Dolar Kuru Tahminleri, Dolar Beklentileri

Dolar kuru tahminleri doların dünyada en çok kullanılan para birimi olması dolayısıyla Türkiye’nin de dış ticaretinde kullandığı para birimi olması gibi sebeplerden ötürü Türkiye ekonomik hayatında belirleyici bir etkiye sahiptir. Dolar kuru ülke gündemini bu kadar meşgul ederken vatandaşların yakından takip ettiği dolar fiyatı ile ilgili olarak “dolar çıktı mı, indi mi, dolar ne olur?” gibi sorular ülkede en çok sorulan sorular haline gelmiştir. Doların çok konuşuluyor olmasının sebepleri:

 • Günlük yaşantımızda kullandığımız teknolojiden, gıdaya, otomobilden enerjiye her türlü ürünün ülkemize dolarla girmesi ve dolayısıyla doların artmasıyla alım gücünün düşmesi.
 • Doların enflasyona etki ederek faiz oranlarını yükseltmesi.
 • İş gücünün ucuzlayarak bireyleri fakirleştirmesi.

Bizde bu önemli konuya değinerek dolarla ilgili bilmeniz gerekenleri sizler için bu yazımızda bir araya getirdik.

Dolar Kuru Tahminleri Nasıl Yapılır?

Kar oranlarının, maliyetlerin, alınacak olan ödemelerin döviz kuru üzerinden hesaplanıyor olması sebebiyle ortadaki belirsizliklerin mümkün olduğunca ortadan kaldırılması istenir. Bunun için farklı tekniklerden yararlanılarak bu belirsizliğin giderilmesi amaçlanır. Bu farklı yöntemle dolar tahmini yapılabilir:

 1. Teknik analiz yönteminde, grafik analizlerden yola çıkarak, geçmiş veriler üzerinden yapılan değerlendirme yöntemidir.
 2. Faiz oranından yola çıkarak yapılan tahmin yönteminde, faiz oranları yol gösterici olarak kullanılır.
 3. Temel analiz yönteminde, ekonomik büyüme oranındaki gelişmeler gibi bilgiler referans alınır.
 4. Forward kurlara bağlı yapılan tahmin yöntemi kısa vadeli tahminlerde tercih edilen, tahmin ihtimali kuvvetli bir yöntemdir.
 5. Son olarak piyasa temelli tahminlerde forward kurların ve piyasalardaki dövizlerin faiz farklarıdır.

[irp posts=”266″ name=”Dolar Endeksi ( DXY ) Nedir?”]

Dolar Kuru Tahminleri 2018-2019

Aşağıda gelecek 10 aya ait, maksimum ve minimum değerlerin ortalamasından oluşturulan dolar kuru tahminleri yer almaktadır.

 • Kasım, 2018. Maksimum:Ortalama: 5.82
 • Aralık, 2018. Ortalama: 5.59
 • Ocak, 2019. Ortalama: 5.55
 • Şubat, 2019. Ortalama: 5.66
 • Mart, 2019. Ortalama: 5.64
 • Nisan, 2019. Ortalama: 5.70
 • Mayıs, 2019. Ortalama: 5.81
 • Haziran, 2019. Ortalama: 5.92
 • Temmuz, 2019. Ortalama: 6.04
 • Ağustos, 2019. Ortalama: 6.01

Doların Yorumlanması

Dolar fiyatları çeşitli verilere bağlı olarak devamlı olarak değişir. Doların sağlıklı bir şekilde yorumlanabilmesi için öncelikle bu verileri bilmek ve analiz etme yeteneğine sahip olmak gerekir. Son zamanlarda gündemde olan Rahip Brunson, kaşıkçı olayı gibi olaylar bu verilere örnek gösterilebilir. Aşağıda birkaç dolar uzman yorumlarına bakalım:

Amerikan Merkez Bankası (FED)’in guvernörünün ani faiz artırımlarından kaçınarak kademeli ve yavaş faiz artırımı olacağını belirtti.

Bunun yanında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gerekli tedbirlerin alınarak sağlam bir şekilde ilerlendiğini belirtti.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TL ile yapılacak alışverişlerin, döviz karşısında TL’nin güç kazanmasını sağlayarak, teşvikte bulundu.

2019’da Doların Durumu Ne Olacak?

2019 dolar tahminleri resmi olarak tahminler yayımlanmamış olsa da, kısa vade için yatırım düşünenlere dolar iyi bir yatırım olabilir. Yatırım yapmadan önce belirsizliklerin olabileceğini hesaba katmakta fayda var. Bu belirsizlikleri göze almak istemeyenler için borsa daha az riskli bir yatırım olarak gözüküyor.

[irp posts=”160″ name=”Dolar Neden Yükseldi ? Ne Zaman Düşer ?”]

Doların geleceğinin belirsiz olması ve sürekli değişim halinde olması sebebiyle orta ve uzun vadede daha yüksek getiri sağlar. Bunun yanında, yapılan kur tahminleri ve buna bağlı olarak önerilenlerin hepsi birbirinden çok farklı. Bir yatırımcı parasının tümünü uzun vadeye yatırmayı tavsiye ederken, öteki yatırımcı uzun vadeli yatırımlardan kaçınılması gerektiğini söyleyebiliyor. Dolar yorumları içerisinde olası sert düşüşlerin alım fırsatı olarak değerlendirilebileceği konuşulmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*