Havale ve EFT Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

Herkesin farklı farklı sebeplerden ötürü bir kişinin hesabına para göndermek isterken kafasında oluşturduğu havale ve eft nedir? Arasındaki farklar nelerdir? Gibi sorulara cevap arar. Kira ödemek, şehir dışında eğitim gören çocuklarımıza para göndermek gibi ihtiyaçlar kaçınılmazdır. Bu para gönderme işlemlerini ATM üzerinden, mobilden veya online olarak gerçekleştirebiliriz. Bu aşamada da karşımıza EFT ve Havale seçenekleri çıkacaktır. Bu yazımız da havale ve eft nedir? Arasındaki farklar nelerdir? Sorusuna yanıt vereceğiz.

EFT Nedir?

Açılımı Elektronik Fon transferidir. Eft farklı bankalar arasında gerçekleştirilecek olan para transferlerinde kullanılır. Mesela A bankasından B bankasına para göndermek için EFT seçeneğini kullanmak gerekir. Ayrıca para gönderim işlemi farklı bankalar arasında olduğu için her banka belirli bir EFT işlem ücreti kesmektedir. Bunun yanında EFT işlemi bankaların çalışma saatleri arasında belirlediği saat diliminde yapılabilmektedir. Belirlenen saatler dışında EFT işlemi yapılamaz. Bu husus hafta sonu içinde geçerlidir. Örneğin cumartesi günü EFT yapılırsa para karşı tarafa pazartesi günü geçmektedir. İstenilen her gün ve saatte EFT işlemi gerçekleştirilebilir ancak karşı hesaba bankaların belirlediği saat ve günlerde geçer. Eft işlemini gerçekleştirmek için bir IBAN veya hesap numarası, Karşı tarafın bankasının adını, şubesini ve karşı taraftaki kişinin kimlik numarasını bilmeniz gerekmektedir. İster şubeden ister ATM’den bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Havale Nedir?

Havale, A bankasından yine A bankasına gerçekleştirilen bir para transferidir. Yani farklı banka değil aynı bankaların hesapları ile yapılan işlemlerdir. Havale işlemi için çalışılan bankaya göre havale ücreti değişebilmektedir. Aynı bankadan gerçekleştirilen işlem olduğu için kişi istediği gün ve saatte işlem yapabilir. Bu işlemi gerçekleştirmek için IBAN veya hesap numarası yeterli olacaktır.

Havale ve EFT Arasındaki Farklar Ne?

Aralarındaki en önemli farkı bankalardır. Havale aynı bankalar ile yapılan para transferi işlemidir. EFT ise farklı bankalar üzerinden gerçekleştirilen para transferidir. Dolayısıyla havale işleminde her saat ve gün para gönderilir ve kısa zaman içinde alıcısına ulaşır. EFT’de ise mesai saatleri ve hafta içi beklenmek zorundadır.

Havale ve Eft Ücretleri

Enpara gibi son dönemin en popüler dijital bankacılık uygulamaları sayesinde günümüzde ücretsiz bir şekilde havale ve eft yapmak mümkündür. Ancak farklı bankalardan işlem yapıyorsanız havale ve eft ücreti ödemeniz kaçınılmaz olacaktır. İnternet üzerinden yapılan havale ve eft ücretleri daha uygun olurken bankadan veya bankamatıkten yapılan işlemlerin komisyon tutarı ise daha yüksek olacaktır.

Normal şartlarda havale ücreti aynı banka çerisinde yapıldığı için genellikle uygun olmaktadır. Ancak eft ücretleri havaleye göre daha pahalıya mal olmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*