Öğrenciler Kredi Çekebilir Mi?

öğrenciler kredi çekebilir mi
öğrenciler kredi çekebilir mi 2020

Günümüz ekonomik koşullarında genç veya yaşlı her insan için nakit parayı elde etme gayet zor olurken, banka kredileri birçok kişi için çözüm olarak görülmektedir. Bu konuda bankalar genellikle çalışan kişilere veya gayrimenkul sahibi kişilere kredi sunarken, aslında öğrenciler tarafından alınabilecek kredi çeşitleri de bulunuyor. Elbette çalışanlar daha yüksek oranda kredi alma ihtimaline sahip olurken, öğrenciler de belirli şartlarda düşük miktarlı kredi imkanı elde edebiliyor.

Özellikle çalışmayan öğrenciler bankalar tarafından farklı şekilde uygulanan politikalara bağlı olarak düşük ihtimal ile dahi olsa kredi alabilirler. Çünkü bankalar genellikle SGK kaydı bulunmayan öğrencilere direkt şekilde kredi sunmuyor ve istisna olarak 18 yaşını dolduran, kira geliri ya da üstüne kayıtlı mülk olan ya da ailesinden kefil gösterebilen kişiler belirli düşük miktarlı kredilerden faydalanabiliyor.

Çalışan Öğrenci Nasıl Kredi Alabilir?

Öğrencilik hayatı içerisinde bulunsa dahi bir kişi çalışıyorsa, gelir beyan edebilecek durumda olduğundan dolayı en az 3 aydır başlamış ve devam eden bir sigorta kaydı ile kredi başvurusu yapabilir. Bu kişinin kredi notunun yüksek olması veya ipotek gösterecek gayrimenkul imkanı bulunması kredi alma ihtimalini yükseltir.

Genel çerçevede bakıldığında 60 ay vadede 10.000 TL gibi birçok farklı imkan ile bankalar tarafından farklı faiz oranları sayesinde kredi verilmektedir. Ancak kredi verilmesi için başvuru koşulları arasında 18 yaş üzerinde bulunmak, çalışma durumunu belgelemek, eğitime ilişkin belge ve faturalar sağlamak yer almaktadır.

Öğrenciler İçin Kredi Kartları Bulunuyor Mu?

En az kredi kadar önemli bir imkan sağlayan kredi kartı noktasında da öğrenciler farklı bankalara başvurarak, öğrenciler için özel hazırlanmış kredi kartlarından yararlanabilir. Bu konuda bankalar genellikle öğrencilere kart verebilmek için 18 yaşını doldurmuş olmaları ve üniversite öğrencisi olmalarını talep etmektedir. Hatta bazı bankalar açık öğretim öğrencileri için de kredi kartı sunmaktadır.

Öğrenci kredi kartının kullanılması ile birlikte bankalar son yıllarda müşterileri için şahsa yönelik kredi planlamaları da sağlayabilmektedir. Yani kredi kartı üzerinden 9 ay taksit veya 12 ay taksit gibi imkanlar ile nakit avans şeklinde kredi seçenekleri tercih edilebilir. Ancak özellikle alınan kredi kartının nakit avans kullanımı özelliğinin açık olması ve ödeme planında yeterli bakiyenin bulunması gerekmektedir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*