Galata Kulesi Giriş Ücreti

Galata Kulesi girişi için sıra beklenilen bir yer olsa da sunduğu manzara keyfi ile o beklentiyi karşılamaktadır. Galata Kulesi 528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius tarafından yapılmıştır. Kule İstanbul’un birçok noktasından görülmektedir. Bu yüzden kule yerli ve yabancı turistler tarafından çok tercih edilmektedir. Galata Kulesi 2013 yılında UNESCO listesine alınmıştır. Galata Kulesi yaklaşık 70 metre uzunluğundadır. Kulenin popüler olmasının diğer bir sebebi ise 17. yüzyılda Hezarfen Ahmet Çelebi tarafından yapılan uçuş deneyimidir. Hezarfen Ahmet Çelebi’nin Galata Kulesi’nden Üsküdar’a yapmış olduğu uçuşu kulenin ününe ün katmıştır.

Galata Kulesi’ne Neden Çıkılır?

Galata Kulesi hikayesi bulunan bir yerdir. Galata Kulesi’ne birçok çıkış nedeni bulunmaktadır. Bunlarda birincisi kuleden manzarayı izlemektir. Kuleden manzara izlemek için kullanılabilecek teleskoplar bulunmaktadır. Böylece İstanbul’un birçok noktasına görüş sağlanmaktadır. İkinci olarak Galata Kulesi içinde ne var diyenler Galata Kulesi’nde bulunan restoranda da manzaralı bir şekilde yemek yiyebilir.

Galata Kulesi’ne ulaşım çok kolaydır. Galata Kulesi merkezi bir yerde bulunmaktadır. Taksim, Karaköy, Şişhane ve Fındıklı’dan ulaşım sağlanabilmektedir. Ulaşım raylı ulaşım ile ya da yürüyerek sağlanabilmektedir. Anadolu Yakası’nda da Karaköy vapurları ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Galata Kulesi birçok şiire, şarkıya, filme, kitaba ve daha birçok esere konu olmuştur. Bunun dışında kulede yaşanan intihar olayları da bulunmaktadır. Bunlardan bilinen ilk kişi 1876 yılında bir Avustralyalıdır. Bilinen diğer intihar ise 6 Haziran 1973 tarihinde Ümit Yaşar Oğuzcan’ın oğlu olan Vedat Oğuzcan 15 yaşında intihar etmiştir. Bunun üzerine Ümit Yaşar Oğuzcan Galata hakkında şiir yazmıştır.

Galata Kulesi ile bilinen bir efsane ise Galata Kulesine sevgiliyle çıkmaktır. Kuleye sevgilisiyle çıkan kişinin sevgilisiyle evleneceği düşünülmektedir.

Galata Kulesi Giriş Ücreti

Galata Kulesi’nde müzekart veya basın kartı geçmemektedir. Galata Kulesi giriş ücreti 2018 yılı için şu şekildedir: Öğrenciler giriş yaparken 5 TL ödemelidir. Yetişkinler giriş yaparken 10 TL ödemelidir. Yabancı turistler ise giriş yaparken 25 TL ödemelidir. Biletinizi önceden almanıza gerek yoktur. Giriş sırasında biletinizi alabilirsiniz. Erken saatlerde Galata Kulesi’ne giriş yapmanız daha kolay olmaktadır. Çünkü belli bir saatten sonra Galat Kulesi’nde sıra çok olmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*