Girişimci İle Yatırımcı Arasındaki Fark

Ekonomik ilişkilerin ve kalkınmanın önemli ikilisi olan girişimci ve yatırımcı aynı kişiler olarak bilinse de girişimci ile yatırımcı arasındaki fark oldukça fazladır.

Girişimci Kime Denir?

Mal ya da hizmet üretimi yapmak için tüm üretim unsurlarını en kazançlı ve iyi şartlar altında toplayan kişi girişimci olarak tanımlanabilir. Risk alabilen girişimci, iş projesini hayata geçiren kişidir. Girişimci olan biri hem ekonomik değer üretir hem de para kazanır. Bunları yaparken birçok kişiye de istihdam sağlayabilir. Cesaret, yetenek ve birikim gibi özellikler bir girişimcide bulunan temel özelliklerdir. Hizmet veren, üreten, iş kuran ve harekete geçen kişi olan girişimci, takas yapanlar yani tüccarlardır. Başlanılan işlerin yön verenleri ve liderleri girişimcilerdir. Bu işlerin her detayı ile ilgilenirler. Kısaca, organizasyonun tam yetkili sorumlusudurlar.

Yatırımcı Kimdir?

Her insan potansiyel yatırımcı olarak kabul edilse de bilinçli yatırımcı, parasının hiçbir değer kaybetmeyeceğini bilen ve bu yönde harekete geçen kişidir. Bu nedenle yatırımcı, yatırım yapacağı hizmetten ya da işten emin olmak adına piyasa araştırmasını detaylı bir şekilde yaparak risk unsurunu en aza indirir. Yapılacak yatırımların getirisinin ne kadar olacağını ve yatırımın büyüklüğü ile süresini de hesaplayan yatırımcı, işadamı ya da işkadını olarak anılırlar.

Girişimci İle Yatırımcı Arasındaki Farklar

Öncelikle girişimci ile yatırımcının aynı kişiler olmadıklarını bilmek gerekiyor. girişimci ile yatırımcı arasındaki fark oldukça fazladır. Girişimci üretmiş olduğu bir ürünü veya hizmeti sunmak isteyen kişidir. Yatırımcı ise yapılacak işe ya da hizmete maddi destek olan, yani finansal kaynağın sahibi olan kişidir. Yatırımcının maddi gücü bulunur ve para miktarını sürekli artırmak ister. Girişimcinin ağırlıklı sermayesi fikirdir ve her zaman bir yatırımcıya ihtiyaç duyar.

Yatırımcılar girişimcilerden farklı düşünerek finansal piyasalarında yatırımlarına yön verebilirler. Girişimciler ise daha çok ticari faaliyetlerde bulunarak kazanç sağlama amacı güderler. Yatırımcılar kısa vadeli yatırım, uzun ve orta vadeli yatırımlarla kar sağlama peşindedirler.

Örneğin borsadan veya forex piyasalarından gelir elde etme amacı ile yatırım yapan kişiler yatırımcı olarak adlandırılırlar. Bir ticaret sitesi kurarak para kazanma amacı ile işe başlayan kişiler ise girişimci olarak kabul edilirler. Sonuç olarak hem girişimciler hem de yatırımcıların ortak gayesi para kazanma amacı güdüyor olmalarıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*