21.11.2018 Detaylı Dolar TL İncelemesi

dolar ne olur
dolar yorumları, dolar analizi

Dolar kurunda dün oldukça sert bir yükseliş yaşandı. Bu yükseliş hareketinde teknik analizden ziyade piyasa dışı diğer faktörlerin etkili olduğunu söyleyebiliriz. Küresel piyasalarda borsalarda yaşanan düşüşler ve vix endeksinin 21 seviyesine ulaşması sonrası borsalarda satışlar hız kazandı. Öte yandan Suudilerle gerilen ikili ilişkilerin nasıl sürdürüleceğinin kestirilemeyişi ve en önemlisi dolar endeksinde yaşanan yükselişler doların sönmeye başlayan ateşini yeniden alevlendirdi.

[irp posts=”563″ name=”20.11.2018 Dolar Yorumları”]

Dün 5,43 seviyesinin üzerini test eden dolar tl paritesi sonrasında yeniden düşüşlerine kaldığı yerden devam etti ve 5,36 seviyesine kadar geri çekilme yaşandı. Bugüne baktığımızda ise 5,40 seviyesinin hemen altında bir fiyatlama oluştuğunu görüyoruz.

Dolar Yorumları 21.11.2018

Dolar kurunda dün olası yükselişlerde 5,357 seviyesine dikkat çekmiş ve bu seviyenin aşılması ile birlikte 5,40 seviyesine doğru hızlı bir yükseliş yaşanabileceğine değinmiştik. Nitekim hızlı bir yükseliş oldu ve bu yükseliş 5,40 ı da aştı ancak sonuç olarak günlük kapanışı 5,40 seviyesinin atlında yaptık.

dolar tl paritesi analizi
usdtry paritesi, dolar yorumları

Dolar tl paritesinde 4 saatlik grafiğe baktığımızda karşımıza çıkan destek ve direnç noktaları 5,40 seviyesi ve 5,363 seviyeleri. İlk direnç ve destek noktalarımız bu şekilde. Şu sıralarda dolar tl 5,39 seviyesinden fiyatlanmakta 5,40 seviyesinin aşılması halinde 5,43 ve 5,465 seviyeleri takip edilecektir. Bu seviyeler altında kalındıkça yeniden aşağı yönlü bir satış baskısı etkisini gösterebilir. Tabi bu sırada küresel piyasalarda yaşanan gelişmeleri ve dolar endeksi üzerindeki oluşacak fiyatlamaları da yakından takip ediyor olmamız gerekecektir. Dolar kurunun 5,40 seviyesi altında kalması ise kur üzerinde yeniden bir satış baskısı oluşturabilir.

Dolar tl paritesinde düşüş hareketinin yeniden ivme kazanması için 5,363 seviyesi altına inilmesi ve saatlik kapanışlar yapılması kur için oldukça önemli. Bu seviye altına inilebilirse 5,305 seviyesine doğru yeni bir gerileme hareketi yaşanabilir. Yine borsalarda yaşanan düşüşler duracak mı, Brexit anlaşması yapılabilecek mi, Kaşıkçı cinayetinin Suudiler ve ABD ile aramızdaki ilişkiyi nasıl etkileyeceği de oldukça önemli olacaktır. Suudilerin dün duyurduğu Türk ürünlerini boykot kararı sonrası gelişmeler ne yönde ilerleyecek merak konusu.

[irp posts=”566″ name=”Altın ons ve Gram Altın Analizi-20.11.2018″]

Gün içerisinde iç siyasete bakacak olur isek, Erdoğan ve Bahçeli ittifak için görüşmeler yapacak. Olası ittifak anlaşması durumunda Cumhur ittifakının BüyükŞehir belediyelerini kazanmaları daha olası bir hal alacağından bu durumda ilk etapta piyasalar tarafından olumlu bir fiyatlanma oluşmasına katkıda bulunabilir.

[alert type=”warning” icon-size=”big”]Yasal Uyarı: paratrade.net’ da yer alan bilgi, yorum ve paylaşımlar “Yatırım Danışmanlığı” kapsamında olmamakla beraber, bu görüş ve bilgilere dayanılarak alınacak yatırım kararları beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada paylaşılan hiç bir içerik yatırım tavsiyesi veya öneri niteliği taşımamaktadır.[/alert]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*