09.11.2018 Dolar Yorumları

dolar ne olur
dolar yorumları, dolar analizi

Dolar tl paritesinde 2 gündür yükseliş hareketi etkisini devam ettiriyor. Dün Fed’in faizlerde değişikliğe gitmemesi ama Aralık ayında ki toplantıda faiz arttırımına işaret etmesi dolar endeksini güçlendirirken dolarda TL karşısında güçlü kalmaya devam ediyor. Aslında dün ki dolar analizimizde 5,454 seviyesine kadar bir yükseliş ihtimalinin yüksek olduğunu vurgulamıştık. 5,40 seviyesinin altından güne başlayan dolar 5,455 seviyesine ulaştı buradan aşağı yönlü bir tepki vererek 5,41 seviyelerine kadar gevşedi ancak sonrasında akşam saatlerinde yaşanan yükselişle birlikte 5,48 seviyelerine kadar yükselen  bir dolar kuru izledik.

[irp posts=”457″ name=”08.11.2018 Dolar Yorumları”]

Bugüne baktığımızda dolar tl paritesi güne 5,46 seviyelerinde sakin başlıyor. Dolar endeksinde düne göre bir miktar daha yükseliş var. Euro dolar karşısında 1,1340 seviyelerine kadar gbp dolar karşısında 1,3040 seviyelerine kadar geri çekilmiş durumda. Yani küresel piyasalarda dolara olan talepte bir artış var. Düne kadar yurt dışı piyasalardan olumlu ayrışan TL cinsi varlıklar bugün haftanın son işlem gününde nasıl bir fiyatlama içerisine girecek merak konusu. Ancak dolar endeksindeki toparlanma bu şekilde devam ederse dolar pozitif hava etkisini sürdürebilir. Durum böyle iken dolar grafiği bize ne söylüyor dilerseniz gelin bir de dolar tl grafiğinin bize söylediklerine bakalım.

[irp posts=”266″ name=”Dolar Endeksi ( DXY ) Nedir?”]

Dolar Analizi

Dolar tl paritesinde 2 gündür devam eden yükseliş hareketi etkisini hissettirmeye devam ediyor. 2 gündür Borsa İstanbul’da da eksi kapanışlar izlemekteyiz. Bu durum dolar kuruna da bir miktar etki ediyor. Ancak bunun ötesinde şu dönemde dolar endeksindeki fiyatlamalar ve Abd ile olan ikili ilişkilerin yönü dolar üzerinde daha etkili olabilecek gelişmeler olarak sıralanıyor.

dolar yorumları
dolar analizi, 09.11.2018 dolar ne olur

Güne 5,46 seviyelerinde başlayan dolar tl paritesi için ilk direnç noktası 5,482 seviyesi. Dün 5,35 seviyelerinden başlattığı yükseliş hareketi ile 5,46 seviyesinin üzerine yükselen dolar tl’de 5,42 seviyesinin üzerinde haftalık kapanışlar dolar için pozitif bir hava oluşmasını sağlayabilir. 5,42 seviyesinin atlında kapanışlar ise TL pozitif bir havanın önümüzdeki hafta etkili olmasını sağlayabilir. O nedenle haftalık kapanışın olacağı bugün dolar kurundaki fiyatlamalar önemli olacaktır. Gün içerisinde 5,482 seviyesinin aşılması ile birlikte 5,514 seviyesinin hedeflenme ihtimali kuvvetli çünkü grafiğimizde göstergelerde yukarı yönlü hareketi destekler nitelikte olmaya devam ediyor.

Dolarda yukarı yönlü hareketin devamı halinde 5,482 seviyesinin aşılması 5,514 seviyesine doğru yeni bir yükselişi tetikleyebilir. Ki bu ihtimal gün içi dolar fiyatlamaları açısından gerçekleşebilecek gibi bir ihtimal olarak görünüyor. Bu seviyenin üzerinde ise ana direnç noktası 5,56 seviyesi izlenebilir. Şuan için haber akışı kaynaklı herhangi bir problem olmadığı sürece 5,514 seviyesi üzerinde bir kapanış olması çok olası görünmüyor. Ancak yine de 5,56 direncine doğru yükselişler yaşanma ihtimali de göz ardı edilmemelidir. Bizim için önemli olan ise haftalık kapanış fiyatımız olacaktır.

[irp posts=”160″ name=”Dolar Neden Yükseldi ? Ne Zaman Düşer ?”]

Dolar tl de aşağı yönlü hareketlerde ilk izleyeceğimiz bölge 5,42 seviyesi olacak. Bu seviye altında fiyatlamaların oluşması TL için oldukça pozitif olabilir. 5,42 seviyesinin atlına gerilemesi halinde yeniden 5,35 seviyesi hedef nokta haline gelebilir.

[alert type=”warning” icon-size=”big”]Yasal Uyarı: paratrade.net’ da yer alan bilgi, yorum ve paylaşımlar “Yatırım Danışmanlığı” kapsamında olmamakla beraber, bu görüş ve bilgilere dayanılarak alınacak yatırım kararları beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada paylaşılan hiç bir içerik yatırım tavsiyesi veya öneri niteliği taşımamaktadır.[/alert]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*