynaklı olan dolar kurunda yaşanan hareketlilikler ise ülkemizde doları etkilemeye devam etmektedir. Küresel piyasalarda dolara olan talebin artması yani euro dolar paritesinin düşmesi, gbpusd paritesinin düşmesi, usdjpy paritesinin yükselmesi doların genel anlamda tüm dünyada yükseldiğini dolayısı ile de dolar endeksinde yükseliş yaşandığını anlamamızı sağlamaktadır. Dolar dünyada değerlenirken ülkemizde de dolar kuru değer kazanacaktır. Tersi durumda ise yani dolar endeksinde yaşanan düşüşlerde ise dolar tl paritesinde düşüşler yaşanması olası olacaktır.

Dolar TL Paritesi ve Yeni Ekonomi Yönetimi

Usdtry paritesinde uzun dönemdir devam eden boğa piyasası yerine ne zaman ayı piyasasına bırakacak merak edilirken, seçimlerin sona ermesi birlikte rahat bir nefes alması beklenen Türkiye Ekonomisi’nin yeni kabine içerisinde alışılmış isimlerin ve piyasa ekonomisini savunan isimlerin yer bulamayışı ile birlikte maalesef beklenen rahatlamayı göremedik. Hazine ve Maliye Bakanı olan Berat Albayrak’ın ilk açıklamaları piyasa ekonomisini destekleyecekleri yönünde olsa da piyasa artık sözlü müdahalelere eskisinden daha az tepki verir bir duruma gelmiş halde. Bu nedenle sözlü müdahalelerden ziyade fiziki hareket bekleyen piyasanın önümüzdeki dönemde beklentileri karşılanır ise dolar kurunda ciddi düşüş hareketleri yaşanma ihtimali olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*