Tahvil Nedir Çeşitleri ve Faizleri Nasıldır? Nasıl Alınır?

Yazımıza öncelikle tahvilin ne olduğuna dair detaylı bilgi vererek başlayalım. Böylelikle tahvil nedir çeşitleri ve faizleri nasıldır? Nasıl alınır? Sorusu daha bir anlaşılır olacaktır.

Tahvil Nedir?

Tahvil, yatırımcı olan kurumsal bir şirketin devletin veya diğer kurumsal şirketlerin belirli bir sürede oluşan finansman ihtiyaçlarını karşılamak için onlara belirli bir sabit oranı ile borç verdiği ve bu sürenin sonunda faiz oranına göre faiz geliri elde ettiği bir yatırım çeşididir.

Tahvil Çeşitleri?

Devlet tahvilleri, devlet veya devletin hazinesi tarafından çıkartılan tahvil çeşididir. Hazine tahvilleri olarak da adlandırabiliriz. Tahvil çeşitleri içerisinde en güvenilir bir türdür. Getirisi düşüktür ancak borç verdiğiniz kurum devlet olduğundan herhangi bir kaybınız olmadan güvenilir bir şekilde geri alabilmeniz ve belirli bir faiz elde edebilmeniz mümkündür.

Özel sektör tahvilleri, bankaların ya da büyük kurumların yani anonim şirketlerin çıkardığı tahvil çeşididir. En riskli tahvil çeşididir. Şirketlerin nakit kaynağı yaratmak amacıyla borçlanması olduğundan risk teşkil emektedir. Borç vereceğiniz şirketin çok güvenilir olması gerekmektedir.

Hamiline ya da nama yazılı olan tahviller, tahvil üzerinde isim yazılmış ise bu nama düzenlenmiş tahvildir. İsim belirtilmemiş ise bu hamiline düzenlenmiş demektir. Nama yazılı tahviller yazıldığı kişi haricinde başka bir kişiye ciro ettirilemez ancak hamiline yazılı tahviller kimin elinde ise bozdurma hakkına sahip olmaktadır.

Tahvil Faizleri

Tahvil faizleri piyasa koşullarına göre sabit ve değişken faiz olarak belirlenmektedir. Sabit faiz, tahvil vadesinin sonuna kadar herhangi bir değişiklik göstermez. Vade sonunda aynı faiz oranından tutarınızı alırsınız. Ancak değişken faiz piyasa koşullarına göre değişiklik arz etmektedir. Vade sonundaki o tahvilin piyasadaki faizi ne ise ona göre kazanç elde edersiniz. Bu biraz risklidir. Tahvilleri nasıl alacağınız konusuna gelirsek, çalıştığınız banka şubelerinden ya da banka internet bankacılıktan detaylı bilgi edinerek alabilmeniz mümkündür. Böylelikle tahvil nedir çeşitleri ve faizleri nasıldır? Nasıl alınır? Sorularını sizin için açıklamaya çalıştık.

Son günlerde Abd’de Fed’in faiz kararı da sıklıkla tartışılmaktadır. Fed faiz indirecek mi sorusu gündemdeki yerini bir süredir korumaya devam etmekte. Dolayısı ile de Abd tahvil faizlerinde de bir satış dalgası yaşanmakta. Abd’de ki faiz hareketleri ile ilgili gelişmeleri ve Fed’in faiz kararları ve sonuçlarını bu sayfadan takip edebilirsiniz.

Fed Faiz İndirirse Altın Fiyatları Ne Olur ? Dolar Düşer mi – Yükselir mi ?

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*