IMEI Kayıt Ücreti

IMEI ücreti telefonunuzun kayıt edilmesi için ödenen ücrettir. IMEI telefonunuzun bir çeşit kimlik numarasıdır. Bu numara telefonunuzun bilgilerinin oluşturulması için kullanılmaktadır. Ülke veritabanlarına telefon kaydı yapılırken IMEI numarası kullanılmaktadır. Türkiye’ye yurt dışından getirilen telefonların kaydı için de bu numara kullanılmaktadır. 1 pasaporta kaç telefon kaydedilir 2018 yılı için? Türk vatandaşlarının yurt dışı seyahatlerinden dönerken ülkelerine ambalajında 1 telefon sokma hakkı bulunmaktadır. Bunun dışında içine hat koyarak da telefon getirebilirsiniz. Gelen telefonu daha sonra ülke içinde kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Kayıt yaptırılmayan telefonlar kapatılmaktadır. Kapatılan telefonların açılma işlemi bulunmamaktadır. Bu yüzden telefonunuz kapanmadan önce kayıt yaptırınız. IMEI kayıt işlemleri için gerekli bilgiler aşağıda bulunmaktadır.

IMEI Kaydı Nasıl Olmaktadır?

IMEI kayıt nasıl yapılır 2018 yılı için? IMEI kaydı yurt dışından gelen telefonlara uygulanmaktadır. Kayıt için bir pasaport gerekmektedir. Bir pasaport 2 yılda 1 telefon kaydı yaptırabilir. Pasaporta kayıt yaptırmak için kullanılan pasaportun en son yurt dışı seyahati dönüşünün üzerinden en fazla 120 gün geçmiş olması gerekmektedir. IMEI kaydı için öncelikle bir kayıt ücreti ödemeniz gerekmektedir. İmei kayıt ücreti 2018 kasım ayında yapılan güncelleme ile 500 tl ye yükseltilmiştir. Ödemeyi bankalar veya e-Devlet aracılığıyla yapabilirsiniz. IMEI kayıt işlemi abone kayıt merkezleri ile e-Devlet aracılığıyla yapılabilmektedir. Abone kayıt merkezlerine cihaz ve pasaport ile başvurmanız gerekmektedir. E-Devlet üzerinden kayıt için telefon numaranızı, IMEI numaranızı ve pasaport bilgilerinizi girmeniz gerekecektir. 2 hafta içerisinde cihazınızın kaydı yaptırılmış olacaktır. Kaydınızda sorun çıkması durumunda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile iletişime geçiniz.

IMEI Kaydımı Nasıl Kontrol Edebilirim?

IMEI kaydı sorgulama işlemi ile IMEI kayıt işlemlerinizi kontrol edebilirsiniz veya IMEI numaranızın durumunu kontrol edebilirsiniz. IMEI sorgulama işlemi e-Devlet aracılığıyla yapılmaktadır. İşlem Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na bağlı işlemler arasında yer almaktadır. Bu işlem sonucunda IMEI numaranıza ait kayıt bilgilerini kontrol edebilirsiniz. İşlem için e-Devlet’e üyelik girişi yapmanıza gerek yoktur. Sadece IMEI numaranızı yazmanız yeterlidir. Numaranızı yazdıktan sonra “Sorgula” butonuna basınız ve sonuç ekranınızda olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*