Norveçte Asgari Ücret Ne Kadar?

norvec-asgari-ucret

Norveç Asgari Ücret

Norveç ülkesi, yaşam standartlarının diğer ülkeler ile kıyaslandığı zaman en güçlü ekonomiye ve refah seviyesine sahip ülkeler arasında yer alan bir ülkedir. Özellikle eğitim seviyelerinde ki başarı sayesinde ülke her anlamda gelişme göstermiştir. Ekonomik seviyelerinin bu denli yüksek olmasından dolayı birçok farklı ülkelerden binlerce göç almaya başlamıştır. Bu kadar güçlü bir ekonomiye sahip olan ülkenin asgari ücret tutarı da en çok merak edilen konulardan bir tanesidir.

Norveç asgari ücret tutarı herkesin yaptığı işe göre değişkenlik göstermekte olup, her sektör için farklılık gösterebilir. Örnek olarak gösterilecek olur ise; temizlik sektörü için Norveç asgari ücret farklı bir tutar belirlemiş, konaklama sektörü için farklı bir tutar belirlemiştir. İnşaat, gemi, tarım, balık, yolcu taşımacılığı gibi birbirinden farklı sektörler aynı oranda asgari ücret tutarı almazlar. Norveç’te ortalama maaş miktarı 3.500 USD’dir. Aynı zamanda balıkçıda çalışan bir kişi 187,20 kron kazanır, günlük ücreti de 117,59 TL’ye tekabül etmektedir.

Norveç Çalışma Koşulları Nasıldır?

Norveç asgari ücret tutarları bir o kadar çalışanlar bakımından oldukça iyi olsa da çalışma koşullarının da nasıl olduğu merak konusudur. Norveç, sosyal eşitsizliğin en az seviyede olduğu bir ülkedir. Her ne kadar zengin ve fakir arasında bir fark olsa da bu fark bir uçurum farkı değildir. Ülke genelinde özellikle kadınlar için pozitif bir ayrım söz konusudur. Doğum sonrasında 6 hafta doğum izni, babalar içinde 2 hafta babalık izni vardır. Çocuklar için yuva hakkı sağlanıyor.

Norveç Çalışma Saatleri Ne Şekildedir?

Bir ülkede çalışma saatleri çalışanlar tarafında en önemli konudur. Haftalık ne kadar çalışacağı bir işçi tarafından önem arz eder. Norveç ülkesinde çalışma saati 37.5 saattir. Ancak son dönemlerde konuşulan durumlarda 37.5 olan çalışma saati 43 saate çıkarılacağı söylentiler arasında yer alıyor. Her anlamda işçilere, çalışan haklarına, gelir seviyesi düşük olan kişilere karşı güçlü olan ve eşitliği savunan bir ülkedir. Bu ülke Norveç asgari ücret seviyesi ile de orada yaşayan kişilerin yüzlerini güldürmeyi başarıyor.

Diğer tüm merak ettiklerinizi https://ekonomix.net adresinden öğrenebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*