Dolar Ne Olur (Uzman Yorumları)?

Dolar kuru tahminleri genel itibariyle, ülkemizin siyasi ve ekonomik yapısı gereği her an değişiklik göstermektedir. Geçtiğimiz ayda yaşanan siyasi krizlerin etkisiyle Türk Lirası, Dolar karşında hızlı bir şekilde değer kaybetmiş ve bunun sonucunda ülkemizde dolar kuru yükselmiştir. Dolar kuru geçen günlerde beklenti dâhilinde 5,52 seviyelerine kadar gerilemiş ancak uluslararası piyasalardaki dalgalanmalar ile 5,65 direnç konumunda seyretmektedir. Gelecek için net bir dolar yorumu yapmak oldukça risklidir. Farklı değişkenler göz önünde bulundurularak yapılan dolar tahminlerinin tutarlı olabilmesi için, uluslararası piyasalar gözlemlenmeli ve siyasi ilişkilerin seyri takip edilmelidir. Bunun dışında dolar ne olur? Sorusuna cevap vermek oldukça zordur.

Döviz Kuru Neden Artar?  

Son dönemde hızlı bir artış gösteren döviz kurlarından sonra, birçok kişinin başlıca merak ettiği konulardan biri haline gelen, dolar kuru neden yükselir? Sorusuna yanıt verirken, birçok parametre göz ününde bulundurularak açıklama yapmak gerekmektedir. Farklı bir bakış açısıyla döviz kurlarının artışına yaklaşacak olursak, artan döviz kurları değil, değer kaybeden Türk Lirasıdır. Bu durumun meydana gelmesini ise kısaca şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • FED, IMF gibi uluslararası kurumların verdiği kararlar
  • Cari açık, dış ticaret dengesi
  • Enflasyon
  • Yurt içi ve yurt dışı faiz oranları vb.

Özellikle gelişmekte olan ülkelerde sürekli olarak değişiklik gösteren döviz kurları, yukarıda saydığımız birçok farklı etken ile ülke ekonomisinin gücüne nazaran artış ya da düşüş yaşamaktadır. Dolar grafik ve piyasalar incelenerek kurlar hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Dış Ticaretin Kurlara Etkisi Nedir?

Dolar yükselir mi, düşer mi sorularından daha önemli bir soru olan döviz kurları ne olur? Sorusuna, yanıt vermek için birçok farklı etmen göz önünde bulundurulmalıdır. Bunlardan en önemlisi ise elbette bir ülkenin yaptığı dış ticaret oranlarıdır. İhraç oranları yüksek bir ülkede bilhassa bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde, başka bir ülkeye satılan mal ve hizmet artış gösterirse, döviz kurları da bir o kadar düşecektir. Eğer bu oran düşerse de döviz kuru yükselecektir. Bunun temel nedeni, dış ticaret artışı ile ülke ekonomisine yabancı para girişi sağlanmış olur, yabancı para girişi ile de döviz arzı artmaktadır. Yaşanan bu durum döviz kurlarında düşüşün en büyük nedenleri arasındadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*