Konut Kredisi 0.99 Ne Zamana Kadar Devam Edecek?

konut kredisi 0.99 ne zamana kadar

Geçtiğimiz günlerde ilgili merciler konut kredilerinin aşağılara çekilmesi için işe el atmıştı. Son yıllarda faiz oranlarının yükselmesi yüzünden piyasaların durgunlaşmasından vatandaşların mağduriyetlerine kadar pek çok farklı sorun gündeme gelmiştir. Bundan kaynaklı olarak bankaların konut kredisi 0,99’a varan faiz oranlarına kadar düşürülmüştür. Var olan rakamların bankaların politikalarına göre değişim gösterebildiği unutulmamalıdır. Bu neden yüzünden konut kredisine başvurmak isteyenlerin birden fazlan banka ile görüşme sağlamaları önerilmektedir. Konut kredilerinin yenilen faiz oranlarının ne kadar süre devam edeceği hakkında resmi açıklamalar henüz gelmemektedir. Ancak faiz indirimleri neticesinde rekora dayanan kredi taleplerinin alındığı kaydedilmiştir. Bu da faiz oranlarının uzun süreli olacağını göstermektedir.

Konut Kredisinde Güncel Rakamlar

Konut kredisi faiz oranlarının güncellenen rakamları bankalar tarafından gelen açıklamalar ile kesinlik kazandı. Pek çok banka 180 aya kadar vadesi olan konut kredilerindeki faiz oranlarını 0,99’a kadar düşürdü. Faiz oranlarında düşüş yaşanması ise en çok vatandaşın yüzünü güldürdü. İndirimler öncesinde konut kredilerinin geri ödemeleri anaparaları geçen boyutları bulurken artık rakamlar daha makul seviyelere geldi. Üstelik indirim haberleri önce bankaları sonrasında ise emlak piyasasını canlandırdı. Gelen açıklamalara göre indirimlerden sonra konut kredisi talep oranı birkaç gün içinde maksimum seviyelere ulaştı. Pek çok vatandaş ise hayal ettikleri konutları satın alabilmek için pazarlık aşamasına girdi.

Konut Kredisi İçin Resmi Açıklamalar

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kredi faiz oranlarında indirim konusunda açıklama yapmakta geç kalmadı. Albayrak, açıklamalarını sosyal medya kanalı üzerinden ilgililere bildirdi. Gelen resmi açıklamalara göre dengeleme süreci ile alakalı olan cümle merak uyandırdı. Albayrak; “Dengeleme sürecinin kazanımlarını kısa sürede daha da ileriye taşıyacağız.” dedi. Bu da faiz indirimlerinin farklı kampanyalarla birleşeceğine ya da süresinin daha da uzatılacağına yönelik umutların doğmasını sağladı. Bakan Albayrak, düşük faizli kredilere rekor sayıda talep geldiğini de açıklamaları sayesinde resmi hale getirmiş oldu. İlerleyen günlerde faizler konusunda yeniliklerin yapılıp yapılmayacağı kesinlik kazanmadığı için konut kredisi alma düşüncesi olan vatandaşların acele etmeleri öneriliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*