Hisse Senedi Komisyon Oranları

hisse senedi alım satım işlemlerinde borsa komisyon oranları

Hisse senedi yatırımcıları için çok önemli bir detay olan hisse senedi alım satım işlemlerinde uygulanan komisyon oranları bir başka deyişle borsa komisyon oranları ile ilgili detaylı bir yazı dizisi hazırlamanın uygun olacağını düşündük ve bu  bölümde bir çok banka ve aracı kurumun 2018 yılı içerisinde müşterilerine sunmuş oldukları komisyon oranlarını ve şartlarını paylaşmak istedik.

Ülkemizde Borsa İstanbul’da işlem gerçekleştirebilmek için, yani herhangi bir şirketin hisse senedini alıp satabilmek için bazı prosedürler mevcuttur. Bunlardan en önemlisi tabi ki bir yatırım hesabı oluşturmak. Hisse senedi almak için bir banka veya aracı kurum üzerinden yatırım hesabı açmanız gerekmektedir. Bankalar ve Sermaye Piyasaları Kurulu’nun yetki vermiş olduğu aracı kurumlar üzerinden yatırım hesabı açarak borsada işlem gören dilediğiniz bir hisse senedini alabilirsiniz. Peki hisse senedi hesabı açmak için bankalar aracı kurumlardan daha mı güvenli, aracı kurumlar banka yatırım hesaplarına göre daha mı avantajlı, hangi bankadan hesap açmalıyım veya hangi aracı kurumdan yatırım hesabı amalıyım gibi sorular yatırım yapmaya başlayacak olan yatırımcı adaylarının kafasını karıştıran sorular olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki bankadan hesap açmak ile aracı kurumdan hesap açmak arasındaki farklar nedir, hangisi daha avantajlıdır dilerseniz bunu bir inceleyelim.

Yatırım Hesabı Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Borsa İstanbul diğer bir deyiş ile Bist de yatırım yapabilmek için Spk tarafından belirlenen kurallara uyulması zorunludur. Yatırım yapmaya başlayabilmek için açacak olduğunuz yatırım hesabını Spk’nın sitesinde yetkili olarak yer alan bankalar ⇒ Yetkili Bankalar veya Yetkili Aracı Kurumlar listesinde yer alan bir kurum olması gerekmektedir. Burada hangi aracı kurum veya hangi banka üzerinden hesap açımı yapacağınıza karar verirken dikkat edeceğiniz bazı noktalar olacaktır. Bunlardan en önemlisi de aracı kurum ve bankaların hisse senedi alım satım işlemlerinde yatırımcılarına sunmakta oldukları komisyon oranlarıdır. Yine firmaların müşterilerine sunmuş oldukları analiz desteği, müşteri desteği, anlık data bilgisi vb. uygulamalar sunması da hesap açılırken dikkat edilmesi gereken diğer detaylardır.

hisse senedi alım satım işlemlerinde borsa komisyon oranları

Komisyon oranları özellikle gün içi fazla işlem yapan, yani gün içerisinde yüksek hacimli işlemler gerçekleştiren yatırımcılar için çok ama çok önemlidir. Çünkü piyasa içerisinde 10 binde 1 komisyon ile işlem yapma olanağı varken Binde 5 komisyon oranı ile işlem yaptıran kurumlarda mevcuttur. Yani 10 bin tl lik yapmış olduğunuz hisse senedi alım işleminizde 1 lira öderken diğer bir kurumda 1000 tl lik bir hisse alımınızda 5 tl ödeyebilirsiniz. Son yıllarda rekabetin oldukça arttığı aracı kurumlar borsa komisyon oranlarında ciddi iyileştirmelere gitmişlerdir. Bu nedenle yatırımcılar bankalardan daha çok aracı kurumların yatırım hesaplarını tercih etmektedirler.

Banka mı Aracı Kurum mu ?

Bankaların ülkemizde gayet güvenilir kurumlar olduğunu zaten bilmekteyiz. Yatırımcıların aklına daha çok aracı kurumların güvenilir olup olmadığı sorusu gelmekte. Spk’dan yetki alan aracı kurumlarda paranızın çalınması veya sizin isteğiniz dışında kullanılması söz konusu olmadığı için ve üzerinden yatırım yapmakta olduğunuz aracı kurum batsa dahi Spk ve takasbank güvenceleri bulunduğu için paranızın kaybı gibi bir durum söz konusu olmuyor. Tabi yatırım yaptığınız şirket yani hisse senedini almış olduğunuz şirket batarsa o ayrı konu burada bahsettiğimiz Spk’nın yetki verdiği aracı kurum listesi üzerinden bir firmadan açmış olduğunuz hisse senedi yatırım hesabı içerisine yatırdığınız paranın kaybı gibi bir durum söz konusu değil bu nedenle aracı kurumlarda bankalar gibi gayet güvenilir kuruluşlardır. Burada bizim için tercih sebebi güvenlikden ziyade sunmakta oldukları komisyon oranları ve müşteri desteği olacaktır.

