Faiz Hesaplama Formülü

Bu makalede faiz hesaplama formülü ile alakalı aklınıza takılan soruları cevaplamaya çalışıyoruz. Günlük ve aylık faiz hesaplaması, basit faiz hesaplama formülü ile ilgili detayları yazımız içerisinde bulabilirsinşz.

Kredi faiz hesaplama formülü, günlük hayatta özellikle kredi talebinde bulunacaklar için bilinmesi gerekenlerden biridir. Kredi faiz hesaplama formülünün yanı sıra basit faiz hesaplama formülü de örneklerle açıklamaya çalışacağız. Bu sayede kredili mevduat hesabı için ödeyeceğiniz faiz miktarını kolayca hesaplayabilirsiniz. Vadeli mevduat hesabı sağladığı kar ve risk payının oldukça düşük olması nedeniyle birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu yönüyle en iyi yatırım araçları arasında gösterilmektedir. Yıllık, aylık ya da günlük faiz hesaplama ile vade sonunda elde edeceğiniz kazancın miktarını kolayca öğrenebilmeniz de mümkündür. Bu hesaplamaları yapabilmek için aşağıda bahsedilen formüllerden yararlanabilirsiniz.

Basit Faiz Hesaplama Formülü

Faiz hesaplamaları için genellikle kullanılan araçlar pek fazla değişiklik göstermemektedir. Basit faiz hesaplama formülü için ihtiyacımız olan bilgiler kısaca şunlardır;

  • Anapara
  • Faiz oranı
  • Faiz uygulanan süre

Basit faiz hesaplama formülü için ihtiyacımız olan bilgiler kısaca bunlardır. Basit faiz hesaplama formülü ise; [ Faiz = (Faiz oranı X Anapara X Faiz uygulanan yıl) / 100 ] şeklindedir. Bu formülü uygulayarak sizlerde kolayca mevduat hesabınızın yıllık faizini hesaplayabilirsiniz. Basit faiz hesaplama formülü ile paranın yıl baz alınarak hesaplama yapılmaktadır. Aylık faiz hesaplama formülü için ise kullanılan formül tıpkı yıllık faiz oranı hesaplama formülü gibi, anapara, faiz oranı ve faiz uygulanan süre baz alınarak yapılmaktadır. Aylık faiz hesaplama formülü kısaca şu şekildedir;

  • Faiz = (Faiz oranı X Anapara X Faiz uygulanan süre) / 1200

Basit faiz hesaplama formülü ile kolayca mevduat hesabınızın faiz oranını sizlerde kolayca öğrenebilirsiniz.

Mevduat Gelirlerinde Vergi Alınır Mı?

Bir çok kişinin merak ettiği soruların başında vadeli mevduat hesabıyla elde edilen gelirlerin vergilendirilip vergilendirilmediğidir. Her finansal faaliyette olduğu gibi yatırım bazlı elde edilen gelirlerde de vergi uygulanmaktadır. Bilhassa mevduat hesabından elde edilen gelirler artış gösterirse bu durum yıllık olarak bildirilmeli ve vergilendirilmelidir. Vadeli mevduat hesaplarından elde edilen gelirlerde stopaj uygulanmaktadır. En yüksek mevduat faiz oranları ve bankayı karşılaştırarak sizlerde kazançlarınızı arttırabilir ve karlı yatırımlar gerçekleştirebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*