Banka ve aracı kurumlar açacak olduğunuz yatırım hesabına yatıracağınız miktar ve gerçekleştireceğiniz aylık işlem hacmine göre size farklı komisyon oranı sunabilirler. Yani x bankası veya x aracı kurumu size 10 binde 5 komisyon oranı sunarken bir başka müşterisine 10 binde 3 komisyon oranı sunabilmektedir. İşlem hacmi yüksek yatırımcılar daha düşük komisyon oranı ile işlem yapabilme imkanına sahiptir ancak bunun yanında hesap açacağınız firma ile yapacak olduğunuz pazarlıkda oldukça önemlidir. Yani firma size 10 binde 4 komisyon oranı sunarken bunu pazarlık yaparak 10 binde 3 e indirebilme şansınız bulunmaktadır. Bunlar değiştirilemez uygulamalar olmadığı için tanıdık vasıtası ile hesap açmak veya pazarlıkla komisyon oranı indirmek gibi detaylar gerçekleştirilebilir.

Hisse Senedi Yatırım Hesabı Nasıl Açılır ?

Eğer hesap açmaya karar verdiğiniz kurum bir aracı kurum ise firma tarafından size bir özleşme yönlendirilir. Bu sözleşme bazen kargo yolu ile bazen ise bizzat size ulaştırılarak gönderilir ve bir çok imza atacak olduğunuz sözleşmeyi doğru bir şekilde doldurduğunuzda yatırım hesabınız genellikle gün içerisinde açılmaktadır. Tabi kargo ile yollarsanız hesabınızın açılması 2-3 iş gününü bulabilir. Bankalarda yatırım hesabı açmak da oldukça kolaydır. Hesap açmak istediğiniz bankanın şubesine giderek hesap açım işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sizler için bazı aracı kurum ve bankaların müşterilerine sunmakta oldukları komisyon oranlarını aşağıda liste halinde sizlere sunuyoruz. Ancak listedeki belirtilen hisse senedi komisyon oranları ile sizin firmalardan hesap açacağınız zaman alacak olduğunuz komisyon oranları sizin lehinize veya aleyhinize olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bunun nedeni firmaların komisyon skalasında değişikliğe gitme ihtimali olabileceği gibi daha önce de belirtmiş olduğumuz üzere yatırım miktarınız ve gerçekleştireceğiniz işlem hacmi olabilecektir. Yine anlık hisse senedi takibi yapabileceğiniz veya hisse senedi derinlik işlemlerini görüntüleyebileceğiniz data ekranları da alacak olduğunuz komisyon oranı üzerinde etkili olan bir diğer faktör olabilecektir.

Borsa Komisyon Oranları

A1 Capital 10 Binde 5 Komisyon Oranı

Alb Menkul 10 Binde 5 Komisyon Oranı

Ahlatçı Yatırım 10 Binde 1 Komisyon Oranı

Gedik Yatırım 10 Binde 3 Komsiyon Oranı

Tacirler Yatırım 10 binde 5 Komisyon Oranı

İnfo Yatırım 10 Binde 4 Komisyon Oranı

Garanti Yatırım Binde 1 Komisyon Oranı

Finans Yatırım Binde 1,5 Komisyon Oranı

Yapı Kredi Binde 1,5 Komisyon Oranı

İntegral Yatırım 10 Binde 5 Komisyon Oranı

Marbaş Menkul 10 Binde 5 Komisyon Oranı

İvest-Az Yatırım 10 Binde 7 Komisyon Oranı

Yatırım Finansman Binde 2 Komisyon Oranı

Osmanlı Menkul 10 binde 4,95 Komisyon Oranı

Listede yer alan firmaların güncel hisse komisyon oranları için firmaları arayarak iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca burada yer almayan banka ve aracı kurumlar dışındaki yetkili kurumlara Spk’nın resmi sitesi spk.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Not : Burada paylaşılan komisyon oranları güncelliğini yitirmiş veya protfoyünüze uygun olmayabilir. Doğru komisyon oranı bilgisi için firmaları arayarak bilgi alabilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*